Rady zkušených rybářů

Nástrahy: 2. díl: upravované

Většina z upravovaných nástrah jsou vlastně běžné lidské potraviny jako například pečivo, sýr, maso či zelenina, a nejsou součástí přirozené rybí potravy. Po předložení je ale stejně přijímají. Kromě zmíněných domácích potravin existuje i skupina nástrah, které se vyrábějí speciálně pro sportovní rybolov.

12.05.2019 4 minuty čtení

Nástrahy: 2. díl: upravované

Většina z upravovaných nástrah jsou vlastně běžné lidské potraviny jako například pečivo, sýr, maso či zelenina, a nejsou součástí přirozené rybí potravy. Po předložení je ale stejně přijímají. Kromě zmíněných domácích potravin existuje i skupina nástrah, které se vyrábějí speciálně pro sportovní rybolov.

Jedná se o nástrahy s vysokým obsahem bílkovin, a tím je boilies. Původně byly vytvořeny pro lov kaprů, dnes se však používají i na mnohé další kaprovité druhy ryb, jako například amur, lín, parma, a také sumec.

Sýry

V létě je možné použít sýr v prodávané podobě. Sýry typu čedar ale v studené vodě ztuhnou, a proto je lepší je nastrouhat a smíchat se strouhankou, několika kapkami vody či rostlinného oleje na husté těsto, které teprve poté nastražíme na háček.

Sladká kukuřice

Kukuřici má v oblibě celá řada kaprovitých druhů ryb. Je k dostání v konzervované nebo mražené formě. Zrna mají poměrně pevnou slupku, a proto je lze nahazovat daleko a razantně, aniž by spadla z háčku. Kromě toho jsou zrna kukuřice dost těžká a rychle klesají ke dnu, což je výhodné hlavně při lovu na řekách. Ve vodách, kde se na kukuřici intenzivně chytá, může být účinné, pokud ji ochutíme malým množstvím deepu, nebo ji vhodně obarvíme.

Chléb

Z chleba můžeme připravit velké množství rozličných nástrah. Chlebová kůrka se dá požít při lovu z hladiny, na položenou, dokonce i na moderní lov kaprů na přehradách a jezerech. V oblibě jí mají všechny druhy kaprovitých ryb. Střídku je možné nastražit na háček nebo použít jako návnadu. Střídka, co by nástraha, je nevhodnější z úplně čerstvého bochníku, protože na háčku vydrží nejdéle. Lze z ní také připravit měkké těstíčko smícháním střídky s vodou a hnětením v hadříku.

Konzervované maso

Konzervované vepřové maso a šunka nakrájené na malé kostky jsou dobrou nástrahou pro tlouště a parmy. Nepohrdne jimi ani kapr, sumec, úhoř a některé další druhy ryb. Jestliže se vhodně upevní na háček, vydrží tam dlouho. Masité krmení pro kočky chutná také kaprům a sumcům-obsah smícháme se strouhankou a z vzniklého těsta vytvarujeme kuličky na háček.

Pelety

Jsou to velmi účinné nástrahy, ale dříve, než s nimi začneme lovit, musíme si ověřit místní předpisy, neboť na pelety se nesmí chytat všude! Důvod je ten, že určité druhy těchto nástrah jsou pro některé ryby, například pstruhy, nestravitelné. Existuje však spousta komerčně dostupných výrobků, které byly otestovány v terénu a jsou zcela neškodné. Vybereme si tedy k lovu takové pelety, které jsou měkké nebo tvárné. Ty se budou také mnohem snáze nastražovat na háček. Pelety je také možné nastražit při lovu kaprů nebo feeder technice na tzv. vlasovou „classic boilies" montáž, nejsou tedy tak trvanlivé ve vodě jako boilies, ale tím, že se rozpouštějí dřív získávají na vetší atraktivitě.

Semena a zrna

Z mnoha druhů semen je vynikající drobná nástraha už za syrova. Ale některé je třeba před použitím napřed uvařit, protože ryby je nedokážou strávit syrové. Nejčastěji se tímto způsobem upravuje konopné semeno. Často slouží jako návnada a na háček se napichuje vetší zrno vikve. Jako velmi účinná nástraha na kapry se ukázaly vařené arašídy. Vařená zrna kukuřice a obilky pšenice a ječmenu jsou dobré nástrahy i na ostatní kaprovité druhy ryb (amury, plotice, jelce, cejny, líny). Vařená rýže je vhodná náhrada za larvy hmyzu, pokud jich máme nedostatek.

Boilies

Vyrábějí se z mléčné bílkoviny, vajec, živočišných bílkovin, sójové mouky, pšeničných klíčků, barviv, chuťových a aromatických stimulátorů. Směs se zpracuje buď do podoby těsta, nebo se zformuje do tvaru kuliček, které se poté uvaří. Boilies se vyznačuje tvrdším povrchem, který se po nahození do vody hned nerozpouští, ale až po několika hodinách. Pomalým rozpouštěním boilies uvolňuje aroma, které dokážou stáhnout ryby i z větších dálek. Existují druhy jako rozpustné, trvanlivé (vydrží ve vodě i 24 h), vyvážené, plovoucí a ve formě Pop-Up.

Boilies je mezi rybáři velmi oblíbená nástraha, která je k dostání v různých sladkých, masitých a kořeněných příchutích. Boilies se nabízí i v různých velikostech od 10 mm až do 30 mm a podle velikosti můžete ryby selektovat. Musíme však brát na vědomí, že s boilies se nedá úplně vyselektovat velká ryba, a ani z jinou nástrahou, na 30 mm boilies také můžeme chytit i průměrného cejna.

Rada na závěr: Nikdy nesbíráme víc přirozené nástrahy, než kolik jich spotřebujeme! Nepoužité živé nástrahy vždy vrátíme zpět do přírody.

Ať to tahá!

Petrův zdar

Komentáře ke článku (0)

Zatím žádné názory

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR