Rybářská obuv
Jak vybrat rybářskou obuv
Rybářská obuv má mnoho podob. Když je krásně a teplo a nemusíte se nikam prodírat, vystačíte si s rybářskými pantoflemi, ale když přituhne a počasí ukáže méně přívětivou tvář, musíte vytasit silnější kalibr v podobě holínek nebo pevných bot.
Správná velikost rybářských bot
Pokud výrobci poskytují tabulku velikostí, uvádíme ji v popisu produktu. Stačí přeměřit nohu a porovnat ji s údaji v tabulce. Někteří výrobci bohužel tabulky velikostí nemají. Ze zkušeností ale víme, že drtivé většině lidí sedí velikost, kterou běžně nosí. Nosíte půl čísla například EU 44,5? Pak zvolte raději větší velikost EU 45.
Pevná rybářská obuv nabízí mnoho možností
Než začněte zkoumat jednotlivé modely rybářských bot, položte si následující otázky. Kolik kilometrů potřebujete ujít? V jakém období budete boty nosit? Mají být i do sněhu?
- Míra zateplení – na léto potřebujete pevnou, ale odvětranou botu, v zimě oceníte izolační vrstvu.
- Povrchový materiál – vynikající voděodolnost a prodyšnost nabízí membránové materiály, jako je Gore-Tex. Skvělé vlastnosti má i kůže, ta však potřebuje pravidelné čištění, promazávání a impregnaci.
- Vyztužená špička – ochrání vaše prsty při náhodném nakopnutí kamene, ale i když vám něco spadne na nohu.
- Protiskluzová podrážka – bláto, oslizlé kameny nebo klády kloužou, proto se vyplatí mít podrážku s protiskluzovým vzorkem.
- Design a barva – cílem rybářského outfitu je splynutí s přírodou, a to platí i u bot = žádné razicí prvky ani výrazné barvy. Ideální jsou nenápadné hnědé, zelené, černé či šedé odstíny nebo kamuflážní vzor.
Do mrazu, sněhu a břečky – k nejodolnějším modelům patří rybářská zimní obuv připomínající sněhule kombinující gumový spodek s vyšší šněrovatelnou částí nebo pružnou manžetou, která zabrání padání sněhu do boty.
Na dlouhé chození – pokud chcete zdolávat delší trasy, zvolte model ve stylu pohorek (trekových bot). Do husté vegetace a náročnějšího terénu se hodí kotníkové modely, které stabilizují kotník (chrání před vyvrtnutím) a zabraňují padání kamínků nebo třeba větviček do bot.
Každý správný rybář má aspoň jedny gumové holínky
Rybářské holínky vybírejte podle období, ve kterém je hodláte používat. V nabídce najdete jak jednoduché rybářské gumáky bez izolační vrstvy na léto, tak modely s hřejivou neoprenovou nebo filcovou vložkou – zateplené gumové holínky na zimu. Pokud chcete jeden univerzální model, pořiďte si gumáky s vyjímatelnou hřejivou vložkou.
Brodící boty – speciální obuv k broďákům
Brodící boty používají především muškaři a vláčkaři. Boty mají na podrážce filc nebo gumové bodce, které usnadňují pohyb při brodění řeky. Muškařské boty tvoří nerozlučnou dvojku s brodícími kalhotami, samostatně se nenosí. Nazouvají se totiž na nepromokavou neoprenovou ponožku, která je součástí brodících kalhot. Proto musí být bota vždycky o něco větší, než je vaše běžná velikost.
TIP: na občasně brodění stačí prsačky
Pokud potřebujete brodit jen čas od času, třeba při výlovu rybníka, pořiďte si prsačky, jedná se o nepromokavé brodící kalhoty z gumy či neoprenu, které jsou už od výroby spojené s holínkami.
Přečtěte si, jak vybrat prsačky na první pokus.
Nepodceňujte ponožky a impregnaci
Sportovní ponožky z moderních materiálů dokážou divy. Zahřejí, odvedou vlhkost, nezapáchají ani po delším nošení a nabídnou příjemné polstrování na těch nejnámahanějších místech. Do holínek a vysokých rybářských bot si pořiďte podkolenky.
Pokud nemáte boty z gumy, měli byste se o ně starat, a to platí dvojnásob u zimních rybářských bot, které toho musí vydržet nejvíc, aniž by promokly. Pravidelně je čistěte od nánosů bahna a ošetřujte je impregnačním sprejem – obnovíte a podpoříte jejich voděodolnost.
Zjistěte, jak se obléct na zimní rybaření.