Rady zkušených rybářů

Zjistěte, podle čeho poznáte kvalitní dělený prut

Není dělička jako dělička. Technologie a materiály se posouvají mílovými kroky kupředu. Kvalita moderních prutů stojí na materiálech a komponentech – drobnostech, které vylepšují jednotlivé vlastnosti a dohromady tvoří dokonalý celek. Zjistěte, na co se v popisech jednotlivých prutů zaměřit a podívejte se na top výběr podle nás.

07.11.2023 5 minut čtení

Zjistěte, podle čeho poznáte kvalitní dělený prut

Není dělička jako dělička. Technologie a materiály se posouvají mílovými kroky kupředu. Kvalita moderních prutů stojí na materiálech a komponentech – drobnostech, které vylepšují jednotlivé vlastnosti a dohromady tvoří dokonalý celek. Zjistěte, na co se v popisech jednotlivých prutů zaměřit a podívejte se na top výběr podle nás.

Detaily prutu dělají celek

V popisech těch nejlepších rybářských prutů uvidíte patentované materiály a komponenty (sedla, očka) od renomovaných světových firem, které se zaměřují na jejich výrobu. K takovým se řadí například American Tackle a Fuji. S top komponenty rybářských prutů je to podobné jako s membránou Gore-Tex® – najdete ji na produktech různých značek a výrobců a zaručuje vám určité vlastnosti a standardy.

Blank prutu z uhlíkových vláken si vás získá lehkostí a tenkostí

K nejlepším novodobým materiálům na výrobu blanku prutu patří uhlík. Právě tyto pruty vás překvapí tenkostí, lehkostí a vysokou odolností. Nejvíc to oceníte, když si pro srovnání potěžkáte starší sklolaminátový a nový uhlíkový prut. 

Ke světové špičce ve výrobě hi-tech karbonových vláken patří japonský Toray, který používá velmi vysoký tlak při jejich lisování a dosahuje tak vynikajících vlastností. Když uvidíte v popisu prutu „uhlík Toray“ nebo třeba „blank z Toray uhlíku“, můžete očekávat nadstandardní kvalitu.

Povrch z broušeného uhlíku vypadá elegantně a vydrží déle než lak

Karbonové pruty mají designový matný povrch z laserem broušených uhlíkových vláken. Nejenže vypadají elegantně a nadčasově, ale zároveň vás potěší delší životností ve srovnání s pruty ošetřenými lakem, které jsou náchylnější k poškození.

Fuji očka

Broušený povrch prutu z uhlíkových vláken a Fuji očka

SiC očka prodlouží nához a neničí vlasec

Když se zamyslíte, jaká část prutu odchází nejdřív, jsou to vodící očka – ohýbají se, keramické vložky vypadávají, praskají a musíte je měnit. Špatné očko negativně ovlivňuje délku náhozu, poškozuje vlasec, což vás může stát rybu.

Kvalitní pruty jsou proto osazeny SiC očky (silicon carbide). Pod zkratkou SiC se skrývá sloučenina uhlíku a křemíku, který se pyšní vysokou tvrdostí a odolností. Nejlepší pověst mají SiC očka z dílny japonské značky Fuji – s oblibou je využívá například Free Spirit. Vynikající kvalitu mají také očka od americké firmy American Tackle, na která nedá dopustit Fox.

Dobré sedlo udrží naviják na místě

Za špičku se v tomto odvětví, stejně jako u oček, považují sedla Fuji, která udrží naviják na místě s minimálním povolováním, což bývá největší nešvar levných sedel. Fuji sedla najdete například na prutech Proppel od značky Trakker

Nejlepší dělené pruty podle nás

K nejlepším značkám na českém trhu patří pruty od značek Free Spirit, Nash, Trakker a Fox

Trakker Propel 

Free Spirit HI-S

Fox Horizon X5

Grey Aircurve

Free Spirit Seeker

Fox Horizon X6

Shimano Tribal 

Nash Scope

 

Proč na kvalitě děličky tolik záleží?

Když chytáte na velkých vodních plochách, kvalitní dělička je k nezaplacení. Díky ní nahodíte opravdu daleko – 100 metrů a víc (prut Shimano Tribal TX-Ultra přesáhl dokonce 200 m), a to i v případě, že nemáte až tak velkou sílu nebo vypilovanou techniku. 

Proč na tom záleží? Dál od břehu se totiž nachází větší hloubka a klid – nedoléhá tam příbřežní ruch. Proto se v těchto místech rády zdržují zkušené trofejní ryby. Cítí se zde bezpečně a krmí se s menší obezřetností. To znamená větší šance na záběr pro ty, kdo dohodí dál nebo si na místo dojedou na člunu

Top rybářské pruty nepatří mezi „masovku“ – jsou na objednávku 

Top pruty jsou u nás na objednávku a čeká se na ně několik dní či týdnů (záleží na výrobci), ale chvíle čekání na kvalitní prut se vám vrátí při každém náhozu. Rybářské pruty od renomovaných výrobců jsou nebezpečně návykové. I když některé vypadají podobně jako jejich levnější napodobeniny, při manipulaci s nimi poznáte velký rozdíl.

Máte speciální požadavky, nebo potřebujete před nákupem poradit? Obraťte se na nás na info@chytapust.cz

 

Komentáře ke článku (0)

Zatím žádné názory

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR