Dravé ryby

zpět do Atlasu ryb

Lipan podhorní

  • Doba hájení: od 1. prosince do 15. června
  • Nejmenší lovná míra: 30 cm (Na vybraných revírech bývá vyšší nebo se lipan nesmí lovit vůbec.)

Thymallus thymallus

Ulovení lipana podhorního patří k nezapomenutelným zážitkům každého sportovního rybáře. Je to krásná, ale velice opatrná a vzdorovitá ryba, která se nevzdá jen tak bez boje. Dobře si vybírá, na co zaútočí, a když už se chytne na háček, umně využívá proudů a zajíždí do hloubky, takže ne vždy se jí podaří dostat do podběráku. Seznamte se s životem lipana a zvyšte své šance na úspěšný lov.

Způsob života a potrava

Lipanovi vyhovují chladné proudící vody s dobře okysličenou vodou a písčitým nebo štěrkovým dnem, které je ideální pro růst podvodní vegetace. Rostliny slouží jako úkryt a potravní základna pro drobné živočichy, kteří představují potravu pro ryby. 

Lipan tráví většinu času u dna, odkud vyjíždí na sběr polétavého hmyzu na hladině. V jeho jídelníčku převládají larvy vodní hmyzu (jepice, pošvatky, chrostíci), měkkýši, ale občas pozře i žížaly, potěr a drobné rybky, proto se dá chytit i na plandavku nebo rotační třpytku. Lipan tráví takřka celý život v malých hejnech. Starší trofejní kusy se od ostatních oddělují a žijí teritoriálně.

Výskyt lipana podhorního

Lipan podhorní je na čistotu a kvalitu vody poměrně náročný obyvatel proudících vod, a to až do té míry, že po něm bylo pojmenováno celé pásmo. V oblibě má místa, kde se silněji proudící voda zklidňuje a kde se střetává mělčina s hlubší vodou. Lipana najdete v evropských horských a podhorských oblastech táhnoucích se od Alp až po Skandinávii.

Jak na lov

Ideální technikou při lovu lipana je muškaření, vláčení umělých nástrah, ale v klidnějších vodách funguje také plavaná a položená, lze dokonce použít i prut na feeder. Při lovu na suchou mušku je klíčový správný nához. Lipani při sbírání na hladině takzvaně kroužkují a právě ony kroužky vám prozradí místo, kde se nachází. Lipani to dělají opakovaně skoro ve stejném místě. A říká se, že čím je kroužek menší, tím větší lipan

Kdy na lov

Lipani jsou nejaktivnější na podzim, protože si tvoří zásoby na zimu. Aktivně tak loví po celý den. Na rozdíl od jara a léta, kdy vyráží za potravou jen časně ráno a navečer během zlaté hodinky.

Vybavení a nástrahy

Na muškaření je ideální 2,4 až 2,7 metrů dlouhý muškařský prut se střední akcí. Nejlepší umělé nástrahy jsou mokré či suché mušky (velikost 14 až 16) a nymfy dokonale imitující jeho přirozenou potravu. Na třpytkování se hodí malé rotační a hodně lesklé lžičkové třpytky, které lipana vydráždí k útoku. Zkusit můžete i žížaly a nakrájené kousky rybího masa.

Tipy k lovu

Při lovu na suchou mušku zkuste nástrahu nahodit na okraj kroužku, který lipan při poslední cestě na hladinu udělal. Tam je největší pravděpodobnost, že na vaši nástrahu zareaguje při dalším vynoření.

Zajímavosti a nejčastější otázky

Lipan podhorní výskyt v ČR?

V ČR se lipan vyskytuje ostrůvkovitě v úsecích řek, které mu vyhovují k životu. Objevuje se v horních úsecích Labe, ve Svratce, Jizeře a třeba v Dyji pod Vranovem.

Lipan podhorní: rekordní kus ulovený na našem území?

Největší lipani podhorní mohou měřit i přes 60 cm.

Jak dlouho žije lipan?

Lipani se v průměru dožívají 4 až 7 let. 

Popis

Lipan podhorní je nápadná a takřka nezaměnitelná ryba, a to díky vysoké praporcovité hřbetní ploutvi, která má, obzvláště u mlíčňáků v době rozmnožování, výrazné zbarvení – mísí se zde tmavé flíčky s modrými, fialovými a červenými odstíny. 

Tělo má protáhlý tvar, hlava je malá, zakončená spodně postavenými a špičatými ústy, jejichž horní část přesahuje přes spodní. Mezi hřbetní a ocasní ploutví má tukovou ploutvičku. Barva těla se mění spolu s věkem, mladší jedinci bývají šedostříbrní, starší pak šedozelení a u zasloužilých kusů se objevují žlutozelené až zlaté odlesky. Boky bývají světlejší než hřbet a břicho je bílé. Lipani podhorní dorůstají délky 40 až 50 cm, výjimečně i 60 cm.

Rozmnožování

Lipani se třou během jara a na začátku léta (záleží na teplotě vody) na mělčinách se štěrkovým dnem, kde samice vyhloubí dírky, kam klade jikry. Zajímavé je, že mlíčňáci používají praporec k jakémusi přidržení jikernačky při tření. Plůdek lipana se pak ukrývá mezi kameny na dně a živí se zásobami ve žloutkovém váčku.

Přečtěte si také

Komentáře ke článku (0)

Chceme atlas vylepšovat na základě zpětné vazby - podělte se se svými zkušenostmi - s rozsáhlejšími připomínkami doporučujeme nás kontaktovat napřímo přes e-mail.

Přidat příspěvek

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR