Zábava a inspirace

Rybolov v zimě – klid, za kterým stojí vyrazit

V zimě už tak často rybáře nevídáme, ale situace se mění. Poněvadž jsou rok od roku zimy teplejší, pravděpodobnost úspěchu je vysoká, když víme, kdy a kde nahodit. Najdou se i příznivci lovu na dírkách, který má také své kouzlo a počet takto lovících rybářů pomalu stoupá. Jaké ryby se dají lovit a kam v zimě vyrazit? I na to si teď snadno odpovíme.

22.12.2016 5 minut čtení

Rybolov v zimě – klid, za kterým stojí vyrazit

V zimě už tak často rybáře nevídáme, ale situace se mění. Poněvadž jsou rok od roku zimy teplejší, pravděpodobnost úspěchu je vysoká, když víme, kdy a kde nahodit. Najdou se i příznivci lovu na dírkách, který má také své kouzlo a počet takto lovících rybářů pomalu stoupá. Jaké ryby se dají lovit a kam v zimě vyrazit? I na to si teď snadno odpovíme.

 

Rybaření v zimě

V našich podmínkách je to vcelku snadné - když se teploty moc neženou pod nulu a vyloženě nefouká silný vítr, může se stát, že berou i více než v létě. Podstatné je pečlivě vybrat místo. V zimě je voda čistší, takže se ryby stahují do větších hloubek, kde moc neproudí voda, aby je neviděli predátoři. Oblíbená jsou také místa poblíž větších překážek.

Pro lov ryb v zimě je typická spíše jemnější výbava a mezi nejčastější techniky patří zejména lehká přívlač, feeder, plavaná nebo položená. Rybáři „ze staré školy“ v zimě často zůstávají doma právě proto, že jim tyto jemnější techniky moc nepřirostly k srdci, ale to nevadí.

 

rybolov v zimě

 

Náčiní pro chytání ryb v zimě

Jak už jsme zmínili, pro zimní lov se hodí spíše jemnější pruty s malou gramáží. Co je ale velmi důležité, zredukujte svou výbavu jen na opravdu potřebné položky. U vody často měníte místa a pokud toho budete mít s sebou moc, za chvilku vás to přestane bavit. Postačí prut, naviják s vlascem a návazce, splávky, olůvka, háčky a třeba silikonové hadičky a taky oblíbené nástrahy. V zimě se zdají být účinné masové nástrahy, na tlouště třeba rousnice, ale překvapivé výsledky přináší obyčejná pařená houska.

Vybavte se taky kvalitním oblečením. Základem jsou teplé boty a bunda, která neprofoukne. Při ruce mějte podběrák a velkou pomůckou při zimním rybolovu jsou polarizační brýle. Nejenže vám chrání oči před ostrým světlem, které se odráží od sněhu, ale také krásně vidíte pod hladinu a snadněji najdete vhodná místa, kde se ryby mohou skrývat. Termoska s teplým nápojem také značně zpříjemní pobyt u vody.

polarizační brýle

 

Jaké ryby se dají v zimě chytit?

V zimě je nabídka značně omezená oproti letním dnům a i velikost ryb je úplně někde jinde. I tak si ale můžete hezky zachytat například různé říční kaprovité ryby, ostroretky, parmy, tlouště, oukleje a taky okouny. Většina úlovků se ale vrací zpět do vody. Tady je na místě zmínit, že zima je pro ryby obdobím, kdy jsou při manipulaci velmi zranitelné. Mezi vodou, sněhem, teplotou vzduchu a taky vašimi dlaněmi je velký teplotní rozdíl, který jim může narušit jejich ochrannou vrstvu. Snažte se proto s rybami manipulovat spíš ve vodě a na břeh je vytahovat minimálně.

Kde se dá v zimě chytat?

Spíš než veřejné vody budou přístupné soukromé revíry, které provozují i lov na dírkách, když je voda zcela zamrzlá. Pokud se ryby ve velkém nestahují na svá zimoviště, dá se většinou lovit na stejných řekách jako v létě. Mezi rybáři jsou oblíbené například Svratka nebo Svitava, Labe či Morava, ale i mnoho dalších.

rybaření na dírkách

 

Lov na dírkách

To je taková samostatná odnož rybolovu v zimě, která je zcela odlišná od rybolovu na nezamrzlých vodách. Tomuto tématu jsme se jednou už věnovali a sepsali pár rad a tipů k rybolovu na dírkách. Pokud jsou teploty dlouhodobě pod bodem mrazu a led je dostatečně silný (alespoň 10 cm), vrtají rybáři dírku do ledu. Z vody pak často vytahují pstruhy siveny, případně jesetery nebo štiky a taky naše oblíbené kapříky. I to se občas povede. Mezi používané techniky patří např. položená, lov na splávek nebo přívlač. Soukromé revíry, kam můžete na dírky vyrazit naleznete zde.

Co se týče výbavy, stačí malý, ale kvalitní, jemný prut na dírky do 1 metru, také navijáky jsou vyráběny speciálně pro lov na dírky, dále stojánek a dírkovanou lžíci, kterou je potřeba odstraňovat malé kry, které se po nějaké době na vodě tvoří. Vrtáky jsou většinou k dispozici u správy revíru.

 

Ať už na řece či v rybníku, pod ledem nebo ze břehu, zimní rybolov je specifický svou klidnou atmosférou, tichem a relaxem pro duši. Pokud jste to ještě nezkusili, dlouho neváhejte, je to nádhera a příjemná změna od zaběhnutých rituálů.

Komentáře ke článku (0)

Zatím žádné názory

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR