Recenze

Fotopast na ryby a její praktické využití + tipy od nás uvnitř článku

Období podzimních plískanic je tady. Co to pro mnohé rybáře znamená? Důkladnou přípravu na období zimní sezóny nebo naopak úklid a kompletní revizi všech prutů, vlasců a dalšího rybářského vybavení. Patříte-li do skupiny rybářů dávajících si během zimních měsíců „oraz“, pak nám jistě dáte za pravdu, že toto období je mnohdy až nepřiměřeně dlouhé a mnohé z nás už k jeho konci začínají pomalu, ale jistě svrbět prsty.

18.11.2014 5 minut čtení Komentář (1)

Fotopast na ryby a její praktické využití + tipy od nás uvnitř článku

Období podzimních plískanic je tady. Co to pro mnohé rybáře znamená? Důkladnou přípravu na období zimní sezóny nebo naopak úklid a kompletní revizi všech prutů, vlasců a dalšího rybářského vybavení. Patříte-li do skupiny rybářů dávajících si během zimních měsíců „oraz“, pak nám jistě dáte za pravdu, že toto období je mnohdy až nepřiměřeně dlouhé a mnohé z nás už k jeho konci začínají pomalu, ale jistě svrbět prsty.

Jak se během zimy zabavit? Co takhle seznámit se s praktickým pomocníkem, kterým je fotopast na ryby a během dlouhé zimy prozkoumat veškeré jeho funkce, výhody a možnosti využití? Zimní období je k tomuto průzkumu doslova jako stvořené!

Není fotopast jako fotopast

O fotopastech jste již možná nejednou slyšeli. Ve spojení s rybařením to ale s největší pravděpodobností nebylo. Fotopast si nejčastěji pořizují myslivcimapování divoké zvěře nebo majitelé horských chat či chalup, kteří mají negativní zkušenosti s nezvanými návštěvníky. Ovšem výrobci fotopastí reagují na aktuální poptávku a proto svůj sortiment rozšířili také o praktické výrobky, s jejichž pomocí je možno mapovat ryby nacházející se v daném rybářském revíru.

Jak fungují fotopasti?

Fotopasti lze velmi zjednodušeně přirovnat ke klasickému fotoaparátu, jež reaguje na pohyb, světlo, modernější výrobky dokonce také na teplotu. Fotopast je aktivována spuštěním tzv. PIR čidla, a to v okamžiku, kdy je v zorném poli snímače zaznamenán pohyb člověka nebo zvířete. Čidlo fotopasti je u nejnovějších modelů konstruováno tak, aby eliminovalo nežádoucí pohyby a zaznamenávalo pouze žádoucí snímky. Fotopasti je možno variabilně nastavovat také z hlediska jejich citlivosti, dosahu a úhlu pohledu, což určitě oceníte.

Co všechno fotopasti zvládnou?

Základní modely umí při rozeznání pohybu nebo tepelné stopy vyfotit snímek daného zvířete nebo člověka. Moderní fotopasti pak zvládnou nahrávat také krátké videosekvence. Fotopasti lze následně pomocí USB vstupů připojit k notebooku, tabletu, televizi nebo počítači a snímky, včetně krátkých videí, stáhnout a prohlédnout. Na našem trhu se vyskytují zejména fotopasti s rozlišením od cca 2 MP po 12 MP a s podporou 2 až 32 GB paměťové karty. Díky tomu je možno pořídit na tisíce záznamů ve formátu „JPG“, u videí pak ve formátech „ASF“ nebo „AVI“.

K čemu mi bude fotopast na ryby?

Jak již bylo zmíněno výše, taková rybářská fotopast (voděodolná, samozřejmě) dokáže zmapovat veškerý pohyb pod vodou. Díky ní můžete zjistit, jaké druhy ryb se v konkrétním revíru nacházejí, jaká je jejich délka, odhadovaná hmotnost i počet kusů a dle toho přizpůsobit své rybářské vybavení, návnadu nebo sílu vlasce. Kromě toho však můžete fotopast využít v mnohých jiných směrech. Primárně byli totiž tito praktičtí pomocníci navrženi k mapování vysoké zvěře nebo k ochraně majetku či osob. Fotopasti vám tak mohou podat nejen aktuální a nezkreslené informace o vašem okolí, ale také posloužit jako výborný důkazný materiál v případě návštěvy nezvaného hosta.

Tip č. 1 – Acorn Fotopast 6210 MM + GSM

Také v nabídce e-shopu Chyť a pusť se objevuje několik fotopastí, které rozhodně stojí za zmínku. První z nich Acorn Fotopast 6210 MM + GSM představuje nejvyšší modelovou řadu od firmy Ltl. Acorn. Díky tomuto výrobku pořídíte kvalitní snímky i videa, jež můžete obratem odeslat za pomocí MMS zprávy. Fotopast lze ovládat prostřednictvím SMS na dálku a pro její programování není nutná demontáž. Model se vyznačuje extra rychlou spouští (0,8 sec) a možností nahrávat kromě snímků také zvuk. Jeho cena pak činí 8 490 Kč.

Tip č. 2 –  UOVision Fotopast UV 535 Panda

Druhou fotopastí, jež si zaslouží čestné místo v tomto článku,
 je výrobek UOVision Fotopast UV 535 Panda vynikající svou robustností a kvalitními materiály, které byly pro její výrobu použity. Fotopast disponuje zcela neviditelným a přitom velmi účinným IR osvětlením o vlnové délce 940 nm skrytým pod černou clonou. Velkou předností tohoto výrobku je nepochybně jeho cena. V e-shopu Chyť a pusť jej pořídíte za 3 690 Kč.

Tip č. 3 – ScoutGuard Fotopast SG 570

Jako poslední si dovolíme představit ScoutGuard Fotopast SG 570, jejíž součástí je 8 GB karta. Nastavení fotopasti je možné za pomocí odpojitelného programovacího zařízení, které vám také umožní prohlížet si pořízené snímky a videa. Dojde-li ke krádeži fotopasti, pak je tento výrobek v cizích rukou prakticky nepoužitelný. To právě díky absenci výše zmíněného programovacího zařízení. Fotopast disponuje účinným svitem do 15 metrů a pořídíte ji za 3 490 Kč.

Máte nějaké zkušenosti s fotopastí? Pochlubte se nám v diskuzi pod tímto článkem!

Komentáře ke článku (1)

Milan Daneš 24.05. 22:30:43

????????????????????????????????????

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR