• Sada určená pro lov na dírkách - aneb co dělat, až se voda zavře ledovým příkrovem.

Sada určená pro lov na dírkách - aneb co dělat, až se voda zavře ledovým příkrovem.

Vloženo 16.12.2013 - Autor: Jaroslav Kučera

Sada určená pro lov na dírkách - aneb co dělat, až se voda zavře ledovým příkrovem.

Zima je tady. Je to je čas, kdy spousta z nás odkládá svoje nádobíčko do garáží a sklepů - a skoro jako medvědi, usíná zimním spánkem. Podle mne je ale škoda propadat trudomyslnosti a čekat, až zase příjde jaro. A co tedy máte dělat, když ledový příkrov pokryje vodní hladinu? Vyražte na DÍRKY!!!!!!! To je úžasná aktivita, kterou se moderní rybář může bavit i v zimním období. Otázkou ovšem zůstává, jaké vybavení si na dírky pořídit a kde.


A i tady pro vás mám docela dobrý tip. Není tomu tak dávno, co jsem pro časopis Český Rybář dělal rozhovor s majitelem obchodu s rybářskámi potřebami Jardou Kučerou. Rozhovor s ním probíhal přímo v jeho firmě Chyť a Pusť v Plzni. V mezičase, kdy Jarda vyřizoval nějaké obchodní záležitosti, jsem si všiml malé a elegantní sady určené právě na dírkování. Nedalo mi to, o jednu z nich jsem Jardu požádal a rozhodl jsem se, že si jí doma v klidu vyzkouším a pro vás otestuji. Vzhledem k tomu, že nejsem žádný orthodoxní dírkař a na ryby, které se loví touto zajímavou metodou, nemusím tedy mít žádné špičkové vybyvení, se mi tahle sada složená z proutku Mikado Winter Champion 60 a malého multiplikátoru od téže firmy, zdála naprosto vyhovující. Proutek i naviják koupíte v setu za 289,-Kč, což je podle mne skvělá cena. Ovšem ptáte se, co tahle sada pořízená za tak nízkou cenu, vydrží. No tak na to se se mnou teď můžete podívat.

Proutek:

Proutek i naviják vzhledem ke své velikosti váží pár dekagramů, takže i při delším dírkování s umělou nástrahou vás z něho nebude bolet ruka. Rukojeť proutku je provedená z umělého korku, který je příjemný a v ruce nestudí. Tělo, nebo chcete-li blank, je z plného laminátu, takže předpokládám, že vydrží i tah větší štiky. I délka proutku (60 cm) je podle mne naprosto vyhovující. Očka jsou sice kovová, ale perfektně opracovaná, takže nehrozí přeříznutí vlasce. Pružnost proutku, nebo chcete-li akce, je tak někde na středu pomyslné křivky. Takže podle mne si s tímto proutkem krásně vychutnáte nejen zdolávání menšího pstruha nebo sivena, ale věřím, že zvládne v pohodě i větší štiku nebo candáta. Prostě tenhle proutek je takový, jak já bych řekl, univerzální dělník, co vás nezklame.

Multiplikátor:

Tenhleten strojek je i z mého pohledu přesně to, co bych si já od svého prvního multíku, určeného na dírkování, představoval. Jak já říkám, za málo peněz hodně muziky. Tělo tohoto navijáku je kovové a má plastovou cívku nebo chcete-li středový buben. Klička je rovněž celá kovová. Naviják (multiplikátor) má přepínání chodu vpřed a vzad, volnoběžku a vejde se na něj cca 100 m vlasce o síle 0.20 mm. Jsem přesvědčen, že jak s proutkem, tak i s multíkem si vychutnáte souboj jak s menším úlovkem , tak i s větší rybou. Takže i tady mám za to, že multík z téhle sady je správná volba a to hlavně pro ty z nás, co za rybářské vybavení určené pro lov na dírky nechtějí dávat horentní sumy, ale chtějí si v zimě zpříjemnit dlouhé chvíle krátkou vycházkou k vodě, spojenou s lovem na dírkách. Já tuhle sadu rozhodně vyzkouším a to hned, jakmile to bude možné. A osobně si myslím, že si s ní užijete na rybách dost zábavy nejen vy, ale určitě i vaše děti.

Více na: Zimní rybolov

S pozdravem Petrův zdar, Slávek FreeCarp.Komentáře ke článku (0)


Přidat příspěvek

Zatím žádné názory