Rady zkušených rybářů

Pelety nebo boilies?

Kdy použít pelety a kdy naopak boilies? To je otázka. V krátkosti se vám budu snažit napsat, kdy volím právě pelety nebo naopak boilies. K vodě se snažím nosit převážně obojí. Jsou to v dnešní době velmi často používané nástrahy (návnady) většinou na větší kapry.

21.03.2015 3 minuty čtení

Pelety nebo boilies?

Kdy použít pelety a kdy naopak boilies? To je otázka. V krátkosti se vám budu snažit napsat, kdy volím právě pelety nebo naopak boilies. K vodě se snažím nosit převážně obojí. Jsou to v dnešní době velmi často používané nástrahy (návnady) většinou na větší kapry.

Mezi mé velmi oblíbené pelety patří Halibut nebo Robin red pelety. Jsou připraveny na masové bázi, které kapry velmi lákají. Neznám vodu, kde by se nedal použít právě tenhle druh pelet. Dají se ještě doladit losovým olejem, který je určen převážně na tenhle druh pelet. Halibut nebo robin red pelety miluje převážně kapr, sumec a hlavně jeseter (samozřejmě i bíle a lososovité ryby).

Pokud se zabýváte pouze kaprařinou, jako já, je to jejích velmi oblíbený pokrm. Pelety používám hlavně tehdy, když ryby moc "nekoušou". To se stává v horkých slunečných dnech nebo v chladném období jako je jaro nebo podzim, kdy se snažím zvolit i menší průměry pelet (16-18 mm). 

Snažím se často právě používat jen tyhle 2 druhy (Robin red a Halibut). Ryby jsou na ně naučení a jsou roky chytané a odzkoušené.

Pelety mají jednu velkou výhodu: mají rychlou rozpustnost oproti boilies. Takže nám rychleji začnou fungovat a dávat rychlý potravní signál rybám. Proto právě pelety používám na krátké vycházky po práci nebo také na závody. Mám odzkoušeno, že nachytám mnohem více kaprů na pelety než na boilies. 

Abychom se dopracovali k cílené rybě, na délce rozpadu vždy závisí právě druh vody, kde velmi zálěží kolik bílé ryby se zde vyskytuje. A samozřejmě také na teplotě vody. Právě proto jsou vyrobeny různé druhy pelet, které se rozdělují podle rozpadu, příchutí a velikostí. V případě, že jsme na vodě, kde je aktivita bílé ryby opravdu vysoká nedoporučuji boostrovat nebo dipovat. Je to až příliš efektivní pro bílou rybu. 

Kdo jezdívá k vodě na více dnů, doporučuji zvolit právě boilies. Doba rozpadu oproti peletám je značně delší a tak si můžeme i odpočinout a počkat si v klidu na větší rybu, která se převážně nedrží v hejnech, ale bývá často samotářská. A k boiliesu se může v klidu bez překážek (mnoha ryb) dostat. Nicméně opět vše závisí na tom, jaký typ boilie zvolíme. Dneska už existuje celá řada rozpustných boilies, které účinkují takřka hned po dopadu do vody. Tyto boilies mužeme - podobně jako pelety - použít také na krátké vycházky nebo na závody. Abych se přiznal, tak velmi často v poslední době dávám přednost boilie než peletám. Snažím se soustředit na větší kapry, proto je právě boilies u mě na prvním místě. Další výhoda boilies je v tom, že můžeme krmit i více dnů dopředu. A tak si můžeme krásně připravit "jídelní stůl" pro kapry. Nemusím se bát, že se nám boilie rozpadne za několik hodin po náhozu. Vydrží nám právě více dnů na stejným lovným místě, i když nám právě na lovné místo ryby nenajedou, stále kulička účinkuje, což je velká výhoda oproti peletám, které lákají více menších ryb a na větší jedince se k návnadě ani nemusí dostat.

V krátkosti jsem se snažil vysvětlit hlavní pointu rozdílu mezi boilies a peletami. Pelety se snažím používat na krátkodenní vycházky, nebo když mám chuť si hodně zachytat. Boilie se snažím dávat, když se zaměřuji na větší ryby, anebo si připravit lovné místo více dnů dopředu. Snad jsem to nevzal moc stručně, ale o to mi právě šlo. V krátkosti a jasných informací je ta největší síla :-).

Galerie

Pelety nebo boilies?
Pelety nebo boilies?
Pelety nebo boilies?

Komentáře ke článku (0)

Zatím žádné názory

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR