Rady zkušených rybářů

Jak vyzrát na jarní rybolov

Jaro se blíží, voda se pomalu otepluje. Přiblížíme si několik zajímavých a užitečných rad a zásad, jak docílit častých záběrů a zajímavých úlovků.

12.03.2019 5 minut čtení Komentář (1)

Jak vyzrát na jarní rybolov

Jaro se blíží, voda se pomalu otepluje. Přiblížíme si několik zajímavých a užitečných rad a zásad, jak docílit častých záběrů a zajímavých úlovků.

Situace na jaře

Po zimním období rybí aktivita není ještě tak velká, teplota vody se pohybuje kolem 4ºC. V březnu, hlavně při prvním oteplení, bývá rybaření na mimopstruhových vodách však často již úspěšné. Při vyšší přikalené ,,sněhové" vodě se ryby zdržují v klidnějších zátočinách při březích. Proto musíme brát na vědomí jakým způsobem budeme lovit. Způsobů je několik, ale nejdůležitější je používat co nejjemnější techniku.

Jakou zvolit na jaře nástrahu;

Jsou rybáři, kteří používají celoročně stejnou montáž i velikost nástrahy. V jarním období se ale doporučuje používat menší nástrahy. Nejběžnější nástrahou jsou plovoucí Pop-Up kuličky o velikosti 10 až 14 mm.  Pro zpestření Pop-Up kuliček můžeme na montáž přidat i vařenou nebo umělou kukuřici. Dále nám pomůže dipování nástrahy. Dip nebo booster nám dokáže zatraktivnit několikanásobně nástrahu za pomoci intenzívní chutě, vůně a barvy. Jedna z nejefektivnějších příchutí je ovocná. Dnes můžete vybírat z celé řady příchutí i barev, například „fluo“barvy. Skvělou volbou jsou i drobnější nástrahy, které budou ryby brát bez větší ostražitosti. 

Dipy jsou běžně v tekuté i práškové formě, nejlepší je kombinace obou variant. Při rybolovu namočíme nástrahu do tekutého dipu, necháme okapat a následně ji obalíme v práškovém dipu. Jedná se o jeden z nejlepších způsobů, jak udělat nástrahu co nejatraktivnější v jarním období i celoročně.

Co dále pomůže docílit jak častých záběrů tak i velkých úlovků, je obalovací pasta, kterou můžeme obalit nástrahu. Obalovací pasta se ve vodě rozpouští mnohem rychleji, než některé druhy nástrah jako například boilies, a tím právě získává na větší atraktivitě.

Jak na montáž stojatá voda vs. řeka

U montáží volíme šňůry, fluorocarbony a malé háčky. Velikost háčků můžeme zvolit 8 a menší, dle nástrahy a podle ryb, na které budeme cílit. Sílu šňůry určíme podle několika faktorů jako například druh nástrahy, cílová ryba, technika lovu apod. Snažíme šňůrku používat co nejjemnější. Při výrobě montáže musíme brát v úvahu i to, na jakém revíru budeme chytat.

Od toho závisí i délka návazce. Pokud si vybereme stojatou vodu, zvolíme si kratší variantu, abychom měli nástrahu co nejblíž ke krmítku s návnadou. Při montáži bez krmítka délka návazce už není až tak důležitá. V tomto případě jde už o přesnost nahození nebo skvělou volbou je použít PVA systém, který pomůže přesnému a bodovému vnadění.

Na řece je to už trochu jinak, návazec používáme delší. Přeci jen proti nám stojí proud řeky, který krmení odnáší. Tomuto problému můžeme předejít tím, že do krmení přidáme jemnou hlínu.

Jak nám může pomoci hlína

Hlínu můžeme získat například z krtinců. Pozor, hlínu z polí zásadně nepoužíváme, může obsahovat různé postřiky. Hlína dokáže krmení částečně zabarvit, zatížit, ale hlína má i jiné vlastnosti, které se mohou pro přípravu směsí hodit. Může kalit, takže krmení je pak pro některé druhy ryb lákavější. 

Jak vybrat univerzální montáž nejen na jaro

Zpátky k montážím. K nejběžnějším patří tzv. “vlasová montáž“, která se dá zakoupit už jako hotová, anebo si ji dokážeme jednoduše vyhotovit. Tento typ montáže můžeme používat celoročně, jen měníme sílu šňůry a velikost háčku dle ročního období. V jarním období musíme dbát hlavně na to, abychom používali co nejatraktivnější návnady, nástrahy, a jemné montáže.

Jak tedy vyzrát na jarní rybolov?

Důležitým klíčem je správný výběr nástrahy (boilies, Pop-Up, červy, kukuřice) i návnady (method-mix,stick-mix,partikl). Musíme si ale pamatovat, že každá voda je jiná. Další věc je lokalizace ryby, a to v chladnějším období, což platí i pro jaro. Ryby jsou méně aktivní a pokud jim vše nenaservírujeme doslova před pysk, tak veškerá naše snaha něco chytit je marná. Tím pádem musíme najít místa, kde se ryby zdržují, to za pomoci různých typů echolotů, které nám spolehlivě zmapují dno a lokalizují výskyt ryb.

Jak jste úspěšní na jaře vy?

Komentáře ke článku (1)

Jan 19.04. 03:19:00

Zkuste pop-up kukuřici klobása přímo na háček, dnes jsem na ní kaprů vytáhl 7 :)

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR