Zprávy od vody

Rozhovor s Lubošem Harantem o závodech IBCC 2024 na Balatonu

Vyzpovídali jsme Luboše Haranta, člena týmu Chyť a pusť, který se vrátil z mezinárodních závodů v lovu kaprů IBCC pořádaných 21.-27. dubna na maďarském Balatonu. Udělejte si chvilku pauzu a přečtěte si, jaké to bylo.

07.05.2024 8 minut čtení

Rozhovor s Lubošem Harantem o závodech IBCC 2024 na Balatonu

Vyzpovídali jsme Luboše Haranta, člena týmu Chyť a pusť, který se vrátil z mezinárodních závodů v lovu kaprů IBCC pořádaných 21.-27. dubna na maďarském Balatonu. Udělejte si chvilku pauzu a přečtěte si, jaké to bylo.

Před závodem

Luboši, jaká byla tvoje motivace zúčastnit se mistrovství světa IBCC na Balatonu s kým jsi jel a po kolikáté jsi se zúčastnil?

V první řadě bych chtěl pozdravit naše zákazníky i fanoušky a poděkovat za tu skvělou podporu. Překvapilo nás množství zpráv, které nám lidé posílali. Jaká byla motivace? Když přišla možnost spojit tým Chyť a pusť a Mikbaits nebyl zde prostor pro váhání, taková nabídka se neodmítá. Já a Luděk jsme dostali důvěru, zúčastnit se tohoto extrémního závodu. Byla to pro nás oba dva první zkušenost s Balatonem a musím říct, že když jsme viděli poprvé tu masu vody, sedli jsme si z to na zadek.🙂

Jaké vybavení jsi s sebou vezl? Bylo potřeba něco speciálního pro lov na Balatonu?  (pruty, navijáky, stojan, lodě, sonar atd.)

Vybavení bylo opravdu hodně. To už ale u kaprařiny bývá zvykem. Nicméně musíme brát v potaz, že se jedná o závod a jakmile nám něco bude chybět, může nás to stát umístění. Takže nejlépe všechno dublovat. 

Motory jsme měli s sebou dokonce pro jistotu tři. Konkrétně Haibo M150 70lb a ve vlnách jsme mu věřili. Vezli jsme několik tisíc metrů šňůry jelikož ta je při závodu na vyvážku povolená. Zaváželi jsme na vzdálenost 500m a když ti to pak uřízne plachetnice a zamotá se to, musíš namotat nové. To se může stát klidně i 5x za den.😣

Pro tyto náviny jsme používali navijáky Shimano Ultegra 14000 . Samozřejmě nesmí chybět sonar s kvalitní GPS. My měli s sebou Lowrance Elite FS 9, velký pomocník. Pomáhal nám hlídat, abychom nevyjeli ze sektoru a drželi co nejpřímější trasu ke stojanu. Jednak tak člověk najezdí méně kilometrů, ale hlavně se neudělá ze šňůry pytel ty budeš vědět o záběru dříve. Vše jsme to vozili na člunu Fox 290 s nafukovací podlahou.

Jaké nástrahy a krmení jsi zvolil? Kolik jsi toho s sebou vezl a prozradíš na co jsi chytal a jak?

Jelikož jsme se spojili s firmou Mikbaits, chytali jsme a krmili jsme boiliesem od této značky. Mě nejvíce zaujalo Big B - Broskev Black pepper. Tuto příchuť jsem si oblíbil natolik, že jí zkusím i na výpravě na Labi. Kluci měli hodně ryb i na panáčka z Fanatica Meteora. Jelikož je na IBCC omezené krmení, vezli jsme “jen” 100 kg krmení a to nám bohatě stačilo.

V průběhu závodu

Jaké jsi měl očekávání ohledně závodu? Jak jsi vašemu týmu věřil a jak k vám byl milosrdný los místa?

Los byl poměrně dobrý a v našem týmu s ním panovala spokojenost. Věděli jsme, že se na pegu 133 dá nachytat. Očekávání bylo veliké. Kluci z Mikbaits už měli zkušenost z minulého ročníku a tak věděli co můžeme čekat. Věřili jsme všichni. 🙂

Jaké byly největší výzvy, kterým jste během závodu čelili? Nějaké neočekávané problémy?

Jako pro každého na Balatonu je velká výzva se vydat to těch metrových vln zdolávat nebo zavážet. To, ale k tomuto závodu neodmyslitelně patří. Připojím i silný vítr, který se na té ploše do člověka umí pěkně opřít a není to úplně příjemné, zvláště daleko od břehu.

Jak ovlivnilo lov počasí?

Počasí letošní IBCC ovlivnilo hodně. Jelikož týden před závody bylo 26°C a my přijeli do 10°C a do ledového větru. Potřebovali jsme oteplení, které přišlo až ke konci závodů. Bylo znát, že ryby na oteplení reagovaly dobře. Pro příklad. Voda se ochladila z 13°C na 10°C a při odjezdu měla 15,5°C.

Na jak velké vzdálenosti jste zaváželi a jak to bylo náročné?

Zaváželi jsme na cca 500 m. Třičtvrtě závodu byl opravdu náročný. Vítr, ledový déšť, no co si budeme, v tomhle nečasu nejedeš v tričku a s úsměvem na rtech 10 minut pro rybu, potom 10 minut zdolávačka a pak ještě 10 minut zpátky na břeh. 😀 Samozřejmě je to úplně něco jiného když vozíš bodované ryby. Ta euforie tě žene být nesmrtelný 😀

Jaká je podle tebe ideální strategie pro lov kaprů na Balatonu v tomto ročním období?

Důležité jsou první kontakty s rybou. Od toho se pak vše odvíjí. 

Jak probíhala spolupráce v týmu?

Naprostá pecka. Všichni jsme si skvěle sedli a každý věděl co má dělat. To prostě na závodech chceš. 

Měl jsi možnost sledovat lov ostatních týmů? Všiml jsi si nějakých zajímavých strategií?

Jasně. Po očku vždy sleduješ ostatní. Strategii si během závodu, nechává každý pod pokličkou. Takže v tomhle ohledu nemůžu nic prozradit. Co kdyby to napřesrok bylo to rozhodující kouzlo, že? ;)

TOP úlovek tvůj a vašeho týmu? A celkový sumář vašeho týmu?

Největší rybu pro náš tým dovezl Vesi (Michal Veselý) 15,4kg. Celkově se nám povedlo chytit 4 bodované ryby. Můj byl 13ti kilovej šupík. V první chvíli jsme mysleli, že bude mít víc, podle toho, jak byl na prutu cítit. 😀 Celkově si netroufnu odhadnout počet chycených kaprů - desítky.

Po závodě

I když jste se neumístili na předních příčkách, jak hodnotíš svůj zážitek z IBCC?

IBCC je neskutečná pecka. Není to úplně pro každého, cesta, změny počasí, vítr, daleké vyvážky, omezené zakrmování. Už vím, proč se to považuje za jeden z nejextrémnějšího závodu. Šel bych do toho ale zase po hlavě. 

Co sis přivezl za zkušenosti? Co hlavního tě letošní závody naučily?

Tenhle závod tě naučí v rybařině snad všechno. Daleký odhoz ve větru, zavážka ve velkých vlnách a hlavně nezmatkovat na vodě. Snadno tě to tam může stát život. 

Jak moc je člověk z takovýchto závodů unavený? Je to náročné?

Je to dost náročné a jak jsem psal, není to pro každého. Nejdřív dny příprav, pak náročná cesta, stavění zázemí, příprava všech sestav, zavážení, nedostatek spánku. Např. dvě noci jsme skoro nespali a jen se střídali u prutů. Museli jsme držet hlídky, abychom nic nepropásli. Tam právě musí každý vědět kdo a co má dělat a dopředu si vše domluvit.

Jaké rady bys dal rybářům, kteří by to napřesrok na IBCC také chtěli zkusit?

Ať se připraví na každou situaci, kterou si dovedou představit na rybách. Na IBCC se může stát opravdu všechno. Je dobré si i projít na Facebooku naše příspěvky ze závodu zpětně. Plno věcí jde okoukat. Ta připravenost je to nejdůležitější. 

 

To zní všechno naprosto skvěle. Děkujeme za rozhovor Luboši a doufáme, že to příští rok vyjde mnohem lépe. Každopádně na online záznam se budeme všichni zase moc těšit.

Kdo z vás se chce s Lubošem Harantem setkat osobně a vyzpovídat ho více, přijeďte do naší plzeňské prodejny, kde se vám bude rád věnovat, nebo pište na Facebook, Instagram, nebo TikTok.

Díky ještě jednou, Luboši.

Já také děkuju celé firmě za to, že jsem mohl jet a reprezentovat Chyť a pusť. Mějte se fajn, respektujte přírodu a chovejte se k ní i mezi sobou ohleduplně. 🙂

 

Komentáře ke článku (0)

Zatím žádné názory

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR