Rady zkušených rybářů

Vrhače návnad - efektnivní způsob, jak dostat rybu na lovné místo

Správný rybář by měl mezi své základní dovednosti zařadit také schopnost efektivně přilákat ryby na místo, kam potřebuje. Teorie je věcí jednou, k úspěchu však musí mít také potřebné vybavení, vnadicí pomůcky nebo také jinak řečeno vrhače návnad. S nimi bude váš lov mnohem zábavnější a jednodušší.

02.02.2015 4 minuty čtení

Vrhače návnad - efektnivní způsob, jak dostat rybu na lovné místo

Správný rybář by měl mezi své základní dovednosti zařadit také schopnost efektivně přilákat ryby na místo, kam potřebuje. Teorie je věcí jednou, k úspěchu však musí mít také potřebné vybavení, vnadicí pomůcky nebo také jinak řečeno vrhače návnad. S nimi bude váš lov mnohem zábavnější a jednodušší.

Vrhače návnad přijdou vhod všude tam, kde není možnost dost dobře nakrmit dané místo z loďky či jen tak rukou. Velmi často vás může limitovat vzdálenost lovného místa nebo také prostě jen pravidla daného revíru.

Zakrmovací lopatky

K nejjednodušším nástrojům, které patří mezi vnadicí pomůcky, jsou zakrmovací lopatky. Pokud máte potřebu nakrmit lovné místo ve vzdálenosti do padesáti metrů, je lopatka vaším ideálním pomocníkem, samozřejmě ale v závislosti na použité návnadě a na délce tyče, na kterou lopatku lze nasadit. S návnadami, jako jsou partikl a pelety, boilie či koule Method mixu, si lopatka hravě poradí. Použití je jednoduché – na podběrákovou tyč lopatku nasadíte, naplníte ji požadovanou návnadou a vyklopíte či návnadu dohodíte přesně na místo, kde potřebujete ryby dostat. Velkou výhodou lopatek je, že za velmi krátký čas a s minimálním úsilím dostanete na velmi malý prostor velké množství návnady.

Prak

Pamatujete si, jak jste v dětství stříleli prakem po všem, co se hnulo? Proč toto umění neoprášit i v rybářství? Právě prak je dalším z vrhačů návnad, který přijde vhod, je-li cíl vaší návnady na dosah osmdesáti metrů. Dají se jím na určitou vzdálenost metat pelety větší gramáže, partikl či koule Method mixu. Prak na návnady však není lehké vybrat. Vždy je potřeba vybrat si kvalitní kus, který je příjemný na držení a má pružnou, ale pevnou gumu a kvalitní košíček. Guma je spotřební zboží a čas od času je nutné ji vyměnit. Praky se dají pořídit za cenu od několika desetikorun až do řádu stovek korun.

 

 

Kobra

Pokud chcete střílet návnadu na dálku sta metrů, je ideální použít vrhač návnad zvaný kobra. Tato vrhací tyč je ideálním pomocníkem pro dopravení návnady velmi přesně na určité místo. Nejčastějším tvarem kober je buď takzvaný bumerang, nebo kobra s příznačným názvem labutí krk. Lehkou nevýhodou je fakt, že na vrhací tyč je potřeba trochu cviku, než se ji rybář naučí správně používat. Velmi důležitým aspektem je váha vrhací tyče – větší hmotnost se negativně projeví na bolesti zápěstí, loktu a předloktí. Kvalitnější vrhací tyče jsou ale velmi lehké a tento problém odbourávají. Kobrou lze vrhat i pelety, ideální je ale použít boilies.

 

Rakety

Nejdelší „dostřel“ z nabízených čtyř typů vrhačů návnad má raketa. Až na 140 metrů vzdálené místo lze relativně přesně navnadit, přičemž klasický uzavřený tvar rakety dokáže dopravit na jedno místo velké množství návnady (250 g). Raketa je nahazována prutem, proto dávejte velký pozor na jeho přetížení. V současné době jsou v kurzu dva typy raket – Spomb a Red Mamma. Boční dvířka rakety se otevřou až po nárazu na vodní hladinu, návnada se tak neztrácí po trase letu a navnadí jen místo, kam doletí. Hlavní nevýhodou raket je jejich cena, která je oproti jiným vnadicím pomůckám vyšší. Proto si dávejte velký pozor při použití, každá ztráta v hlubinách vám může pěkně provětrat peněženku. Na druhou stranu je výhoda raket hlavně ve vysoké přesnosti a velkém množství přenesené návnady.

 

Komentáře ke článku (0)

Zatím žádné názory

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR