Nedravé ryby

zpět do Atlasu ryb

Amur bílý

Amur bílý

Ctenopharyngodon idellus

Amur bílý je nepůvodním, ale velmi rozšířeným a oblíbeným druhem mezi českými rybáři, a to zejména díky svým rozměrům a bojovnosti – svým soupeřům nedá nic zadarmo.

Způsob života a potrava

Způsob života a potrava

Amur bílý je typickou hejnovou rybou, která se pohybuje především ve vodním sloupci. Za potravou se s oblibou vydává i do pobřežních mělčin, kde se dospělci živí převážně rostlinnou potravou – vodní vegetací. Potěr a mladí jedinci se krmí zooplanktonem a postupně přecházejí k řasám. Pokud jsou amuři chováni spolu s kapry, snadno přivyknou na jejich krmivo. V zimě se stahují do hlubších míst, kde přečkají nejchladnější měsíce.

Výskyt

Výskyt

Původní domovinou amura bílého je povodí řeky Amur, které se nachází ve východních oblastech Asie. K nám byl poprvé dovezen v roce 1961. Od té doby se začalo s jeho postupným vysazováním do rybníků, údolních nádrží i řek, a to zejména díky schopnosti amura omezovat zarůstání břehů vodním rostlinstvem. Amuři nejlépe prospívají v teplejších vodách s bohatou vodní vegetací.

Jak na amura bílého

Jak na amura bílého

Technika lovu je velice podobná jako u kapra obecného. Loví se jak na plavanou, tak na položenou nebo na feeder. Klíčové je nalezení správného místa a doby, kdy ryby přijímají potravu. To si žádá trochu trpělivosti a času na pozorování.

Při hledání správného místa sledujte vodní hladinu – zaměřte se na typické čeření, které signalizuje amury hledající potravu. Amuři se s oblibou vracejí na prověřená místa a každý den mají velice podobný program. Mezi jejich oblíbená místa patří příbřežní mělčiny, kde je členité dno, spadlé kmeny stromů a vodní vegetace = zdroj potravy a bezpečný úkryt.

Pokud si dáte tu práci a zjistíte si, kde a kdy to je, určitě tam na ně narazíte víc než jednou. Ve větších nádržích to je ale tak trochu oříšek a doporučuje se zakrmení aromatickými návnadami pro sportovní rybolov, které přilákají ryby i z větších dálek.

Kdy na lov amura

Kdy na lov amura

Na amury se vydejte, jakmile se voda oteplí – od pozdního jara až do časného podzimu. Amuři jsou nejaktivnější v přijímání potravy, když teplota vody přesáhne 20 stupňů na jaře nebo v brzkém létě. 

Vybavení

Vybavení

Rybářské vybavení na lov amurů je stejně rozsáhlá kapitola jako u lovu kaprů. Věnovali jsme tomu dva samostatné články. Přečtěte si, jak vybrat správné náčiní na lov kaprů (amurů) hned napoprvé a to nejdůležitější o vybavení a lovu na feeder.

Tipy k lovu

Tipy k lovu

       Po zaseknutí se amur chvilku nehýbe, ale nenechte se zmást, po pár vteřinách se dá do boje.

Zajímavosti a nejčastější otázky

Zajímavosti a nejčastější otázky

Kolik měří amur bílý?

Největší amuři dorůstají ve své domovině až do délky 150 cm a dosahují hmotnosti úctyhodných 50 kilogramů. V našich podmínkách mají největší kusy něco málo přes 1 metr a váží přes 20 kilogramů. 

Popis

Popis

Pro amury je typická široká hlava plynule přecházející v protáhlé tělo válcovitého tvaru, které se zužuje až těsně před ocasní ploutví. Zlaté oči se nachází po stranách hlavy, mají nízké postavení. Ústa jsou široká a bez vousů, hřbetní a řitní ploutve krátké, šupiny velké, pevně přiléhající k tělu – v hřbetní části tmavě zelené až olivové, po bocích stříbrné až zlatavé, v břišních partiích krémově bílé. Šupiny mají tmavý lem. Řitní a ocasní ploutve jsou tmavě zelené. Samci a samice vypadají takřka totožně. Samice mají v době tření větší břicho.

Rozmnožování

Rozmnožování

Ve své domovině se amuři třou v proudících vodách s kamenitým dnem, když teplota vody dosáhne 20 až 25 stupňů. V našich podmínkách je jejich výskyt závislý na umělém vysazování.

Přečtěte si také

Komentáře ke článku (0)

Chceme atlas vylepšovat na základě zpětné vazby - podělte se se svými zkušenostmi - s rozsáhlejšími připomínkami doporučujeme nás kontaktovat napřímo přes e-mail.

Přidat příspěvek

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR