Rady zkušených rybářů

Nejčastější prohřešky českých rybářů: na co si dát při rybaření pozor

Rybolov v ČR má svá pravidla, kterých není zrovna málo. Pokud s rybařením začínáte, nebo si nejste 100% jisti tím, co je povoleno a co ne, přečtěte si následující řádky. Seznámíte se s kompetencemi kontrolních orgánů i s nejběžnějšími přestupky, kterých se dopouští i zkušenější rybáři. A protože neznalost neomlouvá, informujte se. Vždycky je dobré znát hranice, svá práva i povinnosti.

18.11.2021 6 minut čtení Komentář (9)

Nejčastější prohřešky českých rybářů: na co si dát při rybaření pozor

Rybolov v ČR má svá pravidla, kterých není zrovna málo. Pokud s rybařením začínáte, nebo si nejste 100% jisti tím, co je povoleno a co ne, přečtěte si následující řádky. Seznámíte se s kompetencemi kontrolních orgánů i s nejběžnějšími přestupky, kterých se dopouští i zkušenější rybáři. A protože neznalost neomlouvá, informujte se. Vždycky je dobré znát hranice, svá práva i povinnosti.

Kdo má právo kontrolovat rybáře?

Když rybaříte, může vás kontrolovat rybářská stráž, policie, hospodář revíru, na kterém lovíte, jeho zástupce a pověřené osoby daným rybářským orgánem.

Nejčastěji se v praxi setkáte s rybářskou stráží. Ta se před samotnou kontrolou prokazuje průkazem a na viditelném místě má odznak rybářské stráže. Pokud vám ho strážce rovnou neukáže, řekněte si o něj. A zkontrolujte, že:

  • se evidenční číslo na odznaku strážce shoduje s číslem průkazu,
  • vás kontroluje rybářská stráž příslušného revíru.

Rybářskou stráž zajímají doklady, zda lovíte ve správnou dobu a povolené druhy ryb, na co lovíte, vaše povinná výbava, ale i pořádek na lovném místě.

1. Doklady mějte u sebe

Než vyrazíte z domu, vždy si zkontrolujete mobil, klíče, peněženku. Když jdete na ryby, mějte u sebe: rybářský lístek, povolenku na ryby a soupis revírů, průkaz totožnosti (občanský průkaz, řidičák, pas). 

Rybářská stráž kontroluje platnost povolenky, zda je na vaše jméno a jestli chytáte na správném revíru. Pokud si rádi vyrazíte na lov i mimo domácí revíry, pořiďte si celosvazovou povolenku na ryby.

2. Vše řádně zapisujte

Oblíbenou položkou při kontrole je správnost a úplnost evidence (docházka, míry, váhy ponechaných ryb). Se zápisy proto neotálejte, vše si hned zapište, jinak hrozí, že na to zapomenete. Do pouzdra na rybářské doklady si přidejte také propisku na zapisování, abyste měli čím psát. Zápisy tužkou a zmizíkovatelným perem nepovažuje rybářská stráž za věrohodné.

Pozor na držení ryb kvůli focení. Chytili jste trofejní kousek a chcete se s ním vyfotit ráno, až bude lepší světlo? Pak si to raději rozmyslete. Rybu ve vezírku považuje rybářská stráž za ponechanou, a tudíž zapsanou.

Pan Kučera s kaprem

3. Respektujte povolenou dobu lovu ryb

V mimopstruhových revírech je od dubna do září povolená doba lovu ryb od 4:00 ráno do půlnoci. Po zbytek roku, říjen až březen, je kratší, a to od 5:00 do 22:00. Mimo povolenou dobu musíte lov ukončit se vším všudy. Nachystejte si proto upozornění na mobilu aspoň 15 minut před ukončením denní doby lovu.

Sbalíte si pruty, stojany i bójky. Vytáhnete vezírek z vody, nebo ho viditelně označíte svým jménem a adresou. Více se o pravidlech nočního rybaření dozvíte v dalším článku.

4. Buďte vybaveni

Strážný se zaměřuje také na vaše rybářské potřeby – přesněji na povinnou výbavu, ke které patří metr na měření ryb, vyprošťovač háčků (pean, kleště, pinzeta) a podběrák.

5. Používejte jen povolené návnady a nástrahy

Ukažte mi, na co chytáte. I tudy se může kontrola ubírat. Pokud zrovna není sezona dravců, nesmíte na ně mít políčeno, tedy nepoužívejte nástrahy typické pro dravce. Respektujte jak dobu lovu ryb, tak specifika jednotlivých revírů. Ne všude a vždy lze používat všechny techniky lovu.

Zakázané je také chytání na nepůvodní invazivní druhy nástražních rybek, jako je střevlička východní, která je mezi rybáři velice oblíbená díky svému hojnému výskytu i odolnosti. Dobře se podívejte, jak vypadá, a obloukem se jí vyhněte.

Střevlička

6. Nespěte během lovu

I když se kolem spaní během rybaření vedou vášnivé diskuze, faktem zůstává, že lov ryb je už z povahy věci aktivní činností. Pokud máte záběr nebo se něco děje, máte povinnost rychle zasáhnout a manipulovat s udicí bez prodlení. Jestli to tak není a rybářská stráž vás přistihne, hrozí vám postih.

Pokud tvrdě spíte v bivaku vzdáleném několik metrů od prutu, porybný je přísnější, než když máte zavřené oči v rybářském křesle, zapnutý signalizátor záběru a sedíte hned vedle vidliček. Ale posouzení i způsob řešení takové situace závisí na jednotlivých strážcích. Raději si uvařte kávu a udržujte se bdělí.

7. Buďte ohleduplní na soukromých pobřežní pozemcích

I toto téma rozdmýchává mezi rybáři vášnivé debaty. Rybář má právo vstoupit na pobřežní pozemek, a to i ten soukromý, aby zde vykonával své rybářské právo v nezbytném rozsahu. To ovšem automaticky nezahrnuje stavění bivaků, příjezd autem až k vodě a podobně. Tady se můžete dostat do křížku s majitelem pozemku, potažmo s policií.

Více se tematice pobřežních pozemků a jejich užívání rybáři věnujeme v dalším článku.

8. Udržujte pořádek na lovném místě

Než nahodíte, ukliďte kolem sebe odpadky. Rybářská stráž nebude zkoumat, jestli je pohozená plechovka od piva vaše, nebo vašeho předchůdce.

9. Chovejte se ohleduplně k uloveným rybám

V neposlední řadě se chovejte šetrně k rybám samotným, a to bez ohledu na to, jestli se jedná o trofejní kus nebo malou čudlu. Vždycky je to živý tvor, který si zaslouží respekt a jemné zacházení. Na rybu sahejte jen mokrýma rukama, pokládejte ji na podložku, a ne na zem, háček opatrně uvolněte a vzniklé rány ošetřete dezinfekcí na ryby.

Přečtěte si Jak správně zacházet s rybami.

Chytání ryb bez rybářského lístku má jiná pravidla

Pokud si chcete užít chytání ryb bez rybářského lístku a s jinými pravidly, zkuste soukromé revíry, kde platí slovo majitele. To, co je v revírech ČRS
zakázáno, je na soukromých revírech mnohdy povoleno.

Komentáře ke článku (9)

Petr 24.11. 10:50:03

Jihomoravský rybářský svaz nemají jako povinnou výbavu podběrák

. 24.11. 16:56:07

Pokud nehodlám brát rybu, není potřeba ani metr...

Tomas Kocica 24.11. 23:06:12

V rychlosti poznámka ke zdejším komentářům. 1) metr mít musíte, je úplně jedno jestli ryby poustite, ale je to povinna součást výbavy. Vždy. 2) RS má právo kontrolovat obcanku. Je to úřední osoba a výslovně ji k tomu zmocnuje zákon o rybarstvi. 3) podberak není ani u CRS povinny všude. Záleží na územním svazu.

Stanislav 15.12. 13:11:03

Nikde v řádu není uveden metr,ale míra
Pokud nemáte v legitimaci relevantní fotku, může požadovat další doklad k prokázání totožnosti.

František 16.12. 13:43:33

Za dvacet let práce funkcionáře MO jsem jen jedenkrát slyšel jednou ze strany přestupce uznání přestupku a oprávněnost odebrání povolenky. Zase jsme v ČR, kde řada lidí přemýšlí hned co nemusí. Přece podběrák nenosím pro rybářskou stráž, ale pro šetrné vylovení ryby a metr mohu využít třeba pro svoji potřebu při přeměření hájené nebo jiné své trofejní ryby, kterou pouštím. Článek je velmi dobře napsán. Jako opravdu sportovní rybáři ČRS tedy plňme podmínky, za jakých jsme do ČS vstoupili. Jejich malé připomenutí neuškodí. Tímto nenapadám znalce přepisů různých rybářských seskupení.

Zdeněk 17.12. 09:24:58

Je řada dodatků k Rybářskému řádu se spoustou změn. Rybář může v těch spoustě řádků něco přehlédnout. Bylo by dobré ty změny tisknout zesíleným tiskem, nebo jinou barvou.

František 02.02. 20:13:29

A proto jezdím raději na soukromáky. Tam je vše jasně nastaveno a nemusím se obávat, že se dostaví trouba, co si jde léčit mindráček. Sedět u prutů a ani nezavřit oči aby se nezlobil. Ono to někdy nejde, když tam sedím 3 dny... A bát se zasnít, aby nečíhal v roští s dalekohledem a pak mě školil, že jsem spal, to fakt nemám zapotřebí.

Jura 24.03. 20:28:28

Hlavně by v těch rybnících museli být nějaký ryby např. na Blanensku, aby se u toho nechtělo člověku spát... Je to tu rok odo roku horší... Něco málo nasadí, důchodci co během 14dnů vše vyloví(jestli to má míru nebo ne se neřeší) a je tam zase hovno... Totální katastrofa... Rybářská stráž nechodí a každé si dělá co chce... Člověk za to platí nekřesťanský prachy a v rybnících hovno.....

Mara punx 27.06. 08:49:31

U nás v Brně na Svratce 4 je to s duchnama podobné, bydlí kousek od řeky a chytnou podmíráka, zavolají manželce ať pro něho dojde nic nezapíše a v klidu loví dál. Aspoň že už posílili hlídky od svazu.

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR