Novinky

Jarda Kučera: „Všichni nám tehdy říkali, že kaprařina nikoho neuživí...“

Jardu Kučeru většina z vás určitě zná. Pro ty, kterým se ale nepoštěstilo poznat tohoto sympatického rybáře, jsme připravili rozhovor, ve které se o něm dozvíte pár zajímavostí. Ze svého nabitého programu, kdy se plně zapojuje do hladkého chodu e-shopu, si s ochotou vyhranil chvilku na naše otázky a tady je výsledek.

30.09.2016 7 minut čtení Komentář (2)

Jarda Kučera: „Všichni nám tehdy říkali, že kaprařina nikoho neuživí...“

Jardu Kučeru většina z vás určitě zná. Pro ty, kterým se ale nepoštěstilo poznat tohoto sympatického rybáře, jsme připravili rozhovor, ve které se o něm dozvíte pár zajímavostí. Ze svého nabitého programu, kdy se plně zapojuje do hladkého chodu e-shopu, si s ochotou vyhranil chvilku na naše otázky a tady je výsledek.

Jardo, jak ses vlastně dostal k rybaření? Kdy si s rybařením začal?

Pocházím z Přeštic, kde už jsme jako malí chodili chytat jak na udičku, tak třeba i raky do ruky. Se specializovaným rybařením jsem začal asi před 25 lety. Tou dobou jsem se seznámil se dvěma rybáři, se kterými jsem často diskutoval a vymýšlel, jak se dostat velkým rybám na kobylku. Velmi nám v tomto počinu pomohla knížka od Andyho Littla – Chytání velkých kaprů. Zkoušeli jsme různé metody a při tom všem testování jsme zjistili, že opravdu funguje metoda chytání mimo háček, kdy háček nemusí být překrytý návnadou. Tenkrát nám k tomu stačila kukuřička s polystyrenem.

U tebe je známo, že ti k srdci přirostl Orlík. Proč vlastně? Je na tomto revíru něco specifického?

Ještě před tím, než mi přirostl k srdci Orlík, jsem měl i jiné srdcové oblasti, a těmi byli, a vlastně pořád jsou, Litická přehrada, Berounka nebo Labe. Roky ale už přibývají a zdraví už nedovolí tak často jezdit jen tak pod bivak. Proto jsem si pořídil houseboat na Orlíku, kam jezdím rybařit se ženou, vnoučaty i kamarády. Je tady krásná rozlehlá voda se skalnatými břehy a se synem jsme si tady vylepšili minulý rok osobák. Já chytil rybu těžkou 21 kg a syn 16 kg.

Jarda s vnukem a krásným šupináčem

Mimo ČR – Na kterých vodách Evropy nebo světa jsi lovil a s jakými úspěchy?

Zatím jsem vždy rybařil jen v Evropě. Za zmínku stojí například rok 2003, kdy jsme s kamarádem Václavem a Dimitrijem vyrazili rybařit do Ruska. Cesta to byla hororová, ale jsou tam překrásné řeky i jezera. Lovili jsme na řekách jako Volha, Bystraja, Achtuba, Don a taky ne jezeře Cemlia – tam to bylo jako na moři. Konec vody nebyl v dohlednu. Většina ryb se tam tehdy chytala do sítí, takže na nás koukali jak na blázny, že jsme jeli 3000 km a chytáme na udici. Také jsem rybařil v Itálii, odkud mám druhého největšího amura uloveného v Itálii - 26,30 kg o délce 128 cm.

Co by si označil jako Tvůj největší úspěch v kaprařině?

Už jsem zmínil, že jsem na Orlíku chytil kapra těžkého 21 kg a k tomu pár dalších trofejních ryb. Kromě těchto úspěchů si ale více vážím toho, že jsem k rybaření zdárně přivedl mého syna a několik přátel a všichni jsme zůstali nohama na zemi.

Jakou montáž nejraději používáš a proč?

To se odvíjí od toho, na jaké vodě se chytá. V zásadě ale nejsem zastáncem složitých montáží. Stačí závěska s olovem, šoková šňůra a ztužené šňůrky, například N-trap od Kordy. Taky mám rád šňůry od Foxe nebo Tasky, protože se při náhozu i při zavážení nemotají do kmenového vlasce nebo do šokového návazce.

Jaký je tvůj názor na soukromé vody? V zásadě pořád existují dva tábory lidí, kde jedni soukromé vody odsuzují a druzí jsou opačného názoru. Co si o tom myslíš ty?

Řekl bych to asi takhle. Vím, že ve všech soukromých vodách plavou ryby ze svazových vod, což není úplně košer. Já takové vody nevyhledávám a ani jsem nikdy na žádné soukromé vodě nechytal, ale rybáře, kteří na soukromých vodách loví, neodsuzuji. Pokud je to baví, respektuji to.

Teď k vaší firmě: jak vlastně vznikla firma Chyť a pusť?

Vznikla před 10 lety a založili jsme ji spolu s Martinem. Martin má na starosti spíše kancelářskou práci a administrativu, já se zase věnuji stránce ekonomické a jednám s dodavateli. Firma vznikla za účelem přivýdělku. Já si třeba chtěl přivydělat na svou rybařinu, abych nebral peníze z rodinného rozpočtu. Oba jsme tenkrát byli zaměstnaní jako řezníci na jatkách u Martinova tatínka a ani ve snu by nás tenkrát nenapadlo, že z toho vybudujeme jednu z největších firem v ČR, kam dnes bezesporu díky našim zákazníkům patříme.

Tenkrát už v Plzni existovali rybářské firmy, ale nebyli schopni dodat zboží hned, neměli nic přímo na skladě. Vše se nejprve objednávalo. Navíc Plzni chyběla kaprářská speciálka, a proto jsme do toho s Martinem šli. Všichni nám tehdá říkali, že kaprařina nikoho neuživí, ale nám se to podařilo a dnes nás mnoho firem následuje a používá naši „vyšlapanou cestičku“. Naší vizí vždy byla, je a bude slušnost, férovost a solventnost. Na to nedáme dopustit. Jestli má obchod na 100% fungovat, musí být zákazník spokojen; a nejenom zákazník, spokojen musí být i dodavatel a i my.

Na prodejně panuje přátelská atmosféra a odborný tým je připravený poradit s výběrem

Od začátku hodně sázíte i na výrobu vlastních produktů (pelet, prutů, krmení apod.). Na vývoji se podílíš především Ty nebo pomáhá i někdo jiný?

Na vývoji se z velké části podílím já, ale například kuličkové pelety jsou nápad syna. Můžu ale říci, že se na vývoji podílí i všichni naši zaměstnanci, poněvadž to jsou také rybáři. Hlavně se ale snažíme naslouchat zákazníkům a snažíme se i jejich nápady promítat do naší výroby. Co se týče například pelet – zde spolupracujeme se dvěma tuzemskými a jedním zahraničním dodavatelem.

Teď na podzim zařazujeme do nabídky nové Boostry, dipy a speciální krmítkové směsi v kilovém a 3kilovém balení, vše pod naší značkou. Také by do nabídky měly brzo přibýt 2 nové druhy pelet. Už od jara jsou v testování na našich svazových i zahraničních vodách a to s velmi dobrou úspěšností.

Po novém roce plánujeme zařadit pod naší značku také kompletní outdoorové vybavení, jako jsou bivaky, lehátka, židle, podložky a podobně. Poněvadž mezi výrobou a prodejem nejsou žádní prostředníci, příznivě se to projeví jak na ceně produktu, tak i na jeho kvalitě. To zákazníci určitě ocení.

Chystá teď Chyť a pusť nějaké novinky v sortimentu, na které bychom mohli čtenáře nalákat?

Většinu už jsem prozradil v minulé otázce, ale ještě je tady něco, co bych rád zákazníkům předal. Ve vánočním období zorganizujeme pro naše fanoušky takový zajímavý den, který se ponese v duchu poděkování zákazníkům. V tento den si mohou zákazníci na naší prodejně pořídit kompletní výbavu a krmivo za velmi zvýhodněných podmínek.

Chceš ještě svým zákazníkům něco sdělit?

Chtěl bych ještě nakonec sdělit, že oproti ostatním prodejcům, máme na e-shopu vždy aktuální stav, které položky jsou na skladě. Co je skladem, dodáváme zákazníkovi do 24 hodin. Už druhým rokem naše firma funguje nonstop, o víkendech i svátcích. Kromě jednoho týdne ke konci roku, kdy děláme inventuru. Snažíme se pro naše zákazníky udělat maximum. Velmi si vážíme ocenění e-shop roku 2015. Díky hlasování zákazníků jsme vyhráli 1. místo a myslím, že to je právě ten důkaz, že do toho dáváme vše. Velkou roli hraje skvělý kolektiv, který v naší firmě máme. Bez příjemné atmosféry a přátelského prostředí by to šlo hůř.

I takto vypadá běžný den, kdy se celý tým Chyť a pusť stará o včasné dodání objednaného zboží. Výsledkem jsou spokojení zákazníci a úspěšní rybáři. 

Komentáře ke článku (2)

Petr 28.12. 19:53:53

Mam velice dobre zkusenosti.Jen tak dal.

Petr Novotny 25.12. 15:55:25

Je to vyborny servis diky.

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR