Zábava a inspirace

Kouzlo soukromých rybářských revírů

Lovíte rádi, ale nemáte v sobě onu touhu vydávat se stále na nová a neprozkoumaná místa, čekat, zda zabere nebo nezabere a vypořádávat se s koupajícími se turisty? V tom případě by vás mohly zajímat soukromé rybářské revíry. Už jste je vyzkoušeli? Pokud ne, je na čase to napravit! A my vám prozradíme, proč.

19.09.2018 4 minuty čtení Komentář (1)

Kouzlo soukromých rybářských revírů

Lovíte rádi, ale nemáte v sobě onu touhu vydávat se stále na nová a neprozkoumaná místa, čekat, zda zabere nebo nezabere a vypořádávat se s koupajícími se turisty? V tom případě by vás mohly zajímat soukromé rybářské revíry. Už jste je vyzkoušeli? Pokud ne, je na čase to napravit! A my vám prozradíme, proč.

Jak funguje soukromý rybářský revír?

Nejprve se zaměřme na to, čím se soukromý rybářský revír vyznačuje, respektive jaké jsou jeho výhody. Tou největší je z našeho pohledu častý lov ve stylu „chyť a pusť“, kdy si dopřejete radost z úlovku (což je u soukromých sektorů díky hustotě zarybnění téměř jisté), ale současně „nedecimujete“ chov, protože živou rybu pouštíte zpátky do vody. Zatímco jí dáváte život, ostatním rybářům dáváte šanci prožít euforii z úlovku. Etika rybaření hraje v soukromém sektoru opravdu zásadní roli. Téměř výhradně je nařízeno zde používat háčky bez protihrotu, které jsou k rybám šetrnější a rybářskou podložku a dezinfekci k ošetření za velmi přísných podmínek. Chytat se dá v „soukromém“ různými způsoby, podle toho, jaký revír si vyberete. Mezi ty nejčastější způsoby patří právě chyť a pusť, kaprařina přívlač, muškaření, dírky a méně často chyť a vezmi.

Péče na prvním místě

Obecně výhody soukromého sektoru spočívají v tom, že se vodě i rybám dostává více ohleduplnosti a péče. Je to smutný fakt, nicméně založený na skutečnosti, že ve veřejném sektoru jsou turisté a někdy i rybáři k rybám i prostředí lhostejní.  Nenarazíte zde na nepořádek, povalující se odpadky a voda je pravidelně kontrolována, stejně jako fyzická kondice ryb. Pokud se k rybě nebo přírodě nechováte eticky, příště už si nezachytáte.  Na pořádek zde prakticky permanentně dohlíží porybný a v případě nedodržení pravidel se nezdráhá viníka potrestat. Dá se říci, že plot rybářského sektoru představuje pro ryby i vodu větší bezpečí. Na soukromých rybnících je úžasné to, že si můžete sami vybrat, co máte chuť lovit, tedy zda si chcete zachytat kapry, candáty, sumce, nebo jiné druhy ryb. Každý revír nabízí něco jiného – můžete díky tomu střídat zážitky a jste-li začínající rybář, sbírat různé zkušenosti.

Neoddiskutovatelnou výhodou soukromého sektoru je fakt, že se za jeho hranici nedostanou po koupání lačnící turisté. Tady se zkrátka chytají ryby, nic víc. Na soukromém nenarazíte ani na rozjuchané děti ani na aportující psy. Patříte-li mezi rybáře, kteří milují rybaření právě kvůli klidu, jste v soukromém revíru na tom správném místě. V letních měsících oceníte, že se dá spojit rybaření s dovolenou. Existuje hned několik sektorů, kde vedle rybářské povolenky nabízejí také chatku k ubytování a veškeré potřebné zázemí, včetně občerstvení a sprch. Procestovat tímto způsobem můžete celou republiku a prostřídat klasické rybaření se sportovním rybolovem, jak denním tak nočním – to vše je v Česku hojně zastoupeno. Stačí se podívat na soupis rybářských revírů, konkrétně hledat na internetu „rybářské revíry mapa“ – ta je běžně dostupná na internetu a snadno podle ní zjistíte, co by vás mohlo lákat.

Jakou cenu má soukromí?

Záleží samozřejmě na místě a období, ale obecně lze říci, že nijak přemrštěnou. Za peníze, které zaplatíte, dostanete téměř vždy úlovek, a když máte štěstí, tak dokonce kapitální. Vstup do soukromého sektoru se platí za hodiny, v některých případech za dny – tady se ceny pohybují od cca 500–1000 Kč/den. Ve vyšší cenové kategorii je už často kalkulován i bivak a člun. Klid a komfort, kterých se vám zde dostane, jsou ale často k nezaplacení.

Zváni jsou ti, kdo ctí pravidla

Soukromé rybářské revíry mají opravdu přísná pravidla. A vítáni jsou pouze ti, kteří je ctí. Naprosto běžně se zde setkáte s přísnou definicí háčků, návnad, i vlasců, na které se může chytat, bývá zakázáno používat pletené šňůry jako šokové návazce. Doporučují se šokové silony o průměru 0,40–0,70 mm nebo olověné šnůry o délce alespoň 1 m. Univerzálně musejí rybáři lovit na originální háčky bez protihrotu, používat desinfekci k ošetření zranění a vyprošťovač háčků. V soukromém sektoru nelze ryby uchovávat ve vezírcích ani sacích. Většinou zde bývá přísný zákaz rozdělávání ohňů a rušení nočního klidu a ostatních rybářů. Věříme ale, že kdo chytá pro radost a má rád vodu, ryby, rybaření, nemůže mít s ani jedním z těchto pravidel problém.

Komentáře ke článku (1)

Luboš 31.10. 05:41:34

Ano-je to zábavné chytání ale ta cena je dost vysoká. Máte velkou šanci chytit trofejní rybu-ale...budete z toho mít radost? Určitě ano, protože při zdolávání ucítíte ten mocný tah velké ryby a uděláte si možná osobní rekord. Můj rekord je kapr 21kg, je to zážitek ale můj kamarád řekl "to máš z chovnýho ?". A od té doby chytám jen na svazových vodách a když chytím kapra 85 cm- to je pro mě ten pravý rekord, samozřejmě jde zpět do vody nebo candát 80 cm-ten už jde na pekáč .
Petrův Zdar

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR