Rady zkušených rybářů

Víte, jaké invazní druhy můžete na rybách potkat a co s nimi?

V článku se seznámíte s druhy, které byste jako rybáři měli znát, a to nejen ze světa ryb, ale i plazů, bezobratlých a rostlin. Zjistíte, jaké druhy ryb nesmíte používat jako nástrahy, co udělat s ulovenou vodní želvou a která rostlina vás může ošklivě popálit.

15.10.2022 12 minut čtení Komentář (2)

Víte, jaké invazní druhy můžete na rybách potkat a co s nimi?

V článku se seznámíte s druhy, které byste jako rybáři měli znát, a to nejen ze světa ryb, ale i plazů, bezobratlých a rostlin. Zjistíte, jaké druhy ryb nesmíte používat jako nástrahy, co udělat s ulovenou vodní želvou a která rostlina vás může ošklivě popálit.

Co jsou invazní druhy a proč byste jim měli věnovat pozornost

Invazní druhy představují vážnou hrozbu pro lokální biodiverzitu. Rostliny i živočichové se vlivem lidské činnosti dostávají ze svého prostředí do nových lokalit, kde vytlačují původní druhy nebo ohrožují rovnováhu celého ekosystému

Aktuální „unijní seznam“ invazních druhů živočichů a rostlin najdete na stránkách Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Soustředí se na druhy představující největší hrozbu pro evropské ekosystémy. 

V souvislosti s některými druhy (například amur bílý Ctenopharyngodon idella) se můžete setkat s označením „nepůvodní druhy živočichů v ČR“, to znamená, že do naší přírody nepatří, ale nejsou tak rozpínavé, aby narušovaly své okolí.

Invazní druhy ryb v ČR: střevlička východní, slunečnice pestrá a sumeček černý

V našich vodách se vyskytují 3 invazní druhy ryb, které byste měli znát: střevlička východní, slunečnice pestrá a sumeček černý. Dostaly se k nám zahraničními násadami hospodářsky přínosných ryb nejčastěji s plůdkem kapra. 

Konkurují původním druhům s podobnými ekologickými nároky, ohrožují plůdek ryb, přenášejí parazity (střevlička je hostitelem Sphaerothecum destruens), a navíc podporují zaplísňování kaprů. Proto se snažte o zamezení jejich šíření.

  • Nepoužívejte je jako nástražní rybky, raději použijte umělou nástrahu.
  • Když je náhodou ulovíte, nepouštějte je zpátky do vody
  • Pokud je máte v rybníku, vyhubte je. Nádrž vypusťte, nechejte ji důkladně vyschnout a vyvápněte. 

Více jsme se o zakázaných nástrahách rozepsali v dalším článku.

Střevlička východní 

Střevlička východní (Pseudorasbora parva) je drobná stříbrná rybička (délka těla do 12 cm) s tmavým postranním pruhem a malou okrouhlou tlamičkou, která je pro svou vitalitu a odolnost oblíbená jako nástraha na dravce. Od mladých jedinců kaprovitých ryb střevličku odlišíte podle toho, že nemá vousky.

Střevlička východní (Pseudorasbora parva)

Slunečnice pestrá

Slunečnici pestrou (Lepomis gibbosus) snadno poznáte, a to díky tmavé skvrně na skřelích a výraznému zbarvení – vlnitým zelenomodrým pruhům a olivovým skvrnám. S našimi druhy je nezaměnitelná a dorůstá do 16 cm. 

Sumeček černý

Sumeček černý (Ameiurus melas) vypadá podobně jako sumeček americký, a to zejména proto, že má 8 vousků. Odlišuje se od něj vyšším počtem žaberních tyčinek (15 až 18) a chybějícím ozubením na prvním paprsku prsní ploutve.

Další invazní druhy vodních živočichů: želva nádherná, krab čínský a raci

I v našich podmínkách se dá kromě ryb ulovit vodní želva. Nástrahu může vzít útokem rak a kolem hrází některých rybníků a nezpevněných břehů jsou k vidění krabi, jak si hrabou nory.

Co dělat, když najdu želvu na háčku?

V první řadě musíte zjistit, o jaký druh se jedná, protože není vodní želva jako vodní želva. Původním druhem želvy v našich vodách je kriticky ohrožená želva bahenní (Emys orbicularis), kterou musíte okamžitě pustit nebo jí v případě zranění zajistit pomoc v některé ze záchranných stanic pro volně žijící živočichy

želva bahenní

Želva bahenní (Emys orbicularis)

Zapamatujte si, jak želva bahenní vypadá, a naučte se ji odlišovat od nepůvodních druhů. Mnohem pravděpodobněji se setkáte s želvou nádhernou (Trachemys scripta elegans, T. s. scripta, T. s. troosti), která se dělí na několik poddruhů a je na úvodním obrázku. Jejich nejvýraznějším rozpoznávacím znakem je červený nebo žlutý pruh či skvrny za očima. Na rozdíl od želvy bahenní, která má na hlavě jen drobné žluté tečky.

Želva nádherná se do našich vod dostala jako nechtěný nebo uprchlý domácí mazlíček. První a nejlepší možností co s nevšedním úlovkem udělat, je založení akvaterária, kde ji necháte dožít. Želvě poskytnete nový domov a šetrně ji odstraníte z přírody. 

Pokud želvu nechcete, máte několik možností:

  • najděte ve svém okolí chovatele vodních želv a zkuste se zeptat, zda se želvy neujme,
  • oslovte blízké zoo, některé nalezené vodní želvy přijímají,
  • obvolejte útulky pro opuštěná zvířata,
  • obrátit se můžete i na záchranné stanice pro volně žijící živočichy.

Bezobratlí: krab čínský a rak signální, pruhovaný a mramorovaný

Rak signální (Pacifastacus leniusculus) byl u nás uměle vysazován, aby nahradil mizející populaci původních raků a obohatil jídelníček gurmánů – minulosti bývali raci oblíbenou lahůdkou. Rak pruhovaný (Orconectes limosus) je aktivní přes den, a proto ho někteří potápěči záměrně vysazují do lomů, kde může být pozorován. Rak mramorovaný (Procambarus fallax f. virginalis) se do volné přírody dostal jako vypuštěný akvarijní živočich.

Invazní druhy raků vytlačují původní populaci raka říčního (Astacus astacus) a přenášejí račí mor. V případě invazních raků je nejdůležitější zabránit přesunu zvířat na nové lokality, protože se velice špatně hubí. 

Rak

Rak říční (Astacus astacus) má na rozdíl od podobného raka signálního drsný povrch klepet.

Za zmínku stojí i krab čínský (Eriocheir sinensis), který se k nám dostal v balastní vodě nákladních lodí. Jeho nebezpečí spočívá v nadměrné konzumaci kroužkovců, měkkýšů, korýšů, ryb a poškozování břehů a hrází. Pokud se vám podaří nějakého chytit, nepouštějte ho zpátky do přírody.

Invazní druhy savců a ptáků 

Kolem vody můžete narazit i na invazní druhy savců, jako je:

  • mýval severní (Procyon lotor)  – ve velkém loví raky, ptáky a obojživelníky,
  • nutrie říční (Myocastor coypus)  – vypásá pobřežní vegetaci, narušuje břehy a může ohrozit hnízdění některých druhů ptáků,
  • ondatra pižmová (Ondatra zibethicus)  – může při přemnožení ohrozit stabilitu břehů při hrabání nor.

Jediným ptákem na „unijním seznamu“ je krásná husice nilská (Alopochen aegyptiaca), která ve větších hejnech působí sešlap vegetace a svým teritoriálním chováním vytlačuje původní druhy.

Ale tato zvířata vám na háčku, ve vezírku ani v čeřenu neskončí, a tak jejich regulaci ponechte myslivcům.

Invazní rostliny – dejte si pozor na bolševník velkolepý, způsobuje popáleniny

Invazních druhů rostlin se na našem území vyskytuje mnoho, ale pokud byste měli znát jen jeden jediný, je to bezpochyby bolševník velkolepý (Heracleum mantegazzianum), který s oblibou okupuje břehy vodních toků. 

Bolševník velkolepý

Bolševník velkolepý (Heracleum mantegazzianum)

A proč byste ho měli znát? Zejména proto, že obsahuje vodnatou látku s nebezpečným fytotoxinem, který v kombinaci s UV zářením dokáže pokožku ošklivě popálit. Pokud bolševník uvidíte, nesahejte na něj a raději se mu vyhněte obloukem.

Seznamte se i dalšími druhy

„Unijní seznam“ je mnohem delší a objevuje se na něm 88 druhů rostlin a živočichů, ale ne všechny se vyskytují na našem území. Pokud se chcete seznámit i s dalšími, podívejte se na web Ministerstva životního prostředí nebo  Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Komentáře ke článku (2)

Robert 04.12. 15:10:39

U bolševníku velkolepého je chybný latinský název, správně je Heracleum mantegazzianum. Uvedený Heracleum sphondylium je bolševník obecný.

Martin Pecina 12.12. 18:06:18

Pokud je pravda co tvrdíte, že se jedná o aktuální unijní seznam invazivních druhů, měli by být unijní ochranáři a především agentura ochrany přírody u ryb daleko pružnější. Vyjmenované 3 druhy nejsou pro naše vody zdaleka takovou hrozbou, jako hlaváč černoústý. Zrovna tak neplatí v článcích našich ichtyologů uváděný údaj o dosahované velikosti růstu těchto ryb. Na přívlač se v Labi chytají i okolo 20 cm.

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR