Jak začít

Nejznámější ryby našich vod – znáte je?

V českých rybnících, potocích a řekách žijí desítky druhů ryb. My z nich vybíráme ty, které by měl znát opravdu každý rybář. Ať už proto, že na ně narazíte u vody nejčastěji, nebo proto, že jsou mezi rybáři nejvyhledávanější. Které to jsou?

16.09.2014 5 minut čtení Komentář (2)

Nejznámější ryby našich vod – znáte je?

V českých rybnících, potocích a řekách žijí desítky druhů ryb. My z nich vybíráme ty, které by měl znát opravdu každý rybář. Ať už proto, že na ně narazíte u vody nejčastěji, nebo proto, že jsou mezi rybáři nejvyhledávanější. Které to jsou?

Bolen dravý

Tuto dravou kaprovitou rybu najdeme v dolních a středních úsecích řek, a často se s ní setkáváme ve sportovních revírech, v nichž je velmi oblíbenou kořistí. Obvykle dorůstá délky 40 až 70 cm, největší jedinci měří kolem 100 cm. Největší úlovek bolena dravého se podařil pražským rybářům v roce 1916. Měřil úctyhodných 108 cm a vážil 14,2 kg.

Lovná míra bolena je stanovena na 40 cm na mimopstruhových vodách (na pstruhových vodách míru nemá). Lovit jej lze na plavanou, položenou, přívlač i muškařením.

 

Bolen dravý

Cejn velký

Cejn velký, sportovními rybáři přezdívaný „lopaťák“, běžně žije v dolních tocích řek a ve stojatých vodách, které jsou mělké, prohřáté a mají nánosy na dně. Vyskytuje se v hejnech. Jeho optimální stav zajišťují dravci, pokud jich je nedostatek, přemnoží se. Je oblíbeným druhem sportovních revírů a rybářských soutěží, který lovíme na plavanou, položenou nebo na feeder.

Obvyklá délka ulovených jedinců je 20–30 cm a hmotnost 0,5 kg. Výjimečně dorůstá délky až 95 cm a hmotnosti 10 kg. V ČR není zákonem dána jeho minimální lovná délka, protože se jedná o tzv. plevelnou rybu.

 

Cejn velký

Kapr obecný

Nejznámější a nejrozšířenější česká ryba patří mezi oblíbené druhy konzumentů i sportovních rybářů. Kapra nalezneme v tekoucích mimopstruhových vodách i v nádržích, v prohřátých vodách a také v těch chladnějších, zdržuje se u dna. Kromě českých vod (kde tvoří více než 80 % celkové produkce) žije prakticky na celém světě. Kaprovi se někdy přezdívá „vodní prase“ nebo „šmudlák“, protože si ze dna vyhrabává potravu (až do hloubky 20 cm).

Jeho velkou výhodou v chovu je to, že velmi rychle roste. Ve 2 letech váží i více než 2 kg. Běžně dorůstá délky 40 až 65 cm, největší úlovky měří kolem 110 cm. Stejně jako jiné ryby našich vod má i kapr svou minimální lovnou délku. Tou je 40 cm. Kapra lze lovit na plavanou, položenou i na stále modernější feeder.

 

Kapr obecný

Pstruh obecný

U nás žije především jeho potoční forma, výjimečně ve velkých nádržích se objevuje jezerní forma pstruha obecného. Pstruh žije jen v čistých a chladných vodách s vysokým obsahem kyslíku, například pod přehradními nádržemi. Je značně plachý, proto se zdržuje v úkrytech. Patří mezi hospodářsky a sportovně nejoblíbenější druhy pstruhových vod.

Délka pstruha se liší podle životních podmínek a množství potravy, ve větších řekách dosahuje více než 30 cm, v menších tocích kolem 20 cm. Jen výjimečně se dožívá vyššího věku než 3-5 let. Pstruh obecný má minimální lovnou délku 25 cm a doba hájení u něj trvá od 1. září do 15. dubna. Běžně se loví na přívlač nebo muškařením.

 

Pstruh obecný

Štika obecná

Štika je coby náš druhý největší dravec oblíbená pro hospodářský chov i sportovní rybolov. Její stanoviště jsou zejména ve stojatých vodách, kde jsou úkryty, ale vyskytuje se takřka ve všech typech vod. Nejvíce jí vyhovují stojaté vody, které jsou čerstvě napuštěné: vodní nádrž Lipno měla pár let od svého napuštění evropské prvenství ve výskytu štik. Jako predátor významně reguluje plevelné ryby a díky svým ostrým zubům si mezi rybáři vysloužila přezdívku „zubatá“.

Ulovit štiku dá zabrat i zkušenému rybáři, proto je velmi ceněnou kořistí. Chytáme ji na přívlač (často na živou nástrahu) nebo méně často muškařením, které je náročnější. Běžně dorůstá délky 40 až 70 cm, největší úlovky z českých vod mají kolem 140 cm. Lovná míra štik je v ČR 50 cm, na některých revírech 60 cm. Od 1. ledna do 15. června má štika dobu hájení.

 

Štika obecná

Komentáře ke článku (2)

(není uvedeno) 23.01. 09:20:57

Výborný článek, 11/10 bodů 👍

Vojta 11.03. 12:06:57

Jsou to dobré informace

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR