Recenze

Rybářské židle – velký test a porovnání

Rybářské stoličky, židle a křesla jsou nezbytným doplňkem vybavení těch, kdo holdují plavané a jiným druhům rybaření, při nichž dlouhé hodiny sedí. Jejich důležitou vlastností je vysoká životnost, pevnost a samozřejmě skladatelnost. V sortimentu rybářských potřeb jsou v několika základních variantách.

20.05.2014 7 minut čtení Komentář (2)

Rybářské židle – velký test a porovnání

Rybářské stoličky, židle a křesla jsou nezbytným doplňkem vybavení těch, kdo holdují plavané a jiným druhům rybaření, při nichž dlouhé hodiny sedí. Jejich důležitou vlastností je vysoká životnost, pevnost a samozřejmě skladatelnost. V sortimentu rybářských potřeb jsou v několika základních variantách.

Podle čeho by si měl začínající rybář vybrat židli?

Před nákupem rybářského křesla či židle by bylo ideální si je vyzkoušet. Pokud nemáte známého rybáře, který by vám byť jen na pár dní vypůjčil křeslo, po němž se díváte (což je pochopitelné), doporučujeme zvážit několik faktorů.

1) Frekvence a doba užití

Kolik času strávíte sezením u chytání ryb? Pokud by to mělo být třikrát za sezónu jedno dopoledne, do stabilní židle se vyplatí investovat spíše tehdy, když jste za každých okolností zvyklí na své pohodlí. Jestliže jste naopak na rybách každý víkend, těžko se vám budou po dni na malé skládací židličce ohýbat záda, vše uklízet a druhý den zase chystat.

2) Věk a zdravotní stav

S prvním bodem se úzce pojí druhý faktor. Je-li vám kolem dvaceti a máte zdravotní stav uměřený věku, pak vám záda sice nepoděkují ani na malé židli, ale zvládnete to. A příště se na ryby budete pravděpodobně těšit zas. V pokročilejším věku, proč si to nepřiznat, je určité pohodlí důležitým aspektem téměř každé činnosti (a to i kdyby na vás při ní mělo pršet). Je příjemné mít se o co opřít, neodkládat si plechovku s nápojem věčně na zem a mít židli vyváženou i v nerovném terénu.

3) Finance

Na samotné základní rybářské vybavení je nutné sáhnout do kapsy pro pár tisíc korun. Plánujete-li rybařit více sezón a nemáte zrovna finance na nákup všeho najednou, židle je to, na čem můžete dočasně ušetřit. Jeden rok nakoupíte prut, naviják, splávky, broky a další výbavu a budete spokojení třeba i na obyčejné židli. Ale budete na rybách. A druhý rok si svým blízkým můžete říct o nejlepší dárek pro rybáře: pohodlné křeslo, s nímž se chytá jedna radost.

Velký test rybářských židlí podle kategorií

Abyste se v nabídce rybářského posezení lépe vyznali, přinášíme srovnání několika typů židlí v cenovém rozmezí 223 Kč až 1 891 Kč.

1) Nejjednodušší stolička je skládací bez opěrky. Její výhodou je zpravidla nízká hmotnost a objem pro snadné přenesení. Také se s ní snadno dostanete i do relativně úzkého prostoru (například blízko u svahu). Nevýhoda je patrná na první pohled: delší sezení je nepohodlné zejména pro záda, která nemají oporu, a dvě skládací nohy nezajišťují velkou stabilitu.

Mivardi Stolička Simple Power 140 kg

+ snadné složení a rozložení

+ nízká hmotnost (1 kg)

+ nosnost 140 kg (velmi silný kvalitní materiál)

0 pohodlí (na krátké sezení lze, na celodenní více dní po sobě obtížně)

0 stabilita (na rovném povrchu bez potíží, velmi pevná konstrukce)

2) Jednoduchá židlička s opěrkou nabízí komfort o něco málo vyšší. Je pohodlná zejména pro krátké sezení (opět ji lze využít v úzkém místě), při delším je člověk trochu “otlačený” z jedné pozice (představte si sezení na rybách na židli, na jaké usedáte doma u jídelního stolu).

Giants Fishing Sedačka Classic Plus Chair

+ nízká hmotnost (2,5 kg)

+ nosnost do 80 kg (pevná ocelová konstrukce)

+ stabilita na nerovném povrchu (protiskluzové zarážky ve spodní části židle)

0 pohodlí (jednoduchá konstrukce je vhodná pro kratší sezení)

3) Pohodlnější jsou už rychloskládací plátěná křesla, která jsou sice větší a těžší na přenos, ale za to pohodlí i při vícehodinovém rybaření stojí. Lze v nich opřít záda o vcelku velké opěradlo a rukám ulevit v područkách. Samozřejmostí bývá kapsa na nápoj na jedné z opěrek. Po nahození už tak stačí jen čekat s očima těkajícíma po splávku.

JAF Sedačka Holiday

+ nízká hmotnost (3 kg)

+ nosnost 110 kg

+ rychloskládací systém

+ pohodlí (lze i na dlouhé sezení, opěrák na ruce s držákem na nápoje)

0 stabilita (na rovném povrchu bez potíží, nemá teleskopické nohy)

4) Úplně top jsou robustní pevná křesla, která nabízejí výše zmíněný komfort i díky stabilním teleskopickým nohám. Ty plně kopírují nerovnosti terénu, aniž bychom je při sezení zaznamenali. Navíc na nich lze regulovat například sklon opěrky zad, takže ve všech dostupných ohledech vycházejí vstříc ergonomii lidského těla. V této kategorii je také zastoupen vítěz celého hodnocení Mivardi Křeslo Comfort Quattro, které je svými parametry v současnosti nejlepším křeslem v poměru cena/výkon.

Graffishing Křeslo F8R

++ stabilita (masivní konstrukce, čtyři nohy)

+ nosnost do 130 kg

+ pohodlí (pevné široké sedátko)

- hmotnost (7 kg)

 

Mivardi Křeslo Comfort

++ stabilita (teleskopické přední nohy s výkyvnými patkami proti zaboření, pevná konstrukce)

+ pohodlí (nastavitelný sklon zad, silně polstrovaný neoprenový polštář)

+ hmotnost (5,4 kg)

+ nosnost do 160 kg

 

Mivardi Křeslo Comfort Quattro

++ stabilita (čtyři teleskopické nohy s aretací a velkými patkami proti zaboření, pevná konstrukce)

++ pohodlí (anatomicky tvarované opěradlo, silně polstrovaný neoprenový polštář, naklápění opěradla)

++ nosnost do 160 kg

+ nízká hmotnost (5,1 kg)

Zda dáte přednost nižší ceně nebo nízké hmotnosti kombinované s pohodlnými opěrkami či něčemu úplně jinému, je nakonec zcela na vás. Pokud vás v tomto testu žádná židle neoslovila, doporučujeme vám prohlédnout si celou naši nabídku čítající přes 50 kvalitních rybářských židlí a stoliček.

Článek se týká produktů

Komentáře ke článku (2)

Tonda 14.05. 19:04:50

Mám Mivardi quatro co doporucuji tady http://na-ryby.eu/jak-vybrat-rybarske-kreslo/ a jsem nadseny zatim, mate nekdo zkusenost s vydrzi ?

Ladislav 28.01. 22:00:35

Mám ho asi třetí sezónu a jezdím si k vodě odpočinout 60+

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR