Dravé ryby

zpět do Atlasu ryb

Jeseter velký

Doba hájení: od 16. března do 15. června

Acipenser sturio

Jeseter velký je vzácná ryba obrovských rozměrů, se kterou se díky umělému vysazování můžete opět setkat i v našich vodách, a vyzkoušet si její bojovnost na vlastní kůži. Jeseter vám totiž nedá nic zadarmo, bojuje do posledních sil a to je při jeho rozměrech opravdový sportovní zážitek. Seznamte se s tímto záhadným velikánem a zjistěte, jak na něj.

Způsob života a potrava jesetera velkého

Hlavní složku potravy jeseterů velkých představují korýši, červi a měkkýši – živočichové žijící u dna. Na jídelníčku velkých kusů se občas objeví i menší ryby. Jeseter velký je převážně mořskou rybou, která se jednou za několik let vydává proti proudu velkých evropských řek, aby se zde vytřela. Poté se dospělci i plůdek rychle vracejí do moře.

Výskyt jesetera velkého

Jeseter velký se v minulosti v českých vodách přirozeně vyskytoval a to především na Labi a Vltavě, kam táhl z moře v době tření. Kvůli intenzivnímu lovu a regulaci vodních toků jeho populace na začátku 20. století pomalu vymizela a od té doby se u nás přirozeně nevyskytuje. Podobný osud ho čekal i na dalších velkých evropských řekách, kde se objevuje už jen vzácně. 

Výskyt jesetera velkého je na našem území závislý na umělém vysazování a najdete ho převážně v soukromých rybářských revírech, ale i v některých dobře zarybněných svazovkách. Lov jesetera velkého na řekách je zakázán.

Jak na jesetera

Jeseteři patří mezi masožravce, ale nikoli mezi aktivní dravce. Potravu získávají nasáváním bentosu ze dna, nestravitelné zbytky následně vyplivují. Ideální metoda lovu je položená. K nahození si vybírejte hluboká místa a prohlubně – tam je největší pravděpodobnost, že narazíte na trofejní kus.

Kdy na lov jesetera

Na uměle vysazované jesetery se můžete vydat prakticky kdykoli od jara do podzimu, a to během dne. 

Vybavení

K lovu jeseterů můžete s klidným svědomím použít náčiní na velké kapry. Jeseteři jsou velmi žraví, základem úspěchu je tedy dobré zakrmení lovného místa například pomocí pelet. Jako nástrahu použijte pop-up boilies, kuličku navažte 3 až 4 cm od háčku. „Pop-upky“ se lehce vznášejí a nezapadnou do bahna na dně. Dobře fungují také živočišné nástrahy.

Tipy k lovu

  • Jeseter je velká a těžká ryba, proto se vybavte silným kmenovým vlascem a velkým háčkem.

Zajímavosti a nejčastější otázky

Jeseter velký – rekord?

Zlatý věk velkých jeseterů už je za námi, takže záznamy o rekordních kusech pochází z historických pramenů. Největší zdokumentované kusy ulovené u nás měly přes 3 metry, ale legendy hovoří i o větších 4metrových rybách.

Popis

Jeseter má nápadně dlouhé a štíhlé tělo, které plynule přechází v hlavu s dlouhým rypcem zakončeným poměrně malými ústy bez zubů, ve spodní části se nachází 4 vousky. Po bocích a na hřbetě má kostěné štítky. Nápadný znak představuje také ocasní ploutev s výrazně prodlouženou horní částí. Hřbetní ploutev není uprostřed, ale až u ocasu.

Rozmnožování

Jeseter se tře jednou za 2 až 3 roky, mezi červnem a červencem, a to ve velkých řekách, kam se na svou pouť, vydává z mělkých moří okolo evropských břehů. Vyhledává místa se silnějším proudem a štěrkovým dnem plným prohlubní, kam samice kladou jikry ve velkém počtu (až 2 500 000).

Přečtěte si také

Komentáře ke článku (0)

Chceme atlas vylepšovat na základě zpětné vazby - podělte se se svými zkušenostmi - s rozsáhlejšími připomínkami doporučujeme nás kontaktovat napřímo přes e-mail.

Přidat příspěvek

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR