Bivaky, přístřešky
Když je počasí pod psa nebo chcete u vody strávit noc, určitě oceníte rybářský přístřešek: brolly nebo bivak na ryby. Přečtěte si, jak vybrat ten pravý.
Jaký rybářský přístřešek: bivak nebo brolly?
Bivak a brolly se od sebe liší typem nosné konstrukce. Brolly konstrukčně vychází z deštníku, ale výrobci dali průchod vynalézavosti a fantazii a základní deštníkovou konstrukci přetvořili k nepoznání, takže rozeznat brolly od bivaku je tak trochu oříšek.
Některé modely lze kompletně uzavřít, a mají dokonce podsadu. Nicméně ty nejjednodušší brolly představují „vytuněný“ deštník, který lze po obvodu částečně ukotvit k zemi a v případě potřeby opatřit bočnicemi nebo moskytiérou.
Říká se, že brolly je o něco kompaktnější a hodí se na kratší výpravy v méně lidech, ale rozdíly se postupně stírají. Spíše než na dilema, jestli brolly nebo bivak, se soustřeďte na rozměry, prodyšnost, hmotnost a na použité vychytávky jednotlivých kousků. Dobrou službu vám udělají oba – brolly i bivak.
Na co se zaměřit při výběru
Pro kolik osob to bude
Chodíte na ryby sami, nebo s někým? Počet osob je určující pro vnitřní rozměr přístřešku. Záleží také na tom, jestli v něm chcete nocovat na lehátkách nebo jen posedávat v rybářském křesle. Přeměřte si prostor pro jedno lehátko nebo křeslo a podle toho snadno určíte velikost přístřešku, nezapomínejte připočítat prostor na věci. V nabídce najdete jak brolly nebo bivak pro jednoho, tak obrovský bivak pro 4 osoby, kde jsou dvě samostatné ložnice s centrálním prostorem.
Hmotnost
Čím nižší, tím lépe. To platí dvojnásob, pokud taháte rybářský přístřešek daleko od auta a bez vozíku. Hmotnost se pohybuje od 17 kg (velký bivak na ryby) po 2 kg (jednoduché brolly).
S podlážkou nebo bez
Modely s podlážkou udrží hmyz, myši a podobné nezvané hosty hezky venku, stejně jako vlhkost. Počítejte však s tím, že podlážka něco váží.
Voděodolnost a prodyšnost
Igelitový sáček je sice dokonale voděodolný, ale v prodyšnosti pokulhává, takže vlhkost nepropustí ani dovnitř, ani ven. Bivak i brolly, obzvláště pokud jsou uzavřené, musí mít nejen co nejvyšší vodní sloupec – ideál představuje 10 000 mm, ale i dobrou prodyšnost. Na hodně deštivé dny se hodí přehoz na bivak, který zvýší voděodolnost a tepelný komfort.
Užitečné vychytávky
- Větrací otvory – ideální jsou dva větrací otvory naproti sobě, které zajistí plynulé proudění vzduchu.
- Moskytiéra – bivak nebo brolly může posloužit nejen jako ochrana před rozmary počasí, ale také vás ochrání před nálety komárů.
- Okna – když jste uvnitř a chytáte, vyplatí se mít v přístřešku okénko, díky němuž uvidíte na pruty.
- Poutka na pruty a jiné vybavení – poutka na uchycení podběráku, prutu a dalších nezbytností vám usnadní uspořádání věcí.
Bivakování a noční rybaření: co je povoleno a co ne?
Co je to bivakování, jaké vybavení můžete používat, co je dovoleno, a co nikoli, je citlivé téma, proto jsme problematice bivakování u vody a nočního rybaření věnovali dva samostatné články.