Jak začít

Umělé nástrahy na dravce: woblery, twistery, plandavky, třpytky, imitace

Každý dravec preferuje jinou nástrahu. Neexistuje jedna univerzální, která by fungovala perfektně ve všech vodách a ve všech obdobích. Proto se neupínejte jen k rotačkám nebo woblerům, ale seznamte se se všemi umělými nástrahami, které trh nabízí, a zkoušejte je. Když neberou na jednu, vyměníte ji za jinou. Lov bude zábavnější a efektivnější.

14.10.2021 9 minut čtení

Umělé nástrahy na dravce: woblery, twistery, plandavky, třpytky, imitace

Každý dravec preferuje jinou nástrahu. Neexistuje jedna univerzální, která by fungovala perfektně ve všech vodách a ve všech obdobích. Proto se neupínejte jen k rotačkám nebo woblerům, ale seznamte se se všemi umělými nástrahami, které trh nabízí, a zkoušejte je. Když neberou na jednu, vyměníte ji za jinou. Lov bude zábavnější a efektivnější.

Rozdíl mezi návnadou na ryby a nástrahou

Malé opakování na začátek. Návnadu používáte k přivábení ryb z širokého okolí a spolu s krmením jim nabízíte svou nástrahu. Nástrahu napichujete na háček nebo do jeho těsné blízkosti s nadějí, že ji ryba spolkne spolu s háčkem.

O technikách vnadění ryb jsme se rozepsali v dalším článku.

Přirozené versus umělé nástrahy

Dravce lovíte na nástrahy imitující kořist. Nedravé ryby vydráždíte k pozření háčku „voňavým“ krmivem. Rybářské nástrahy jsou jak umělé, tak organické, a to živočišného nebo rostlinného původu. Jinými slovy můžete na háček napíchnout vše od žížaly přes kukuřici až po špendlíky, které si v létě natrháte. V následujících řádcích se seznámíte s kovovými, plastovými a gumovými nástrahami na dravé ryby.

Kopýtka a twistery na ryby

Twistery se vyrábí z měkké gumy, mají plandavý ocásek a napodobují malé rybky. Kopýtka neboli rippery jsou gumové rybičky s plochým „kopýtkem“ místo ocásku. Nejvěrněji působí modely s realistickýma 3D očima, na které dravci velice dobře reagují.

Vyrábí se v mnoha barvách a velikostech, 3 až 15 cm. Některé modely jsou osazeny trojháčkem a jednoduchým háčkem, jiné musíte zkombinovat se speciálními přívlačovými háčky nebo s jigovými hlavičkami. Využijete je k pomalému dráždění opatrných ryb různých druhů. Pořiďte si více barev a velikostí.

TIP: K lovu v kalných vodách se hodí světlé a fluo gumové nástrahy – ryby je díky většímu kontrastu lépe uvidí.

twister

Wobler

Wobler získal svůj název z anglického wobble – houpat se. Při tažení ve vodním sloupci se umělá nástraha kolébá ze strany na stranu a imituje pohyby drobných rybiček. Wobler může mít uvnitř kuličky, díky kterým jemně chrastí a upozorňuje na sebe. 

Na trhu existuje nepřeberné množství woblerů a prochytáte s nimi celý vodní sloupec. Od hladiny až po dno. Skvělou volbou je wobler na candáty nebo na štiky

Více se o woblerech dozvíte v dalším článku.

Umělá nástraha na ryby

Drop shot, smaček a nymfy

Drop shot, smaček a nymfy jsou z extrémně měkké gumy a hodí se k lovu menších dravců, jako je třeba okoun, jelec a pstruh. Smačci napodobují štíhlé mořské rybičky z čeledi smačkovitých, které jsou oblíbenou kořistí dravých ryb.

Tyto gumové nástrahy na ryby se hodí k lovu v prochytaných vodách. Musíte si však osvojit techniku tažení, která imituje pohyby raněné rybky (kořisti) nebo rybky při krmení. V obou případech se rybka (nástraha) pohybuje na malém prostoru a v očích dravce vypadá jako snadná kořist.

Gumové imitace kořisti: přirozené nástrahy

Imitace rybí kořisti jsou velice realistické, vyrábí se ve formě červů, žížal, malých ryb, much, larev, potkanů, netopýrů, žab, raků, hadů a  všeho, co se může objevit na rybím jídelníčku. Hladinové nástrahy – poppery (netopýr, kachna, potkan) jsou konstrukčně uzpůsobeny tak, aby vydávaly při vedení čvachtavý zvuk a vábily tak dravce z širého okolí. Chobotničky a vysokofrekvenční nástrahy se zase pomalu potápí a hodí se na vertikální přívlač z loďky.

Realistické gumové rybářské nástrahy jsou ideální na sumcovou přívlač. Sumci jsou hlavně na jaře a v létě velice draví a přivábí je čvachtání, tedy plovoucí zvíře na hladině. Gumovými nástrahami nepohrdnou ani tloušti a jiní dravci.

TIP: Pokud chcete opravdu neodolatelnou gumovou nástrahu, zkuste takovou, která je napuštěna boosterem.

Gumové nástrahy na sumce

Třpytky: lákavé vibrace

Rotační třpytky jsou kovovou klasikou při lovu přívlačí. Během vláčení se otáčí, vibrují a hází odlesky. Důvtip spočívá právě v oněch vibracích, které dravci ve vodě vycítí a vybičují je k útoku.

Pokud zvolíte správnou velikost, chytíte na ni takřka každého dravce. Pro okouny a štiky je často velice atraktivní červený prvek na rotačce. Klíčové je správné vedení. Musíte dokonale imitovat chování kořisti. 

Třpytky jsou skvělou nástrahou na štiky a okouny, které se živí řasami, ale i drobným hmyzem.

Třpytka

Plandavky: nadčasová klasika

Plandavky jsou nejjednodušší a nejstarší nástrahy. Moderní rybáři je často opomíjejí a považují za zastaralé, ale faktem je, že stále velice dobře fungují. Mají tvar plytké lžičky s trojháčkem v ocásku a během vedení se třepotají. Jejich velkou výhodou je velká odolnost vůči agresivním útokům. Plandavky s vyšší gramáží se navíc hodí k dalekým náhozům.

Hauzerovo peří

Hauzerovo peří neboli peříčko je oblíbenou nástrahou na pstruhy a kombinuje průběžné závaží s barevným peřím. Tato nástraha se nejčastěji používá při lovu lososovitých ryb, ale vybičuje k útoku i okouna, štiku nebo candáta.

Různé ryby, různé chutě

Pokud investujete do kvalitního vybavení na ryby, udělejte si také bohatou zásobu nástrah. Jídelníček dravých ryb je pestrý a co dravec to jiné gusto. Proto mají umělé nástrahy tolik velikostí a různých podob. 

Někde vám na štiky zafunguje nástraha imitující hada, jinde bude had úplně bez odezvy. Záleží, na co jsou ryby zvyklé a co jim zrovna „přelítne přes nos“. Rada na závěr. Nezůstávejte u jedné nástrahy a zkoušejte. Skvěle fungují i boostery. Přeci jen i dravé ryby mají jako jeden ze smyslů čich. Nikdy nevíte, na co zaberou.  

Podívejte se, na co vláčíme my v Chyť a pusť.

Komentáře ke článku (0)

Zatím žádné názory

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR