Jak začít

Jak vyzrát na štiku v českých vodách?

Štika obecná, neboli „zubatá“, si libuje ve vodách s dostatkem skrýší – nachází se mezi vodními a bahenními rostlinami, pod podemletými břehy, poblíž kořenů stromů, u vývratů i ponořených větví. I ty nejmenší úkryty stojí za to nepřehlížet, pečlivě si vybrat místo k nahození a čekat, až se štika vydá na lov potravy.

08.10.2014 3 minuty čtení Komentář (3)

Jak vyzrát na štiku v českých vodách?

Štika obecná, neboli „zubatá“, si libuje ve vodách s dostatkem skrýší – nachází se mezi vodními a bahenními rostlinami, pod podemletými břehy, poblíž kořenů stromů, u vývratů i ponořených větví. I ty nejmenší úkryty stojí za to nepřehlížet, pečlivě si vybrat místo k nahození a čekat, až se štika vydá na lov potravy.

Kde najdeme štiku

Svoje místo má štika obecná ve velkých nádržích (hlavně prvních pár let od jejich napuštění), v teplejších řekách, ale i v úzkých podhorských potocích a tůňkách. Zkrátka všude, kde má dostatek potravy (malých rybek). Většinou se drží na svém stanovišti, které, pokud je dobré a štiku z něj někdo uloví, brzy obsadí jiný jedinec.

Podzim je na lov štiky ideální

V těchto podzimních dnech štiku ulovíme okolo jejích úkrytů u dna i ve střední hloubce. Později, když se voda ochladí, stahuje se ke dnu za drobnými rybkami. Právě září a říjen jsou měsíce, kdy je nejsnadnější štiku ulovit, a to když jsou slunečné dny s ranní a večerní mlhou. Naopak štika příliš neloví (tudíž ignoruje rybářské nástrahy) před bouřkou a jiným rychlým zhoršením počasí a když fouká studený vítr.

Jak na štiku – způsoby lovu a vybavení

Štika obecná se dá lovit přívlačí, na plavanou se splávkem, na položenou a najdou se i tací rybáři, kdo ji chytají muškařením. Záleží na zkušenostech každého rybáře, co mu je nejbližší. Pokud začínáte, vyplatí se poradit se zkušenějšími rybáři, nebo svou techniku obměňovat. Ale hlavně si najít místo, kde štika prokazatelně, nebo velmi pravděpodobně žije. Právě kvůli tomu, jak je mezi rybáři oblíbená (přece jen záškuby udice a boj s dravcem mají své kouzlo), je výskyt větších jedinců nad 70 cm spíše výjimečnou událostí. A to navzdory tomu, že v prvních letech svého života patří mezi nejrychleji rostoucí ryby u nás.

Vybavte se tak, abyste nelákali podměrečné jedince

Lovci štik se dělí na příznivce umělé nástrahy a na ty, kteří nedají dopustit na chytání na živé nástražní rybky (perlínky, plotičky, hrouzek, střevlička východní…) na systémku nebo jednoháčku, nebo filety z nich. Protože jsou štiky silné, je vhodnější používat pruty s pevnější konstrukcí a spíše silnější vlasce, nejméně alespoň 0,25 mm. S pevnými háčky velikostí 2-8 pravděpodobně také nesáhnete vedle. Z umělých nástrah jsou nejpoužívajší woblery, gumové nástrahy a rotační třpytky a je lépe volit spíše střední nebo větší velikosti. S většími nástrahami se vyvarujeme toho, že upoutají podměrečné jedince.

Chystáte se na lov této mimořádně atraktivní ryby? Napište nám, jak se vám dařilo a jaký způsob chytání jste zvolili. Petrův zdar!

Pokud vás zajímá, jak ulovit jiné druhy ryb. Přečtěte si například Lov kaprů v malých hloubkách, Taktiky pro rychlé jarní chytání.

Zdroj obrázku

Komentáře ke článku (3)

Daniel 24.08. 09:44:39

Včera 23.8. sem šel vyzkoušet lov štiky podle vašeho "návodu" asi po 6 nahození s umělou rybkou už jsem táhl štiku měl sem opravdu velké štěstí měla 55cm a 1.16 kg byla to moje první etika v životě.

Adam Kočárek 18.11. 19:03:42

Když zabere Štika mám hned smeknout nebo jí to nechat zažrat?

Jirka 18.06. 11:58:05

Včera 17.06.21 sem byl na lovu štik a zadařilo se krásný úlovek. Nechala se štika lapit na vobler. Štika měla 73cm. Parádní kousek. Vláčení je parádní druh rybolovu který mě že všeho nejvíce baví.

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR