Vařiče, Grilly a příslušenství
Jak vybrat kempingový vařič
Neexistuje jeden univerzální plynový vařič, který by vyhovoval všem a za všech podmínek. Promyslete si, co a pro kolik lidí budete vařit a kde budete vařič používat.
Velikost a počet plotýnek
Pokud si chcete brát cestovní vařič na výpravy, kde si ponesete všechno vybavení v batohu, poohlédněte se po lehkém (nejlehčí kousky váží okolo 80 g) a skladném jednoplotýnkovém vařiči. V batohu nezabere moc místa a poslouží. Pokud to rozbalíte kousek od auta nebo chcete kempingový vařič na chatu, pořiďte si dvouplotýnku – na jeden zátah uvaříte hlavní jídlo i přílohu.
Hlavně stabilně
Při výběru se zamyslete nad stabilitou. Představte si, že na tom mini hořáku, jehož základnu tvoří malá kartuš, potřebujete uvařit těstoviny ve velkém hrnci pro 3 nebo 4 lidi – to zní jako dost vratký plán. Malý ešus to v pohodě zvládne, ale pokud hodláte vařit pro více lidí, zaměřte se na modely, které mají stabilní základnu – trojnožku a kartuš se k nim připojí hadičkou.
Pozor na připojení kartuše
Většina kempingových vařičů se připojuje k plynovým kartuším pomocí šroubovacího nebo napichovacího závitu – tento údaj najdete v popisu produktu. Vždy si zkontrolujte kompatibilitu.
Plynové kartuše a jejich omezení
Když klesnou teploty hluboce pod 0 nebo byste chtěli vytáhnout vařič do vyšších nadmořských výšek, tak počítejte s tím, že si na plynu asi neuvaříte. Ale výrobci jsou mazaní a přišli s vyhřívanými obaly na plynové kartuše.
Pokud chcete letět s cestovním vařičem (plynové kartuše do letadla nesmí) někam do odlehlejších krajin, zkuste si předem zjistit, jestli tam vůbec potřebnou plynovou bombu seženete.
Vychytávky
- Grilovací rošt na vařič – potřebujete především vařič, ale občas byste si i něco ugrilovali? Podívejte se na vařiče od značky Meva, ke kterým si můžete dokoupit skvěle padnoucí grilovací mřížku. Pokud chcete grilovat častěji a ve větším, pořiďte si přenosný gril.
- Závětří – skládací kovová zástěna ochrání plamen před větrem a sníží spotřebu plynu.
- Outdoorový kávovar – když si chcete jen uvařit kávu, pořiďte si kávovar s integrovaným šálkem.
- Dokonale padnoucí ešus – pokud si koupíte ešus od stejné značky, který na vařič přesně zapadne, zefektivníte ohřev = bomba vám vydrží déle a budete mít rychleji uvařeno.
- Jídelní taška – abyste měli celou polní kuchyň pohromadě, pořiďte si na ni praktickou jídelní tašku, kde bude mít všechno své místo.
Seznamte se s tipy na jednoduchá jídla na ryby a naučte se vařit rychle a chutně i v polních podmínkách.