Recenze

OsmAnd – offline navigace pro mobilní telefony, která vám pomůže najít jakékoliv místo, kde zrovna chcete chytat

Žijeme v jednadvacátém století. Století, které je skrz na skrz prošpikované moderními informačními technologiemi. A tak jak to bývá - ten, kdo se tyto technologie jako první naučí používat, je vždy minimálně o krok před ostatními. A to platí i v případě sportovního rybolovu.

20.11.2014 4 minuty čtení

OsmAnd – offline navigace pro mobilní telefony, která vám pomůže najít jakékoliv místo, kde zrovna chcete chytat

Žijeme v jednadvacátém století. Století, které je skrz na skrz prošpikované moderními informačními technologiemi. A tak jak to bývá - ten, kdo se tyto technologie jako první naučí používat, je vždy minimálně o krok před ostatními. A to platí i v případě sportovního rybolovu.

Vždyť vzpomeňte si na rybáře, kteří si jako první koupili echoloty a naučili se je správně používat. Byli to právě oni, kdo najednou, na rozdíl od všech ostatních, oplývali velikostí a množstvím úlovků a my ostatní na ně mnohdy i s trochou závisti jen nevěřícně koukali. Ono kdo si také před dvaceti lety mohl pořídit jen tak echolot za dvacet tisíc. No ale dost vzpomínání. Já bych vám dnes chtěl představit jednu zajímavou aplikaci do mobilního telefonu, která se pro mne stala nezbytnou součástí mé rybářské výbavy.

Co je OsmAnd?

OsmAnd je offline navigace na platformě Android, která je jednou z nejběžnějších platforem, na které pracují vaše chytré mobilní telefony. Její nespornou výhodou je to, že jí můžete v určitém rozsahu používat zdarma.

Funkce vhodné pro rybáře, aneb jak zajet tam, kde běžné navigace končí

Kromě toho, že vám OsmAnd poskytuje přesnou navigaci v běžném silničním provozu, dokáže vás  také zavézt tam, kam to jiné navigace nezvládnou. Představte si situaci, kdy jste přijeli k řece nebo k velkému jezeru. Neexistuje zde adresa ani nic jiného, podle čeho byste mohli jet dál. Z Google Maps jste si našli místo, kde chcete chytat, ale nevíte, jak se na to či ono místo autem dostat. U OsmAndu je to celkem jednoduché.

Jednoduše k cíli

Zapnete si tuto aplikaci na vašem telefonu, pokud ji již jako navigaci nemáte zapnutou. Objeví se vám na něm mapa vašeho okolí a vy si místo, kde chcete chytat, vyhledáte a označíte na mapě stisknutím displeje vašeho chytrého telefonu. Objeví se vám na něm bod, který si dáte do oblíbených a zmáčknete funkci navigovat. OsmAnd vám vyhledá nejrychlejší možnou cestu a vy můžete jet dál. OsmAnd totiž na rozdíl od běžných navigací dokáže navigovat i po polních a lesních cestách a dovést vás tak na místo, kde chcete chytat, bez přesné adresy nebo GPS souřadnic. Ty si právě zadáte vy - stisknutím displeje. Podle mého názoru je tohle "fakt super funkce".

OsmAnd bójka

Tato funkce se pak dále dá používat i při zavážení jako elektronická bójka. Jak jsem již psal, OsmAnd pracuje prostě všude, takže i na vodních plochách. A i tady je jeho použití velice prosté. Jednoduše si pomocí echolotu najdete místo, kde chcete chytat. Toto místo označíte na OsmAnd mapě ve vašem mobilním telefonu a uložíte si ho jako oblíbené s názvem např. bójka číslo 1 a vrátíte se zpátky na břeh. Když se pak na místo chcete znovu vrátit a zavézt, stačí v oblíbených tento bod najít a zadat funkci "navigovat sem". OsmAnd vás tam s přesností cca jednoho metru bez problému zaveze ve dne i v noci.

OsmAnd pracuje i jako úložiště míst na vašich oblíbených revírech

A co je na OsmAndu úplně nejlepší? Všechna tato vámi označená místa vám zůstávají v paměti vašeho telefonu, pokud si je samozřejmě nevymažete. A když se pak po nějaké době na to či ono místo vrátíte a aktivujete OsmAnd a jeho bod, rovnou vás zaveze přesně tam, kde vám ryby předtím braly. No řekněte sami, není to paráda?

A kde tedy aplikaci OsmAnd najdete?

Tuto aplikaci si do vašeho mobilního telefonu můžete stáhnout na Obchod Play, v sekci aplikace, pod názvem OsmAnd. Je ve dvou verzích. Ta první je naprosto zdarma a můžete si na ní stáhnout až deset map. Což v praxi znamená 1 celosvětovou mapu základní, bez které se neobejdete, pak hlasová data a 8 map světa. Nebo za 149,- Kč všechny mapy světa. Stáhnutím této aplikace pak získáte nejen klasickou navigaci, ale i skvělého pomocníka pro rybolov - a to je přeci něco úžasného. Proto vám doporučuji, vyzkoušejte si OsmAnd i vy sami.

Více o navigaci OsmAnd.

S pozdravem Petrův zdar, Slávek Freecarp.

Komentáře ke článku (0)

Zatím žádné názory

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR