Nedravé ryby

zpět do Atlasu ryb

Kapr obecný

Kapr obecný
  • Doba hájení: nemá dobu hájení
  • Nejmenší lovná míra: 40 cm

Cyprinus carpio

Kapr obecný představuje naši nejdůležitější rybu, a to jak z hospodářského, tak ze sportovního hlediska. Obliba lovu kapra dala dokonce vzniknout samostatnému odvětví – kaprařině. Ta má mnoho podob a používá se při ní různé vybavení, montáže a zkouší všemožné zakrmovací techniky. Udělejte si v nich pořádek a zvyšte své šance na ulovení trofejního kapra.

Způsob života a potrava kapra

Způsob života a potrava kapra

Co jí kapr nejčastěji? Kapři se živí jak fytoplanktonemdrobnými rostlinami, které se vyskytují ve vodě, tak zooplanktonembezobratlými živočichy ve vodním sloupci a u hladiny, ale i bentosem – drobnými živočichy a rostlinami žijícími u dna. Nepohrdne ani měkkýši, hmyzem, různými plody ani mrtvými rybičkami.

Výskyt

Výskyt

S chovem kapra se začalo v Asii už před více než 2 000 lety, od té doby se podařilo selektivně vyšlechtit mnoho variant, které postupně rozšířily takřka po celém světě. Dnes najdeme kapra v Austrálii, Asii, Severní Americe i v Evropě. Na našem území se kapři vyskytují takřka ve všech stojatých vodách a ve větších tekoucích řekách, nejčastěji v parmovém, ale někdy i lipanovém pásmu. S oblibou vyhledávají slepá ramena a klidné tůně.

Jak se chytá kapr

Jak se chytá kapr

Kapr obecný je rybáři nejvyhledávanější rybou. Dosahuje úctyhodných rozměrů a je to zdatný bojovník. Loví se na klasickou položenou, na feeder nebo na plavanou. Kaprařina prošla dlouhým vývojem, má nespočet podob a jedná se o velmi obsáhlou tematiku. Níže proto najdete odkazy na užitečné články z našeho Magazínu o výběru vybavení, návnad, nástrah, ale také o technikách lovu, kde se každému tématu věnujeme podrobněji.

Kdy na lov kapra

Kdy na lov kapra

Jde to celoročně, ale každé období má svá specifika. Skvělý je lov kaprů na podzim. Před tím než se výrazně ochladí, dělají si ryby poslední zásoby před zimováním. Když teplota vody klesne trvale pod 7 °C, aktivita i příjem potravy se u kaprů sníží a přesunou se do větších hloubek. Zpomalí se jim metabolismus a omezují příjem potravy, ale neznamená to, že v zimě kapra nechytíte, je to jen náročnější.

Vybavení

Vybavení

Vybavení na lov kaprů představuje rozsáhlou kapitolu, proto jsme jí věnovali několik samostatných článků stejně jako nástrahám a návnadám.

Základem úspěchu je přilákání kaprů na lovné místo. Kde nic není, nic nebere. K tomu se hodí leccos, někdo si míchá vlastní krmné směsi z potravin: pečiva, kukuřice, semen,… Méně pracnou a mnohdy účinnější variantu představují nástrahy a návnady pro sportovní rybolov. Dobře funguje kombinace partiklů, boilies a tekutých vnadidel, které svým silným aromatem přilákají ryby z širého okolí. 

Tipy k lovu

Tipy k lovu

  • Pokud chcete ulovit velkého kapra, buďte nenápadní. Hromady boilies na jednom místě vypadají podezřele, ostřílení matadoři už to znají a plují pryč. Volte raději hodně aromatická, ale objemově malá krmení a vsaďte na tekutá vnadidla, která krmivo zatraktivní.
  • Při lovu trofejních kaprů slaví největší úspěch netradiční příchutě a vůně, představují něco nového, co neznají ani zkušené ryby.
  • Myslete na to, že taktika lovu kaprů na řece je jiná než na velkých přehradách.
Kapr: zajímavosti a nejčastější otázky

Kapr: zajímavosti a nejčastější otázky

Čím krmit kapry v rybníku?

Kapři v chovném rybníku se nejčastěji přikrmují kvalitními obilovinami.

Jak dlouho roste kapr?

V prvním roce života doroste kapr přibližně do 7 až 12 cm a v 5 letech měří 35 až 50 cm. Trofejní kusy měřící přes 1 metr mají za sebou i 20, 30 let.

Kde přezimuje kapr?

Kapři se v zimě vydávají do větších hloubek ke dnu, kde přežívají v letargickém spánku. Jejich životní funkce se zpomalí a energii berou z nasbíraných tukových zásob.

Popis

Popis

Nešlechtěný druh kapra zvaný sazan má protáhlé tělo s nízkým hřbetem, které je celé pokryté šupinami. Vyšlechtěný kapr obecný a všechny jeho formy, neboli „druhy kaprů“: šupinatý, lysý, řádkový, hladký, mají vysokohřbeté tělo, u něhož se hřbet zvedá hned za hlavou. 

●    Kapr řádkový má většinu těla hladkou, šupiny se nachází jen podél postranní čáry, na násadci řitní a břišní ploutve a na kořeni ocasu.
●    Kapr lysec se podobá kapru řádkovému s tím rozdílem, že nemá souvislý pruh šupin na postranní čáře.
●    Kapr šupinatý má tělo rovnoměrně pokryté stejně velkými šupinami.
●    Kapr hladký nemá takřka žádné šupiny, až na pár kusů, které jsou těsně na násadci ploutví

Barva hřbetu se pohybuje mezi tmavě zelenou až šedou barvou, boky bývají zelenožluté a břicho je světlé, takřka bílé. Kapří ústa směřují dolů a nahoře se nachází 4 vousky. Oči mají zlatavě zelenou barvu a jsou pohyblivé. 

Rozmnožování

Rozmnožování

Kapři se vytírají na začátku léta nebo v době, kdy teplota vody dosáhne 18 stupňů. Jikernačky kladou jikry na listy řídkého rostlinného porostu v mělčinách, tak aby se k nim dostaly teplé sluneční paprsky. Plůdek se vykulí z jiker přibližně po 5 až 8 dnech.

Přečtěte si také

Komentáře ke článku (0)

Chceme atlas vylepšovat na základě zpětné vazby - podělte se se svými zkušenostmi - s rozsáhlejšími připomínkami doporučujeme nás kontaktovat napřímo přes e-mail.

Přidat příspěvek

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR