Jak začít

Seznamte se s pravidly nočního rybolovu

V noci je u vody úplně jiná atmosféra a pod rouškou tmy vyráží za potravou úhoři a rybí velikáni. Noční lov a přenocování v bivaku u vody je nezapomenutelným zážitkem, ale musíte se na to řádně připravit, a to jak vybavením, tak znalostmi, abyste neporušili zákon, protože neznalost neomlouvá.

30.06.2021 5 minut čtení

Seznamte se s pravidly nočního rybolovu

V noci je u vody úplně jiná atmosféra a pod rouškou tmy vyráží za potravou úhoři a rybí velikáni. Noční lov a přenocování v bivaku u vody je nezapomenutelným zážitkem, ale musíte se na to řádně připravit, a to jak vybavením, tak znalostmi, abyste neporušili zákon, protože neznalost neomlouvá.

Doba lovu ryb

Soukromé a některé svazové revíry vám umožní celonoční lov. V drtivé většině svazových vod však můžete chytat jen od 4:00 do 24:00. O půlnoci to musíte zabalit a počkat do rána. V praxi to znamená, že:

  • sklidíte pruty,
  • odstraníte vidličky a stojany na pruty, abyste si nenárokovali lovné místo,
  • pokud máte ve vodě vezírek s rybou, přidáte na něj štítek se svým jménem a adresou,
  • stáhnete bójky z vody,
  • budete mít na svém lovném místě pořádek.

Porušení jakéhokoliv z výše zmíněných bodů, je přestupkem, který může rybářská stráž vyhodnotit jako důvod k odebrání povolenky.

Proč chytat ryby v noci

Když padne tma, ryby hůř vidí a neprohlíží si tolik to, co sežerou. Vaše šance na ulovení ostražité trofejní ryby tak rapidně stoupají. Každý zkušený rybář ví, že právě v noci mu na prutu nejpravděpodobněji skončí velký kapr nebo dravec, jako je třeba sumec a candát. Pod rouškou tmy vyráží na lov také tajemní úhoři.

Příprava na noční lov

Noční lov má svá specifika. Připravte se na ně, protože kdo je připraven, není zaskočen. Lovné místo i cestu k němu prozkoumejte ještě za světla, ať víte, do čeho jdete. Vybírejte si klidná místa, která jsou dál od kempů, hospod a jiných rušivých prvků. Všechno vybavení si nachystejte předem. Ujistěte se, že víte, kde co máte, abyste i potmě na první dobrou našli, co hledáte.

noční lov dravců

Nezapomínejte na světlo

Vaše stanoviště musí být podle rybářského řádu osvětleno, jinak to vypadá, že se skrýváte a pytlačíte. K osvětlení se hodí voděodolná svítilna neboli kempingová lampa.

Podběrák, vezírek, pean a všechno, co potřebujete, si označte chemickým světlem. Na hlavu si připevněte čelovku. Budete mít volné ruce a ostré světlo všude, kam se podíváte. Čelovkou ani jiným světlem nesviťte přímo na hladinu, vyplašili byste si všechny ryby z širokého okolí.

Pořiďte si zvukový nebo světelný signalizátor záběru

Při nočním rybolovu, když na pruty moc nevidíte, oceníte zvukové hlásiče nebo elektronické svíticí signalizátory, které se upevňují na špičku prutu. Bliknutím vás informují o záběru. Při lovu se splávkem se hodí chemické světlo.

Ujasněte si pravidla bivakování a nocování u vody

S nočním lovem je často spojeno také přenocování u vody a bivakování. To má podobně jako noční lov několik omezení a specifik, která je nutné znát a dodržovat.

Bivakování v praxi znamená, že pokud jste tiší, můžete na jednu noc zalézt do spacáku a bivakovacího pytle nebo použít přístřešekrybářský bivak, popřípadě jeho skromnější alternativu brolly (malý rybářský „stan“ s deštníkovou konstrukcí pro jednoho), přespat a ráno beze stopy zmizet. Bivak pro rybáře najde uplatnění i během denního lovu, když je počasí pod psa, prší, sněží nebo je zima.

Bivakovat nemůžete, kde se vám zlíbí. Bivak není stan. Bivakování se nerovná táboření. Nesmíte rozdělávat oheň… Více se o pravidlech, možnostech a vhodném vybavení na bivakování dozvíte v dalším článku.

Rybář nikdy nespí, když chytá

Když máte nahozeno a chytáte, nespěte, za to byste se mohli dostat do křížku s rybářskou stráží, která to může vyhodnotit jako nepřítomnost u prutů. Proto si připravte termosku s čajem či kávou, nebo si ji na kempingovém vařiči uvařte přímo na místě. Když už nebudete moct, raději to zabalte a vraťte se k chytání ráno.

Myslete na ochranu proti hmyzu

Počítejte s tím, že v noci nejste jediní, kdo vyrazil na lov. Noc co noc se za svou kořistí vydávají i komáři, kteří dokážou večer u vody pěkně znepříjemnit. Pořiďte si proto moskytiéru a účinný repelent proti komárům.

S nočním rybařením a bivakováním je spojena spousta nařízení a pravidel, což je další důvod, proč se důkladně seznámit s rybářským řádem.

Komentáře ke článku (0)

Zatím žádné názory

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR