Atlas Ryb

zpět do Atlasu ryb

Mník jednovousý

Mník jednovousý
  • Doba hájení mníka jednovousého: Je celoročně chráněn dle vyhlášky č. 395/92 Sb. Na některých revírech je udělena výjimka a můžete ho chytat, a to jen mimo dobu hájení – 1. ledna až 15. března
  • Nejmenší lovná míra: 30 cm

Lota lota

Mník jednovousý je po všech stránkách unikátní a tak trochu tajemnou rybou. Donedávna představoval jediného zástupce treskovitých ryb, který trvale obývá sladké vody, dnes už má vlastní čeleď mníkovití. Ulovit ho není jen tak. Jedná se o obezřetného nočního dravce, jehož aktivita stoupá spolu s klesající teplotou. Pokud si chcete aspoň jednou v životě potěžkat vlastnoručně uloveného mníka, zjistěte, jak a kde žije a kdy se na něj vypravit.

Způsob života a potrava

Způsob života a potrava

Mníci patří mezi dravce a žijí skrytě, podobně jako úhoři, ale na rozdíl od nich milují studenou vodu. Když teploty vody klesnou na 10 až 5 °C, začíná jeho sezona. To ho odlišuje od zbytku ryb žijících u nás, které s příchodem zimy svou aktivitu snižují. V létě loví především po deštích, kdy hladiny vod stoupnou a zakalí se. Mníci za kořistí vyrážejí především v noci. 

Potravu mníka tvoří nejčastěji larvy hmyzu, žížaly, jikry, drobní korýši, někdy raci a ryby. Svou kořist většinou rychle polykají. 

Výskyt mníka jednovousého

Výskyt mníka jednovousého

Mník jednovousý představuje indikátor čisté vody, a proto u nás v minulosti téměř vyhynul. Dnes, když už je to s čistotou našich vod lepší, se jeho stavy zase postupně zvyšují. Dříve byl považován také za škůdce, který decimuje hospodářsky cennější ryby, ale dnes už se naštěstí i tento postoj změnil, a mník je dokonce odchováván a uměle vysazován.

a mníka narazíte nejčastěji v čistých a celoročně chladných vodách. Ideální podmínky nachází v pstruhovém, lipanovém, ale i parmovém pásmu řek, v zatopených lomech, velkých jezerech, ale i v brakických vodách (sladkoslaných vodách – ústí řek).

Mník s oblibou vyhledává podemleté břehy, jezy a v proudu šetří energii za mostními pilíři, velkými kameny, skalami a potopenými kmeny. Líbí se mu také v místech s kamenitým dnem, kde silnější proudy oslabují. 

Mník jednovousý se vyskytuje v mírném pásu severní polokoule – v Kanadě, na Aljašce, v severních státech USA a také v Evropě a Asii.

Jak na lov

Jak na lov

V první řadě si zjistěte, na kterých revírech je jeho lov povolen, abyste se nedostali do problémů. Pokud chcete své šance zvýšit na maximum, vydejte se na lov za tmy (večer nebo brzy ráno) a za chladné podzimní nebo zimní noci a chytejte na položenou. Není to zrovna nejlákavější doba, kdy vyrazit k vodě, ale stačí zvolit dobré rybářské oblečení a užijete si to i tak.

Kdy na lov mníka

Největší aktivita a žravost se u mníků projevuje na podzim a v zimě – říjen až začátek prosince, a to za soumraku a v noci. V létě dochází spíše ke sporadickým úlovkům při nočním chytání úhořů, nebo když je zatažená obloha a zakalená voda po deštích a povodních. 

Vybavení

K účinným nástrahám na mníky patří masité rousnice, žížaly, mrtvé rybky, kuřecí střívka nebo játra. Jejich lákavost můžete ještě zvýšit tekutými komponenty. K lovu použijte silnější nebo feederové pruty, se kterými nahodíte i středně těžké zátěže. 

Největší mníci jednovousí ulovení na našem území měřili mezi 70 a 80 cm a dosahovali hmotnosti okolo 3 kg, ale většinou na háčku skončí menší kusy okolo 30 až 50 cm.

Tipy k lovu

  • Abyste zaregistrovali i ten nejjemnější záběr, použijte úhoří zvonek (rolničku na pružince), který upevníte na blank prutu.
Zajímavosti a nejčastější otázky

Zajímavosti a nejčastější otázky

Vyskytuje se mník jednovousý v ČR?

Ano, ale díky skrytému životu a obezřetnosti často uniká pozornosti rybářů.

Kdy se vytírá mník jednovousý?

V zimě. Mezi prosincem a lednem.

Může se u nás chytat mník jednovousý?

Ano, ale jen na vybraných revírech.

Popis

Popis

Mník jednovousý má protáhlé válcovité tělo pokryté velmi jemnými šupinami, které se směrem k ocasu zužuje (tvarově trochu připomíná sumce). Typická je žlutá až hnědá barva s černými skvrnami (mramorováním) a bílé břicho. 

Nejcharakterističtějším rozpoznávacím znakem mníka je jeden dlouhý vousek na spodní čelisti, díky tomu si ho nesplete s žádnou u nás žijící rybou. Na té horní má vedle nosních otvorů krátké výrůstky. Malé oči jsou uloženy na vrchní části hlavy. Na hřbetě mníka najdete dvě ploutve, jednu kratší a druhou delší – stejně dlouhou jako řitní ploutev. Prsní ploutve se nachází až za těmi břišními.

Rozmnožování

Rozmnožování

Mníci dosahují pohlavní dospělosti mezi 3. a 4. rokem a třou se v malých hejnech od začátku prosince do konce ledna, a to ve vodách s písčitým nebo štěrkovým dnem. Ne jednu jikernačku většinou připadá větší množství mlíčňáků. 

Přečtěte si také

Komentáře ke článku (0)

Chceme atlas vylepšovat na základě zpětné vazby - podělte se se svými zkušenostmi - s rozsáhlejšími připomínkami doporučujeme nás kontaktovat napřímo přes e-mail.

Přidat příspěvek

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR