Dravé ryby

zpět do Atlasu ryb

Štika obecná

  • Doba hájení: 1. ledna až 15. června na mimopstruhových revírech, na pstruhových revírech nemá dobu hájení
  • Nejmenší lovná míra: 50 cm

Esox lucius    

Štika obecná je drsný dravec, neštítí se kanibalismu a patří mezi naše nejrychleji rostoucí ryby. Sportovní rybáři si štiky jako úlovku velice cení, protože se jedná o velkou a bojovnou rybu, která prověří lovcovy schopnosti. Seznamte se s jejím chováním a zvyšte své šance na úspěšný lov.

Způsob života a potrava

Štiky jsou trpěliví lovci a na kořist často nehybně číhají v úkrytu ve svém teritoriu – pohybují se na stále stejných místech. Čím se živí štiky? Na jídelníčku štik se vyskytují přiměřeně velké ryby, a to i menší kusy vlastního druhu, ale nepohrdnou ani obojživelníky a hlodavci.

V tekoucích vodách vyčkávají na svou kořist v místech se slabým proudem například za mostními pilíři, ostrovy, velkými kameny, stromy, pod jezy a ve vratných proudech. Ve stojatých vodách vyhledávají místa s podvodní vegetací, rákosové háje, potopené stromy, ale líbí se jim i v přístavištích. Za hejnem menších ryb se štiky rády vydávají i na volnou vodu.

Výskyt

Štiky prosperují takřka ve všech tekoucích a stojatých vodách. Najdete je jak v nížinných přehradách a rybnících, tak v horských řekách a jezerech – zde se však vyskytují spíše ojediněle, preferují teplejší vody. V lipanovém a pstruhovém pásmu dokonce představují nevítanou škodnou, která decimuje lososovité ryby, a nemají zde dobu hájení. Naopak rybníkáři je s oblibou přidávají do chovných rybníků s kapry, a to zejména proto, že spolehlivě loví takřka veškerou konkurenci a zvyšuje produkci kaprovitých ryb.

Štika obecná se vyskytuje v Severní Americe a v severní a střední Evropě. Její euroasijský areál ohraničují Pyreneje na jihu a Sibiř na východě.

Jak na štiku

Štiku můžete chytat na přívlač, plavanou, položenou, nebo dokonce na mušku s muškařským náčiním. Vhodné je i vláčení nástrah za lodí. Před lovem si zmapujte terén a najděte si místa, kde by mohla číhat na kořist.

Kdy na lov štiky

Během dne. Velké oči prozrazují, že se jedná o denního lovce, který k orientaci při lovu používá zrak a postranní čáru, která štiku upozorňuje na vibrace. V letních měsících se vydává na lov nejčastěji ráno a večer a na podzim během celého dne.

Vybavení

Jako nástrahu na štiku můžete použít živou i mrtvou rybku nebo umělé nástrahy (na přívlač), které štiku vyprovokují záblesky (plandavka), tlakovými vlnami (rotační třpytka) a nepravidelnými pohyby (wobler 8 až 15 cm) připomínajícími poraněnou rybku. Prut použijte raději tvrdší, doplňte ho smekacím navijákem a ideálně pletenou šňůrou, která nejde ve vodě tak dobře vidět.

Tipy k lovu – jak navázat na štiku

       Do montáže na štiku zakomponujte odolný ocelový nebo fluocarbonový návazec s velkou pevností v tahu, který zvládne i dlouhé zdolávání.

       K bezpečnému vyproštění háčku ze zubaté tlamy si pořiďte dlouhé kleště se zahnutou čelistí. Štiky mají tendenci kořist zhltnout s velkou vervou a háček mnohdy skončí hluboko v jícnu.

Zajímavosti a nejčastější otázky

Kolik má štika obecná zubů?

Štika má kolem 700 menších hřebenovitých zubů, právě proto jí rybáři říkají zubatá.

Jak rychle plave štika?

Maximální rychlost, jakou dokáže štika plavat, je 9 metrů za sekundu.

Jak dlouho žije štika obecná?

Štika obecná se v ideálních podmínkách dožívá maximálně 10 let.

Kdy se u nás vytírá štika obecná?

Štiky se třou od března do dubna.

Kolik měří největší štika na světě?

Největší ulovená štika obecná měří 137 cm, ale tradují se i údaje o větších kusech.

Popis

Štika obecná má dlouhé válcovité tělo s ploutvemi posunutými do zadní části, které jí umožňují velké zrychlení při výpadech za kořistí. Pro štiky je typické bílé břicho, modrozelený až černozelený hřbet se světlými skvrnami. Nejcharakterističtějším znakem je protáhlý, zploštělý rypec a hluboce zaříznutá tlama, přičemž dolní čelist je o něco delší než ta horní. V čelistech se nachází menší hřebenovité a velké špičaté zuby.

Rozmnožování

Štiky se třou mezi březnem a dubnem v klidných a jarním sluncem prohřátých vodách. Samice kladou přes 200 000 jiker ideálně do hustého porostu, kde se může vylíhlý plůdek dobře skrýt před predátory.

Přečtěte si také

Komentáře ke článku (0)

Chceme atlas vylepšovat na základě zpětné vazby - podělte se se svými zkušenostmi - s rozsáhlejšími připomínkami doporučujeme nás kontaktovat napřímo přes e-mail.

Přidat příspěvek

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR