Nedravé ryby

zpět do Atlasu ryb

Lín obecný

  • Doba hájení: není
  • Nejmenší lovná míra: 20 cm

Tinca tinca

Lín obecný je krásná a na první pohled nezaměnitelná ryba, ale není snadným cílem, a to platí dvojnásob u větších zkušenějších kusů, které končí na háčku spíše výjimečně. Pokud si chcete alespoň jednou ve své rybářské kariéře potěžkat trofejního lína, přečtěte si, jak na něj. Kromě ryby samotné budete muset zvládnout také lov v husté vegetaci, kde se zlatozelení krasavci vyskytují.

Způsob života a potrava

Líni žijou převážnou část roku samotářským životem na jednom stanovišti.  Před zimou se ryby seskupují do hejn a vyráží do hlubších vod, kde zahrabaní v bahně přečkávají nejchladnější měsíce. Během tropických letních dní, kdy se voda přehřeje, poklesá aktivita línů podobně jako v zimě – stáhnou se ke dnu a čekají na ochlazení.

Co se potravy týče, líni sice patří mezi všežravce, ale preferují živočišnou potravu – larvy hmyzu, červy, měkkýše, korýše, ale i buchanky a perloočky. Větší líni nepohrdnou ani rostlinnou potravou.

Výskyt

Lín obecný se s oblibou vyskytuje v mírně tekoucích vodách – střední a dolní toky na celém území ČR, ale objevuje se i v údolních nádržích a je hojně chován v rybnících. Lín vyhledává teplé vody (mělčiny, zálivy, slepá ramena řek) s bujnou vegetací, kde nachází úkryt a potravu. Na život ve stojatých zarostlých vodách je skvěle vybaven – nevadí mu nízká hladina kyslíku ve vodě a díky svému zbarvení dokonale splyne s okolím.

Jak na lov

Pokud vyrazíte na líny, vsaďte na plavanou. Vyberte si místo v blízkosti rákosového porostu a obrňte se trpělivostí. Lín si s nástrahou poměrně dlouho hraje, prohlíží si ji, oždibuje ji a popotahuje. Nenechte se vyprovokovat tím, že se splávek lehce pohybuje a potápí. Ta pravá chvíle na zásek přichází až ve chvíli, kdy se prudce potopí – lín se s ní vydává do hlubin.

Kdy

Ideální dobu lovu představují jarní a podzimní měsíce. V horkém létě a během pozdního podzimu a zimy je lov línů obtížnější, protože ryby bývají méně aktivní.

Vybavení

Pro lov línů ve vodách s bujnou vegetací jsou ideální tužší a kratší pruty, které umožní nekompromisní vedení ryby a snadný nához i v hodně zarostlých místech. Silnější prut volte také proto, že nástrahu na lína může popadnout i větší kapr. Líni mají v oblibě nástrahy živočišného původu: hnojní žížaly (vydávají silný zápach), rousnice, červy (udělejte z nich chomáček) nebo larvy chrostíků. Použijte kvalitní vlasec a průběžnou montáž na splávek, to v praxi znamená, že nasadíte silikonovou zarážku, snadno se tak dostanete do různých hloubek.

Tipy k lovu

●    Nahazujte obzvláště jemně a tiše, líni se snadno vyplaší a zmizí v nedohlednu. Splávek lehce „položte“ na hladinu. 
●    Základem úspěchu při lovu línů je volba místa. Pokud se ani po několika hodinách nic neděje, změňte lokalitu.
●    Líni se pohybují u dna v rákosových hájích, odkud je musíte vylákat na volnou vodu. S tím vám pomůže zakrmování těžkým krmivem (krmítkové směsi), které klesne ke dnu přesně před vodní vegetaci a hned se nerozpadne. Atraktivitu zvýšíte pomocí tekutých přísad s výrazným aroma.

Lín obecný zajímavosti a nejčastější otázky

Jak dlouho žije lín?

Líni se mohou dožít i téměř 20 let, ale průměrná délka života je 15 let.

Jak rychle roste lín?

Lín obecný roste poměrně pomalu. Pětileté ryby dosahují maximálně 30 cm. 

Rekordní míry lína obecného?

Největší kusy dorůstají v dobrých podmínkách i přes 60 cm a váží mezi 3 až 4 kilogramy, vzácně i více. Běžně však rybářům končí na háčku líni okolo 35 cm.

Popis

Lín obecný má zavalité a poměrně krátké tělo, malé načervenalé oči a spodně postavená ústa doplněná dvěma malými vousy na horním rtu. Už na první pohled vás zaujme světlým břichem a zelenou barvou se zlatavými odlesky – odstín se mění podle světelných podmínek, ve kterých ryba žije. V zarostlých vodách s málem světla se nachází tmavé ryby, kdežto v prosvětlených vodách žijí krásně zlatí líni. Ploutve línů jsou tmavé v hnědém, šedém či khaki odstínu. Za zmínku stojí také drobné šupiny, které jsou uložené hluboko v kůži a přetažené silnou vrstvou rosolovitého slizu, což z lína dělá velice kluzkou rybu. 

Rozmnožování

Tření línů probíhá od května do srpna a závisí na teplotě vody – ideální startovní teplotou je 18 °C. Jikernačky se vytírají na vodní rostliny, které následně poskytnou vykulenému plůdku dokonalou ochranu před predátory. Počet jiker na jednu samici se pohybuje v řádech desetitisíců až statisíců. Mlíčňáci mají na rozdíl od jikernaček druhý paprsek na břišních ploutvích nápadně rozšířený a zakřivený, ploutve dosahují až k řitnímu otvoru nebo dokonce až za něj. V období tření mají samci na hřbetech třecí vyrážku.

Přečtěte si také

Komentáře ke článku (0)

Chceme atlas vylepšovat na základě zpětné vazby - podělte se se svými zkušenostmi - s rozsáhlejšími připomínkami doporučujeme nás kontaktovat napřímo přes e-mail.

Přidat příspěvek

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR