Jak začít

Začínáte? Poradíme vám s výběrem rybářského prutu

Řekne vám to každý rybář: univerzální rybářský prut neexistuje. Na každý způsob rybolovu je vhodná jiná délka, gramáž a akce prutu. Obecně platí, že dražší pruty jsou lepší. Začátečníci bez zkušeností si však vystačí i s levnějšími – a postupně se k dražším propracují. Moderní prut, který naplňuje význam „ideální“, je lehký, pružný, ohebný a dobře vyvážený.

17.07.2014 5 minut čtení

Začínáte? Poradíme vám s výběrem rybářského prutu

Řekne vám to každý rybář: univerzální rybářský prut neexistuje. Na každý způsob rybolovu je vhodná jiná délka, gramáž a akce prutu. Obecně platí, že dražší pruty jsou lepší. Začátečníci bez zkušeností si však vystačí i s levnějšími – a postupně se k dražším propracují. Moderní prut, který naplňuje význam „ideální“, je lehký, pružný, ohebný a dobře vyvážený.

Jak vypadají pruty podle způsobu lovu

Jako základní pruty se často označují ty na plavanou a položenou. Na plavanou se hodí dlouhé pruty, které jsou jemné a lehké. Nebo lze využít feederový prut, ke kterému je jedna špička na plavanou. Při lovu na položenou, s krmítkem a číhátkem (tzv. policajtem), jsou vhodné středně dlouhé pruty s tvrdší špičkou a rozloženou akcí.

Feederová technika patří mezi nejmodernější a přitom nejpopulárnější. Na záběr feederového prutu upozorňuje špička, která se mění podle proudu vody a zátěže.

Tip: Oblíbeným prutem v této kategorii je skládací Giants Fishing Prut CLX Feeder TR 12ft Medium z kvalitního uhlíku, který navíc dodáváme s navijákem zdarma. Další obdobné pruty naleznete v kategorii Feederové pruty

                                           

Další dělení zahrnuje pruty muškařské, kaprové, mořské, přívlačové (kratší pruty s jemnější špičkou a silnější spodní částí), sumcové a surfové a další.

Tip: Na kaprařinu si pořiďte trojdílný prut CPX Carp 12ft 3lb od značky Giants Fishing. V zaváděcí akci k němu přidáváme další stejný prut zdarma. Další pruty pro lov kaprů můžete vidět v kategorii Kaprové dělené pruty

Na položenou sáhněte po delším prutu

Délka prutu opět úzce souvisí s typem lovu. Prut na položenou by měl mít 250–450 cm. Na plavanou jsou pruty podobné: delší prut bývá v délce 250–300 cm a kratší má 180–200 cm. Pro sportovní účely a v zahraničí se používají i pruty přes 10 a 14 metrů. Těžký přívlačový prut mívá 220–280 cm a lehký by měl být v délce 180–220 cm. Prut na muškaření je obvykle dlouhý 250 cm.

Míra prohnutí, neboli akce

Akce je vlastnost popisující nejvyšší zakřivení (prohnutí) prutu, když nahazujete nástrahu. Podle míry prohnutí se pruty rozdělují do kategorií A (nejsilnější prut), B, C a D.

Materiál: s grafitem a sklolaminátem zvládnete i 20kilový úlovek

Nejpoužívanějšími materiály na pruty jsou sklolaminát, bambus a grafit. Kvalitní jsou i pruty z jiných materiálů, které jsou však zpravidla dražší.

Sklolaminát propůjčuje prutu dobré vlastnosti, lze koupit za příznivou cenu a snadno se udržuje. Sklolaminát je buď plný, ten je odolný i vůči drsnějšímu zacházení, nebo dutý, který vyžaduje větší opatrnost.

Bambusové pruty jsou vhodné na lov drobnějších ryb. Jsou extrémně lehké a vyžadují pečlivou údržbu. Pokud bambusový prut hodně namáháte, ohnete mu špičku.

Grafitové pruty vyrobené z uhlíkových vláken jsou dražší a luxusnější. Kombinované se sklolaminátem zvládnou i 20kilovou rybu. Jsou však silně vodivé, a proto je nebezpečné používat je v bouřce.

Štípané a lepené pruty jsou velmi poddajné a pružné, jsou vhodné hlavně na muškaření. Jejich nevýhodou je náročnost na údržbu a vysoká cena, protože se vyrábějí jen ručně a v zahraničí.

Skládaný, nebo teleskopický?

Teleskopický prut se hodí více pro příležitostné rybáře-cestovatele, jeho spoje se totiž časem opotřebí. Příjemné je, že několikametrový prut během chvíle poskládáte na metrový.

Tip: Chytejte s teleskopickým prutem JRC T-12 3,6m/3lbs z japonského uhlíkového grafitu! Váží pouhých 278 g a přitom měří 3,6 m. Tento a mnohé další pruty najdete v kategorii Teleskopické pruty.

Doporučení závěrem

Ačkoli jsme na začátku psali, že univerzální prut neexistuje, přesto vám jeden doporučíme. Použitelný prut se spíše univerzální akcí je Mivardi Active Telecarp 3,0 m 40-80 g, který je pro začátečníky velmi příznivý svou cenou i výsledky.

Vybíráte si rybářský prut? Prohlédněte si naši nabídku a neváhejte s námi svůj výběr konzultovat přes chat, nebo telefonicky. Rádi vám poradíme!

Komentáře ke článku (0)

Zatím žádné názory

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR