Rady zkušených rybářů

K čemu slouží rybářské návazce a jak je vylepšit?

Velký háček neznamená vždycky jistotu úlovku, když se do něj ryba opře. Vybrat si správný háček je ostatně docela věda. O něco menší, než k němu zvolit návazcový vlasec. Háček s návazcovým vlascem přitom tvoří návazec – nezbytnou součást udice při lovu kapra, candáta, amura, sumce a dalších druhů ryb.

23.09.2014 4 minuty čtení

K čemu slouží rybářské návazce a jak je vylepšit?

Velký háček neznamená vždycky jistotu úlovku, když se do něj ryba opře. Vybrat si správný háček je ostatně docela věda. O něco menší, než k němu zvolit návazcový vlasec. Háček s návazcovým vlascem přitom tvoří návazec – nezbytnou součást udice při lovu kapra, candáta, amura, sumce a dalších druhů ryb.

Návazec často rozhoduje o tom, jestli rybu udržíte nebo ne

Návazec je poslední částí udice, který umisťujeme většinou za obratlík (to je váleček s dvěma očky na protějších stranách). Má dvě části, návazcový vlasec a háček.

U návazcového vlasce je důležité, aby měl nanejvýš stejný průměr jako kmenový vlasec, nebo lépe menší. Pokud je totiž širší a ryba „zabere“ nad očekávání, hrozí utržení tenčího vlasce a ztráta dražších součástí udice, které jsou nad návazcem. Vlasce menšího průměru jsou navíc méně nápadné i pro ostražitější ryby.

Je důležité, aby vlasec vydržel v tahu, netřepil se a nebyl pro ryby nápadný. Druh použitého materiálu je na osobní preferenci a zkušenostech každého rybáře. Dnes naštěstí platí, že většina na trhu dostupných návazcových vlasců je kvalitních, a dokonce je možné pořídit si už hotové návazce určené na lov ryb konkrétních velikostí.

Black Cat Nazavec

Háčky mají různé velikosti a tvary, vedle jednoháčků existují i dvojháčky a trojháčky, některé druhy mají lopatku. Jiné očko nebo protihrot. Logicky se na menší ryby hodí menší vlasce a háčky, než na větší (i když i v tomto jsou výjimky), takže tato součást montáže se mění podle zamýšlených úlovků. Vyplatí se proto připravit si do zásoby víc velikostí.

Při výběru háčku je důležité dbát na to, aby byl dostatečně ostrý a aby se neohýbal, když se do něj chytí ryba a zápolí. S tím souvisí velikost háčku a jeho tloušťka – větší háčky se překvapivě ohýbají snadněji než menší (na jejich těle se rozprostírá větší síla), ale zároveň na malý háček velký úlovek nechytíte.

Mikbaits Hotové Profi

Typy montáží a tipy na moderní vychytávky

Montáží například na kapra je hned několik. Patří mezi ně klasická (průběžná) montáž, helikoptérová montáž, paternoster nebo odpadávací montáž. Namísto popisu těchto známých (a snadno dohledatelných) návazců raději zmíním dva moderní materiály, kterými si navazování můžete usnadnit a chytání vylepšit.

Fluorocarbon

Malý zázrak mezi vlasci nese jméno fluorocarbon. Jedná se o materiál s vyšší hustotou a hmotností, než mají běžné monofilní vlasce a stejným indexem lomu světla jako má voda. Lepší vlasec byste pro průzračné vody lomů a pískoven hledali jen těžko. Ryby jej prakticky nevidí. Kvůli vyšší ceně se hodí k používání jen do velmi čistých vod. Jeho tvarovou paměť (po odmotání z cívky) zdoláme chvílí tření mezi prsty.

Tungsten

Další moje oblíbená novinka z loňského roku je tungsten. Je to těžký materiál, který je perfektní na malá závaží na návazec, která narozdíl od olověných bročků z montáže po zaseknutí ryby nepadají. Vyrábějí se z něj i vlasová rovnátka z tungstenu.

Svou roli hraje také prostředí a „nálada“ ryb

Při vytváření nebo nákupu hotových návazců myslete na to, v jakém prostředí budete chytat a jaké se tam pohybují ryby. Občas neuškodí na háček přidat rovnátko na vlas (pružné nebo hotové), jindy se vyplatí použít fluorocarbonový vlasec a jindy vám postačí ke krásnému úlovku klasická montáž s boilies. I ryby mají svoje „nálady“, takže úspěch ani perfektní návazec nikdy nezaručí. Hlavně že nás to přemýšlení o tom, jak je dostat, pořád baví... Petrův zdar!

Komentáře ke článku (0)

Zatím žádné názory

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR