Nedravé ryby

zpět do Atlasu ryb

Perlín ostrobřichý

  • Doba hájení: není
  • Nejmenší lovná míra perlína ostrobřichého: není

Scardinius erythrophthalmus

Perlín ostrobřichý, často nazývaný „červenopeřice“, patří mezi kaprovité a je i oblíbenou nástražní rybou, ale stává se objektem zájmu i v případech, kdy si chtějí rybáři intenzivně zachytat. Seznamte se s perlínem a užijte si úspěšný lov. 

Způsob života a potrava

Perlín ostrobřichý žije v malých hejnech, ve kterých se shlukují ryby stejné velikosti. Mladí jedinci a plůdek si k životu vybírají zarostlé mělčiny, kde hledají úkryt před predátory a potravu v podobě drobných bezobratlých živočichů a planktonu. Větší perlíni obývají hlubší místa s rostlinnými porosty, ale často se pohybují volně napříč celým vodním sloupcem. Jejich jídelníček se orientuje především na řasy a vodní rostliny, ale nepohrdnou ani žížalou, červem a hmyzem na hladině.

Výskyt

Perlíni se vyskytují prakticky na celém území ČR, a to v nížinných stojatých (slepá ramena řek, mělké tůně, rybníky, pískovny) nebo v pomalu tekoucích vodách (dolní toky řek) s bujným porostem vodních rostlin. Perlín preferuje teplé a mělké vody, ale místy se objevuje i v údolních nádržích a jiných velkých vodních plochách – vyhledává rákosiny a místa zarostlá lekníny.

Jak na lov

Lov perlínů ostrobřichých je podobný jako v případě plotic. Nejlepší metodu představuje bezpochyby plavaná, ale stává se, že ho zdoláte i na ultra lehkou přívlač. Když perlíni sbírají hmyz z hladiny, dají se lovit i na suchou mušku. Perlíni zabírají se vší razancí, po krátkém ožibnutí nástrahy se splávek prudce potopí = čas na zásek.

Kdy

Perlíni jsou nejaktivnější od jara do podzimu, ale občas skončí na háčku i v zimě a dají se chytat i na dírkách v ledu.

Vybavení

K lovu perlínů na plavanou jsou skvělé matchové pruty nebo rybářské biče (dlouhé pruty bez oček), snadno se s nimi dostanete na požadované místo u hustých rákosin. I když se u perlína často uvádí, že se jedná o býložravou rybu, není to tak úplně pravda. Řadí se spíše mezi oportunisty a všežravce. Není až tak neobvyklé, že vezme útokem i drobnou rotační třpytku. Co se nástrah týče, není perlín příliš vybíravý – miluje různá těsta, pečivo, ale nepohrdne ani žížalou nebo zrnkem kukuřice.

Tipy k lovu

●    Když narazíte na hejno perlínů, zakrmte si lovné místo pomocí pelet a kukuřice, díky tomu udržíte ryby na místě.
●    Háček můžete zcela schovat do těsta nebo chleba, ale počítejte s tím, že zásek musí být plynulý.
●    Na plavanou zkuste použít umělou kukuřici, klesá pomaleji než přírodní zrnko a dává perlínům víc prostoru k záběru.
●    Perlíni se často vyskytují na místech, kde lidé krmí kachny nebo labutě.

Perlín ostrobřichý zajímavosti a nejčastější otázky

Do jaké délky dorůstá perlín ostrobřichý?

Na háčku vám většinou skončí 35 cm dlouhý a zhruba 1 kg vážící perlín. Pokud budete mít štěstí, můžete narazit i na větší ryby s délkou přes 40 cm, některé zdroje uvádí dokonce i 50centimetrové jedince.

Jak dlouho žije perlín?

Perlín obecný se dožívá 15 let.

Popis

Pro perlína ostrobřichého je typické poměrně vysoké tělo, malá tupě zakončená hlava s horně postavenými ústy a žlutooranžovým okem. Šupiny má v poměru ke své velikosti poměrně velké a hluboce uložené v kůži. Důležitým znakem při rozpoznávání od podobné plotice jsou sytě červené ploutve a postavení hřbetní ploutve vůči těm břišním – perlín je má předsunuté směrem k hlavě, kdežto u plotice se nachází ve stejné úrovni. Perlín ostrobřichý se pyšní hnědošedým až modrozeleným hřbetem a stříbřitými boky.

Rozmnožování

Samci mají delší prsní a břišní ploutve než samice a v době rozmnožování se u nich objevuje třecí vyrážka na ploutvích. Perlíni dospívají ve druhém až třetím roce života. Tření probíhá na přelomu května a června, kdy se ryby shlukují do malých hejn – na jednu samici připadá více samců. Jikernačky se vytírají na vodní vegetaci (v případě nutnosti na dno). Mají až 90 000 jiker a vypouští je v několika várkách. V našich vodách můžete narazit i na křížence. Perlín se často kříží s ploticí obecnou, jelcem jesenem nebo ouklejí obecnou.

Přečtěte si také

Komentáře ke článku (0)

Chceme atlas vylepšovat na základě zpětné vazby - podělte se se svými zkušenostmi - s rozsáhlejšími připomínkami doporučujeme nás kontaktovat napřímo přes e-mail.

Přidat příspěvek

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR