Rady zkušených rybářů

Jak se vyfotit s rybou aneb chyť, vyfoť a pusť

Představte si to, ulovili jste trofejního kapra, svůj životní úlovek, a jediné, co vám zbyde, je rozmazaná fotka, kde vám chybí půl hlavy. I když nepatříte mezi profi fotografy, osvojte si alespoň základní pravidla fotografování mobilem, budete za to vděční. V článku zjistíte, jak na rybářské fotografie. Projdeme si kompozici i pomůcky.

 

15.11.2022 5 minut čtení

Jak se vyfotit s rybou aneb chyť, vyfoť a pusť

Představte si to, ulovili jste trofejního kapra, svůj životní úlovek, a jediné, co vám zbyde, je rozmazaná fotka, kde vám chybí půl hlavy. I když nepatříte mezi profi fotografy, osvojte si alespoň základní pravidla fotografování mobilem, budete za to vděční. V článku zjistíte, jak na rybářské fotografie. Projdeme si kompozici i pomůcky.

 

Jak držet rybu, abyste k ní byli ohleduplní

První a nejdůležitější pravidlo focení je šetrné chování k rybě. Když už boj s ní vyhrajete, musíte jednat rychle. Pro rybu je to vždycky stresující situace a dlouhé pózování by nemusela přežít.

 • Na rybu sahejte pouze mokrýma rukama.
 • Nikdy ji nepokládejte na zem, a to ani na trávu. Když je to nezbytné, položte ji na podložku pod ryby.
 • Pokud to jde, vyfoťte ji přímo ve vodě.
 • Při focení na souši umístěte pod rybu navlhčenou podložku nebo rovnou vaničku. Kdyby se vám vysmekla, nezraní se.
 • Rybu držte jednou rukou pod prsními ploutvemi a druhou u řitního otvoru. Nesahejte jí do žaber.
 • Focení neprodlužujte.

Focení ryby

Seznamte se s pravidly kompozice při fotografování ryb

Dobrá kompozice je základ. I když máte super vybavení a parádní rybu, ale vyfotíte ji proti světlu, bez kousku ocasu a rybáře bez hlavy, nikdy to nebude fotka do rodinného alba. Dodržujte několik základních pravidel a uchovejte si nejlepší momenty například ze svého rybaření v zahraničí.

 • Pravidlo zlatého řezu neboli pravidlo třetin. Rybář s rybou by měl být ve třetině šířky obrázku (zleva či zprava) a také v jedné třetině výšky (shora nebo zdola).
 • Vylaďte pozadí. Postavte se tak, abyste za sebou měli zeleň, vodu, nebe nebo od každého kousek.
 • Nikdy ne proti slunci. Při focení v protisvětle je obloha příliš světlá a fotografovaný objekt moc tmavý. Proto si stoupněte tak, aby měl fotograf (stativ) slunce v zádech.
 • Pozor na stíny. Při focení na přímém slunci vznikají ostré stíny. Sundejte si raději kšiltovku nebo ji aspoň otočte kšiltem vzad.
 • Když natáhnete ruce s rybou směrem k objektivu, bude váš úlovek vypadat větší. Pokud chcete reálné foto, nedělejte to.

Mobil versus foťák na ryby

Zrcadlovka s objektivem je sice fajn, ale její nastavení vyžaduje už trochu umu a znalostí. Úskalí těžkého a velkého fotovybavení spočívá v tom, že často zůstává doma. Tady platí železné pravidlo Chase Jarvise, světoznámého fotografa: „nejlepší foťák je ten, který máte u sebe“, a to zrcadlovka většinou nebývá. Proto se zaměříme na mobily.

Chytrý mobil s fotoaparátem máte u sebe takřka vždy. Moderní fotomobily se posouvají mílovými kroky kupředu, zvyšuje se jejich rozlišení, zlepšuje se zoom a světelnost objektivu. Se zachycením obrazu pomáhá i umělá inteligence, která rychle identifikuje obličej (režim portrét) a stěžejní objekt (rybáře s rybou) v záběru – zaostří na něj.

Rybář s rybou

Jaké příslušenství k fotografování ryb mobilem si pořídit

Pokud chodíte na lov sami a nemáte tak po ruce svého osobního fotografa, pořiďte si mini stativ (tripod). Supervychytávku, se kterou se hezky vyfotíte i sami. Většina modelů má univerzální držák pro mobil, takže snadno upevníte takřka jakýkoliv model. Pokud vlastníte velký mobil, zkontrolujte si, že se do držáku vejde.

TIP
Patříte mezi minimalisty a nechce se vám tahat nic navíc? Pořiďte si stativ ve velikosti kreditní karty. Není to úplně ideální, ale lepší něco, nežli nic. Podívejte se také na porovnání selfie tyčí, ze kterých si určitě vyberete. Dnešní modely jsou velice lehké a skladné.

Focení si natrénujte

Pozadí. Vaše póza. Nastavení mobilu. Předem si vše vyzkoušejte. Naučte se, jak rychle upevnit mobil k tripodu a jak nastavit samospoušť. Když přijdete na lovné místo, udělejte si zkušební foto. Drobnosti vyladíte v reálných podmínkách.

Fecení mobil

Jak na focení mobilem v noci

Největší rezervy mají mobily při focení v noci, ale některé modely to už zvládají na výbornou. Jsou to ty, které mají optickou stabilizaci obrazu a speciální noční režim, který během několika sekund mnohokrát vyfotí tutéž scénu, zesvětlí ji a z toho vytvoří výsledný obraz. Proto při fotografování ryb za zhoršené viditelnosti potřebujete stativ – minimalizujete tím vznik nedostatků a rozmazání.

TIP
Fotky s bleskem obecně nebývají moc atraktivní, proto je lepší focený objekt osvítit druhým mobilem, baterkou, reflektorem nebo externím přísvitem.

Pochlubte se svou rybářskou fotografií a vyhrajte

Podařila se vám parádní fotka s rybou? Pochlubte se s ní v soutěži Rybářský Oskar, kterou na Chyť a pusť každoročně pořádáme. S trochou štěstí můžete vyhrát poukaz na rybářské vybavení.

Komentáře ke článku (0)

Zatím žádné názory

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR