Zábava a inspirace

Rybolov ve Španělsku

Po našem seriálu o rybolovu v Norsku jsme se přesunuli do teplejší krajin, a to do Španělska. Rybolov ve Španělsku je nejen u Čechů velmi oblíbený a to primárně díky obřím sumcům, za kterými si tady sjíždí „celý svět“. Neméně zajímavý je ale také mořský rybolov, který je, co se týče druhové nabídky, velmi bohatý. Kam tedy vyrazit, co předem vyřídit a jak se vybavit? Pojďme se na to podívat…

20.01.2017 6 minut čtení

Rybolov ve Španělsku

Po našem seriálu o rybolovu v Norsku jsme se přesunuli do teplejší krajin, a to do Španělska. Rybolov ve Španělsku je nejen u Čechů velmi oblíbený a to primárně díky obřím sumcům, za kterými si tady sjíždí „celý svět“. Neméně zajímavý je ale také mořský rybolov, který je, co se týče druhové nabídky, velmi bohatý. Kam tedy vyrazit, co předem vyřídit a jak se vybavit? Pojďme se na to podívat…

Kde ve Španělsku vyrazit na ryby?

Co se týče moře, výhodné je se přibližovat k deltám řek, kde se sardinky i jiné malé rybky vyskytují kvůli potravě, kterou řeka přinese. Na tyhle malé rybky už číhají ty větší kousky, na které máme zálusk zase my. Co si budeme povídat, většina rybářských výprav do Španělska končí u Ebra nebo právě u jeho ústí do moře.

Loví se převážně z lodí, které jsou na každém rohu k zapůjčení a dobrým pomocníkem jsou racci. Když uvidíte, jak se tito ptáci snáší střemhlav do vody, bude právě toto místo dobré k lovu. Musíte být ale rychlí. Během pár chvil se ryby mohou vytratit a bude tam zase klid.

A co řeky?

U řek je to jasné. Kdo jednou zakusí tu sílu obřích sumců a adrenalin s tím spojený, dlouho nebude chtít jinak. Řeka Ebro, dlouhá bez mála 1000 km, je známá svými velikány mezi sumci. Ten příběh všichni známe. V polovině 20. století se do Ebra vypustilo jen několik málo sumců, kterým ale místní podmínky vyhovují natolik, že dnes tuto řeku ovládají. A rok od roku jsou stále větší. Výborné lokality pro lov jsou téměř po celém průběhu řeky, zejména jsou oblíbené přehrady Riba Roja nebo Mequinenza.

Jsou tady ale i další řeky, které rybáři rádi navštěvují. Za zmínku stojí třeba řeka Llobregat Tajo nebo Ter, na které je taky pár zajímavých přehrad.

Na jaké ryby se můžeme těšit?

Nabídka je velmi pestrá – z moře můžete často vytáhnout například mořského nebo amerického okouna, mořana zlatého, rejnoky, tuňáky, různé druhy pražem, palomety nebo makrely a podobně.

Na řekách se vedle sumců řadí také obrovští kapři, candáti, úhoři. Štěstí můžete mít i na karasy. Překvapivě daleko v řece se vyskytují mořské ryby a naopak ty sladkovodní se často vyskytují velmi blízko ústí do moře.

Některé druhy ryb berou už v březnu a lovit se dá až do listopadu. V teplých měsících vám na háčků může přistát cokoliv, v těch chladnějších můžete ještě očekávat s větší jistotou například sumce, kapry, candáty, na moři pak mořana, blue fish nebo palomety. Pro tipy a návody, jak lovit candáty se podívejte na náš článek - Jak na candáty? Tohle jsou ty nejlepší způsoby!

lov sumců na řece Ebro

 

Něco málo legislativy…

Na moři nejsou omezení nijak velká. Bez průvodce budete potřebovat povolení k řízení lodi. U slabších lodí s výkonem do 40 PS povolení zřejmě nebude potřeba, pro jistotu se ale vždy informujte u místních orgánů, protože kontroly bývají přísné a časté. Nutností je rybářská licence, která platí 1 rok a stojí 15-20 euro podle lokality. Počet prutů, vylovených ryb nebo doba lovu není nijak omezená. Na řece je to ale trochu jinak.

Na různých místech po celém Ebru se to může mírně lišit, ale můžete se setkat například s těmito povinnostmi. Nutnost mít u sebe nejen rybářskou licenci, rybářský lístek, ale i doklad o zaplacení. Až na mrtvé sardinky se nesmějí používat jako nástrahy žádné ryby ani jejich části, platí to i pro měkkýše a další vodní organismy. Někteří průvodci ale tyto metody i přes zákaz doporučují. Vnadit se zde také nesmí. Samozřejmě se nesmějí používat k lovu sítě, a to ani čeřen.

Kromě celoročně chráněného kapra je na vás, zda si rybu ponecháte, nebo ji pustíte. U kapra byste se ale měli postarat o co nejmenší poranění a co nejrychleji rybu vrátit. Kapra si nechat nesmíte. Jinou rybu, kterou si necháte je nutno okamžitě usmrtit a co se týče uchovávání takové ryby, nesmí se pro tento účel používat žádné sítě, ani vezírky a podobné způsoby.

Pokud si na řeku vezete svou loď, je nutné dopředu vyřídit tzv. číslo CHE, pojistku a potvrzení o dezinfikaci. Není to drahé, ale tyto dokumenty nejdou vyřídit na počkání. Opravdu si je zajistěte s dostatečným předstihem, než se do Španělska vůbec vydáte. Rybaří se většinou z lodi, ale můžete i z kajaku nebo belly boatu. Taky se připravte na to, že se na mnoha místech nesmí kempovat.

kajak na ryby

Savage Gear Kajak High Rider Kayak 330

 

Důležitá výbava pro rybolov ve Španělsku

Oblečení nebude hrát až tak velkou roli, i když nenechávejte nic náhodě. Ono to středozemní teplo sice svádí balit do kufrů jen samé kraťasy, ale hodit se budou i nepromokavé a teplejší věci.

Co se týče technik lovu, využít se dají asi všechny. Podle místních je ale nejlepší přívlač, (hlavně tzv. trolling), muškaření, ale i položená. Vyplatí se lovit na povrchové woblery, poppery či twistery i na živou rybu. Nezbytností je dokonalý echolot a kvalitní multiplikátor. Naviják musí zvládat rychlé a těžké výpady a prut doporučujeme nedělený, s délkou okolo 2 metrů. Připravte se, že rybu můžete zdolávat i několik desítek minut.

 

Jaké očekávat ceny?

Cenové rozpětí, co se týče ubytování, je velmi široké. Dá se bydlet skromně i za 2000,- na osobu za týden, ale k dispozici jsou i pokoje, apartmány a obytné domy, které mají i svůj bazén a parkovací místo. V těchto cenách ale nebývá započtena strava.

Lodě se dají zapůjčit jak na jeden den, přibližně od 2000,- za slabší kousek. Za týden se ceny pohybují v rozmezí 10 000-25 000,- podle výkonu lodi.

Za průvodce si trochu připlatíte, ale vyplatí se investovat. Místní vědí, kam jet a jakou nástrahu použít. Dají cenné rady, které využijte další dny. Alespoň na začátek pobytu průvodce doporučujeme. Pokud se na jednu loď s průvodcem najde více rybářů, cena je pak o to výhodnější.

 

Velkou výhodou rybolovu ve Španělsku je, že můžete zabít 2 mouchy jednou ranou. V této slunné zemi si užijí i vaše manželky, popřípadě manželé a děti, které si mohou užívat na pláži a vy zase na lodi. To se třeba v Norsku tak lehce nepovede.

Komentáře ke článku (0)

Zatím žádné názory

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR