Jak začít

Štika obecná a tři tajemství, která o ní nevíte!

Žije skoro ve všech našich revírech, sportovní rybáři ji milují a přesto o ní určitě nevíte všechno. Než se na lov téhle dravé zelené ryby s bílými tečkami vydáte příště, přečtěte si o ní pár zajímavých faktů.

16.07.2014 4 minuty čtení

Štika obecná a tři tajemství, která o ní nevíte!

Žije skoro ve všech našich revírech, sportovní rybáři ji milují a přesto o ní určitě nevíte všechno. Než se na lov téhle dravé zelené ryby s bílými tečkami vydáte příště, přečtěte si o ní pár zajímavých faktů.

Štika obecná je dravec takřka od vytření

Sportovní rybáři přezdívají štice obecné „zubatá“. Tahle dravá ryba loví rybí potěr už pár dní potom, co sama přestane být potěrem (do té doby se živí planktonem). A nejen cizí! Kanibalismus je štikám vlastní už ve stáří několika týdnů – a pokračuje po zbytek života, štiky takto samoregulují vlastní stavy proti přemnožení.

Potřebuje členité dno pro svůj lov

Štika obecná se líhne z jiker vytřených na vysoké trávě na zatopeném břehu vody začátkem jara. Kvůli úpravám vodních toků a jejich břehů proto značně ubývá míst pro její přirozené vylíhnutí a převažuje její vysazování násad. Oblíbeným místem pobytu štik jsou mělké vody s dostatečně členitým dnem (spadané stromy, kameny, jámy na dně), kde trpělivě čekají na svou kořist, aby na ni vmžiku zaútočily ze zálohy. Většinou se k loveným rybám přiblíží na velmi malou vzdálenost, z níž jim úlovek nestihne uplavat. Neženou se za kořistí delší vzdálenosti, jako tomu bývá u jiných druhů dravých ryb. A pak ryby polykají od hlavy...

Tato samotářská ryba si na hejna nepotrpí. S ostatními příslušníky svého druhu se stýká jen v době páření. Na svém místě však vyloženě nelpí – pokud se po nějaké větší štice uvolní „rajón“ s příznivějšími podmínkami, je pravděpodobné, že toto místo velmi brzy osídlí jiná štika.

První rok láme rekordy: rychlý růst, pohlavní dospívání

Štika obecná je naší nejrychleji rostoucí rybou, alespoň co se týká prvních pár let jejího života. Rok od vylíhnutí z jikry někdy měří přes 40 nebo ještě výjimečněji i přes 50 cm. Běžnější délka ročních štik je však 25 cm. Většina samců dospívá už v prvním roce života (a účastní se tak rozmnožování už rok od vlastního výtěru), samice v druhém a třetím roce.

Jaké jsou rekordy v lovu dospělých ryb

Za rekordní velikosti se u dospělých štik považuje délka nad 140 cm a hmotnost přes 25 kg. Takovýto úlovek však loví rybáři jen velmi vzácně – právě proto, že je štika jejich oblíbenou kořistí. Průměrná délka tak bývá kolem 40 až 70 cm a hmotnost 0,7 až 3 kg. Běžná maxima ulovených ryb se pohybují kolem 120 cm a 16 kg. Pokud má štika alespoň průměrné podmínky pro život, je schopna dorůst do velikosti 1 metru. Pro tipy, jak vyzrát na štiku se podívejte na tento článek.

Jak znějí slíbená tajemství, o kterých mnohdy nemají tušení ani zkušení rybáři

1. Představte si 5metrovou štiku...

Příbuzní dnešní štiky obecné žili ještě před mamuty. Z prvohor nám do současnosti zůstali na Zemi žraloci, z druhohor krokodýli a z třetihor štiky (respektive zástupci jejich skupiny) – jen připomeňme, že i mamuti byli zvířetem až čtvrtohorním. Některé druhy z této starobylé třetihorní „štičí“ skupiny dorůstaly délky až 5 metrů. To by byly úlovky!

2. Plave až 9 m/s

Při lovu kořisti štika vyvíjí rychlost 3 až 4 metry za vteřinu. Umí ji ale i zdvojnásobit na 7–9 m/s (25–30 km/h). Není divu, že v jejím revíru občas ulovíte ryby s širokým pruhem servaných šupin. To jsou ty, které ještě měly štěstí a velké štice unikly, i když ne bez následků.

3. Tygří muskulanga – kříženec štiky s neplodnými samci

Občas se v přírodě zkříží štika obecná se štikou muskulanga. Jejich křížencům se říká tygří muskulanga. Zatímco samice těchto kříženců jsou plodné a kříží se s oběma druhy, samci jsou vždycky neplodní.

Chystáte se na lov štiky a váháte, jak na ni? Poraďte se se zkušenějšími kolegy, čtěte na internetu a stáhněte si náš e-book plný rad a tipů pro úspěšný lov. Petrův zdar!

Komentáře ke článku (0)

Zatím žádné názory

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR