Zprávy od vody

Král králů řeky Pád uloven aneb Kdo na Pádu loví největší sumce

Dnes je tomu už skoro půl roku, co jsem se na pražském Výstavišti poprvé setkal s třemi italskými rybáři, kteří jsou opravdovými hvězdami sumcařiny - Manuelem Oltramarim, Alessandrem Biancardim a Matteem De Grandim. Už tehdy jsem věděl, kdo a co jsou tito tři kluci od proslulé italské řeky Zač. Mě ale hlavně zajímalo, proč přijeli sem k nám do české kotliny na rybářský veletrh For fishing. A tak když jsem dostal od Jardy Kučery, jednoho z majitelů firmy Chyť a Pusť, možnost se s nimi setkat, neváhal jsem ani chvilku.

03.09.2014 7 minut čtení

Král králů řeky Pád uloven aneb Kdo na Pádu loví největší sumce

Dnes je tomu už skoro půl roku, co jsem se na pražském Výstavišti poprvé setkal s třemi italskými rybáři, kteří jsou opravdovými hvězdami sumcařiny - Manuelem Oltramarim, Alessandrem Biancardim a Matteem De Grandim. Už tehdy jsem věděl, kdo a co jsou tito tři kluci od proslulé italské řeky Zač. Mě ale hlavně zajímalo, proč přijeli sem k nám do české kotliny na rybářský veletrh For fishing. A tak když jsem dostal od Jardy Kučery, jednoho z majitelů firmy Chyť a Pusť, možnost se s nimi setkat, neváhal jsem ani chvilku.

Naše setkání tehdy proběhlo ve velice hektické atmosféře veletrhu, kdy Italové poskytovali jeden rozhovor za druhým, zatímco já pobíhal po stáncích vystavovatelů. Přesto jsme si nakonec na sebe našli trochu času a u šálku dobré kávy jsem mohl tyto sympatické Italy poznat alespoň trochu blíž. Tito tři nerozluční kamarádi, které spojuje vášeň pro rybolov, jsou totiž nejlepší italští sumcaři a k nám do Čech přijeli na výstavu, protože je spojuje letité přátelství s Jardou Kučerou, kterému na Pádu testují produkty jeho firmy Chyť a Pusť.

Proč Italové loví ryby na produkty české firmy?

A odpověď byla velice stručná, jednoduchá. A musím se přiznat, že mě vlastně ani nepřekvapila. Všichni tři mi totiž skoro jednohlasně odpověděli, že se u nás dělá nejlepší návnada na kapry a sumce na světě. A že je pro ně ctí, že mohou testovat výrobky pravě firmy Chyť a Pusť, s nimiž jsou na řece Pád velmi úspěšní. To ostatně dokazují i fotografie jejich úlovků, které s sebou přivezli.

telo sumce

Popovídali jsme si báječně, a dokonce jsme se dohodli na tom, že až pojedu do Itálie na Pád, znovu se setkáme a já o nich napíši článek. Čas běžel jako voda, cestoval jsem po Evropě za rybami a zpovzdálí sledoval jejich rybářské úspěchy a pomalu jsem se začal připravovat na expedici pravě na řeku Pád.

sumec

Osud naše setkání předběhl

A já, ačkoli mě italská expedice teprve čeká, sedím už dnes u svého počítače a píši o jednom kolosálním úspěchu. Italským kamarádům se totiž povedlo něco úžasného! Matteo di Grandi totiž ulovil monstrum, o jakém sní snad každý rybař. Na své zdi na Facebooku napsal Matteo krátkou, ale výstižnou zprávu, doplněnou nádhernými fotografiemi: „Ahoj všichni přátelé rybáři, včera se mi podařilo na řece Pád ulovit obřího sumce. Měřil 264 cm a vážil hodně přes 100 kg. Král králů řeky mě hodinu a půl vodil po jejím toku sem a tam. Odtáhl mě po proudu snad jeden a půl kilometru, ale nakonec jsem ho zdolal. A tady máte jeho fotografie.“

sumec na brehu

Nečekal jsem ani chvilku a napsal Matteovi krátkou zprávu. V té jsem mu pogratuloval k úspěchu a sdělil, že naše setkání sice proběhne v brzké době, ale vzhledem k jeho obrovskému úspěchu slibovaný článek napíši už dnes, protože si myslím, že teď je ta pravá chvíle a materiálu mam ve svých poznámkách z našeho pražského setkání dostatek.

sumec

Matteo De Grandi

Tomuto věčně usměvavému studentovi z italského městečka Volpino je 24 let. Sumce začal chytat v roce 2008 a jeho až do včerejška největší ulovenou rybou byl sumec z Pádu, jehož délka byla 248 cm a hmotnost 108 kg. Znovu podotýkám, že až do včerejška, protože včerejší úlovek přeskočil ten dosavadní o rovných 18 centimetrů. Matteovými nejoblíbenějšími rybářskými technikami jsou lov sumců na Pelety a lov vertikální přívlačí. Jak sám říká, když si chce zajit k vodě jen tak odpočinout a zároveň si zachytat, vezme si prut na položenou a pelety. Když si ale chce dat u rybolovu pořadně do těla, jde pravě na vertikální přívlač. Matteovým oblíbeným rybářským náčiním jsou pruty od firmy Black Cat a navijáky téže značky. Co se tyká nástrah, tak kromě těch umělých všech typů a druhů chytá pravě na pelety od české firmy Chyť a Pusť. Jeho největším snem je ulovit na řece opravdu velkého jesetera a sumce. Jeho zatím největším jeseterem je ryba o hmotnosti 80 kg a délce 210 cm, což, jak sám Mateo říká, je nádherný úlovek. Nicméně on sám ví, že na v Pádu jsou ještě větší. Co se tyká sumců, tak jeho sen se včera naplnil.

hlava sumce

Alessandro Biancardi

Alessandro pochází z města Mantova, je mu 34 let a lovu velkých sumců propadl před deseti lety. A byl to pravě on, kdo u Mattea zasel semínko vášně k lovu těchto gigantických ryb, když ho poprvé s sebou vzal na řeku Pád. Jeho zatím největším uloveným sumcem je ryba v délce 260 centimetrů a hmotnosti 110 kg. Na ni a souboj s ní nikdy nezapomene. Obří ryba ho stála mnoho sil. Souboj trval přes dvě hodiny, sumec ho za sebou doslova vláčel. A byla to pravě tato ryba, která zahájila neuvěřitelnou sérii velkých ryb, kterou tito tři kamarádi neustále překonávají. Ani Alessandro nedá dopustit na pruty od firmy Black Cat a stejně jako Matteo, i on loví sumce vertikální přívlačí nebo na pelety. A ptáte se, jaký největší rybářský sen Alesandro má? I on by rad ulovil největšího sumce na světě, ale pro změnu albína. Jak sám říká, těchto ryb není tolik, a pokud by se mu podařilo ulovit sumce albína s hmotností přes 100 kg, určitě by ho nikdo jen tak nepřekonal.

Sumec

Manuel Oltramari

Manuel je z celé trojky nejzkušenější. I lovu sumců se věnuje nejdéle, už od roku 1990. A byl to pravě Manuel, který přivedl k lovu těchto gigantických ryb Alessandra. Manuelovým osobním rekordem a zároveň rekordem cele trojice byl až do včerejška sumec v délce 260 centimetrů a váze 117 kilogramů, což je ryba opravdu neskutečných rozměrů. Ale Matteo ho svým úlovkem překonal. Jenže Manuelovi to nevadí, protože ví, že brzy zase kamaráda překoná. Co se tyká vybavení, Manuel volí naprosto odlišný přístup než kamarádi. Pro něj není důležitá značka, ale poměr mezi kvalitou a cenou výrobku. Proto jsou součástí jeho vybavení pruty všech možných značek. Ovšem, co se tyká návnad, tady jsou Manuel s Alessandrem a Matteem naprosto zajedno. Říká: „S Jardou Kučerou jsem se poprvé setkal už před lety a pravě u Pádu začalo naše velké přátelství. Trvá dodnes a návnady od firmy Chyť a Pusť jsou pro mě naprostou jedničkou, bez které k vodě ani nejdu.“ A jaký je Manuelův největší sen? I tady je vidět, že věk a moudrost ruku v ruce spolu jdou. Manuel by byl nejraději, kdyby se, stejně jako on, všichni rybáři k těmto velkým rybám chovali s úctou a pokorou a uvědomili si, jakými nástrahami takto velcí obři museli projit, než dorostli gigantických rozměrů. Chtěl by, aby i v jeho rodné zemi všem rybářům přešel do krve styl lovu Chyť a Pusť.

Slávek, Freecarp

Komentáře ke článku (0)

Zatím žádné názory

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR