Zábava a inspirace

Rybaření v Chorvatsku aneb adrenalin na Jadranu

V minulých článcích jsme si posvítili na to, jak se rybaří v Norsku a ve Španělsku. Dneska přichází na řadu další oblíbená krajina nejen Čechů, ale i našich sousedů Slováků, a to Chorvatsko. Oblíbené místo pro rodinnou dovolenou i rybolov. Vypadá to jako „dvě mouchy jednou ranou“. Jaké ryby lze v Chorvatsku chytit? Na co si dát pozor u legislativy a kde jsou oblíbená lovná místa? To vše si řekneme.

27.07.2017 9 minut čtení

Rybaření v Chorvatsku aneb adrenalin na Jadranu

V minulých článcích jsme si posvítili na to, jak se rybaří v Norsku a ve Španělsku. Dneska přichází na řadu další oblíbená krajina nejen Čechů, ale i našich sousedů Slováků, a to Chorvatsko. Oblíbené místo pro rodinnou dovolenou i rybolov. Vypadá to jako „dvě mouchy jednou ranou“. Jaké ryby lze v Chorvatsku chytit? Na co si dát pozor u legislativy a kde jsou oblíbená lovná místa? To vše si řekneme.

Oblíbené oblasti a revíry v Chorvatsku

Kromě oblastí, které vidíte níže na mapě je dobré každé místo, kde je alespoň trochu různorodé dno, vlnolamy a minimální ruch od turistů. Pokud ale nemáte čas bádat po atraktivních lokalitách, vyzkoušejte tyto:

Pula - Rušné turistické město, na jehož okraji jsou ale klidná a bohatá lovná místa. Tady sportovní rybaří mohou lovit s rybářským klubem jménem Ribarski klub Delfin.

Zadar - Metropole v severní Dalmácii, ve které si můžete vyzkoušet i podmořský rybolov.

Poreč - Malé přístavní městečko s velkou nabídkou ryb, které můžete lovit ze břehu i ze člunu.

Umag - O něco větší přístavní městečko s krásnou atmosférou a mělčinami určenými k rybolovu. I zde lze zajistit podmořský rybolov. 

Omiš - Úchvatné město ve skalách s řekou Cetinou, která je pro rybáře velkým lákadlem. V zátoce Vruja se mísí sladká říční a slaná mořská voda = velká rozmanitost ryb.

Baška voda - Malé městečko pod horou Biokovo skýtající rušnou atmosféru. Stojí ale za to si najít klidné místo na rybaření.

Peručské jezero - Leží na řece Cetině a nabízí bohaté zážitky ze sladkovodního rybolovu. Dalším oblíbencem je Vranské jezero.

Mezi řekami je kromě Cetiny a jejich přítoků oblíbená také řeka Jadro nebo Neretva

Předpisy a povolenky v Chorvatsku

K rybolovu ze břehu, z lodi i k podmořskému rybolovu potřebujete povolení Ministerstva zemědělství, rybolovu a rozvoje venkova a vůbec není na škodu se seznámit s předpisy chorvatského zákona o rybolovu v moři. Povolení se vydávají zvlášť pro sportovní a pro rekreační rybolov.

Povolení k rekreačnímu rybolovu na moři

Seznam míst, kde povolenky k rekreačnímu rybolovu zakoupíte, najdete na webu www.mps.hr/ribarstvo. (Povolení lze koupit i elektronicky přímo stránce)

Ceny jsou následující:

Počet dnů

Cena v kunách

1

60

3

150

7

300

30

700

 

Pro lov tuňáka obecného, mečouna obecného a plachetníka štíhlého a podobných velkých ryb potřebujete zvláštní povolení, které stojí o něco více:

Počet dnů

Cena v kunách

1

120

3

300

7

600

30

1500

Tzv. big-game neboli lov velkých ryb je velkým sportovním zážitkem, protože zdolat tyhle velikány není vůbec snadné. Pokud získáte zvláštní povolení, lovit můžete nanejvýš na 2 pruty s 1 návazcem a maximálně na 2 šňůry – s prutem nebo bez.

Denní limit je 1 velká ryba na rybáře a o úlovcích se musí do 24 hodin podat zpráva pomocí formuláře, který dostanete k povolení. Limit, při kterém si můžete ponechat tuňáka je 70 cm, nesmí s lovit tuňáci menší než 6,4 kg.

Povolení ke sportovnímu rybolovu na moři

Povolení ke sportovnímu rybolovu si může pořídit pouze člen Chorvatského svazu sportovního rybolovu na moři nebo člen národního svazu pro sportovní rybolov jiné země. Proto nezapomeňte přibalit členský průkaz. Seznam prodejních míst povolenek ke sportovnímu rybolovu najdete na stránkách www.hssrm.hr.

Cenově povolení ke sportovnímu rybolovu vychází stejně jako u rekreačního:

Počet dní

Cena v kunách

1

60

3

150

7

300

30

700

 

Zvláštní pravidla podmořského rybolovu

Spadá pod sportovní rybolov a rozumí se jím rybolov harpunou. V Chorvatsku není dovoleno lovit harpunou a zároveň používat potápěčský přístroj. Musí vám stačit vlastní síly.

Podmořský rybolov se může provádět jen ve dne, dokud nezapadne slunce. Když je šero, můžete použít podvodní svítilnu.

Povolenky k rybolovu na řekách a jezerech

Tyto povolenky vydává opět Ministerstvo zemědělství, rybolovu a rozvoje venkova a zakoupíte je u rybářských oddílů, jejichž seznam je na stránkách Chorvatského svazu sportovního rybolovu.

Cizinec si může zakoupit denní nebo roční povolenku na sladké vody a ceny se liší. Jeden den lovu všech ryb kromě lososovitých druhů se pohybuje od 60 kun. Od 150 kun na den pak za lov lososovitých druhů.

Než se vydáte na chorvatské jezero nebo řeku, seznamte se s podrobnějšími pravidly daného revíru. Na mnoha místech je uvedeno povolené náčiní, počet a druh udic, maximální denní úlovky nebo časové i prostorové omezení lovu. Také se nesmí lovit v době hájení.

 

Jaké ryby v Chorvatsku chytíte?

Chorvatsku se vyskytuje okolo 400 druhů ryb včetně těch migrujících, nemá cenu je tedy vypisovat všechny. Kromě již zmíněných mořských velikánů (tuňák, mečoun, plachetník nebo žralok či žraloun), můžete na moři chytit například:

 • Několik druhů cípalů (často se vyskytují v místech, kde ústi řeky do moře)
 • Kanice guazza nebo kanice hnědého
 • Makrely obecné
 • Mačky (malí žraloci)
 • Murény (pozor na jejich jedovaté zuby!)
 • Platýse největšího i velkého
 • Několik druhů pražem
 • Rejnoky hladké
 • Tresky

Na řekách lze chytit spoustu lososovitých ryb. Delta řeky Neretvy je známá pro své úhoře.

Na plavanou nejčastěji chytnete cípaly, pražmany, štítníky nebo trnuchy apod. Vláčením ulovíte velkou škálu ryb, např.  mačky, makrely, modrouny, platýse, pražmy, rejnoky, tuňáky i žraloky.

Výbava pro lov v Chorvatsku

Výbava pro mořský rybolov nebývá malá. Rybáři ale často redukují seznam potřebných věcí, protože většinou do Chorvatska vyráží s rodinou na dovolenou a už tak toho mají hodně. ?

Základem je odolný prut a výbava podle způsobu lovu. Chytá se na plavanou, pomalým i rychlým vláčením, ale i na těžko Na různé ryby fungují různé montáže, proto zkoušejte různé varianty, ale lovit můžete skoro na cokoliv. Ryby šáhnou jak po slávce, tak i po chlebu. Na moři velmi oceníte motorový člun s echolotem.

Kdybyste se ale rozvášnili a chtěli přeplnit auto výbavou, myslete na to, že v Chorvatsku jsou pravidla limitující použité náčiní, jak při rekreačním, tak i sportovním rybolovu:

Při rekreačním rybolovu na moři můžete použít maximálně:

 • 2 pruty s maximálně 3 návazci na každém prutu,
 • 2 pruty se zátěží a maximálně 3 návazci na každém prutu,
 • 2 pruty pro lov přívlačí (vláčení) s maximálně 3 návazci na každé šňůře,
 • 2 pruty s háčkem pro lov hlavonožců,
 • 2 kusy náčiní pro lov velkého červa.

 

Denně smíte ulovit nejvýše 5 kg ryb a jiných mořských živočichů.

 

Při sportovním rybolovu na moři smíte použít maximálně:

 • 2 pruty s maximálně 3 návazci na každém prutu,
 • 2 pruty se zátěží a maximálně 3 návazci na každém prutu,
 • 2 pruty pro lov přívlačí (vláčení) s maximálně 3 návazci na každé šňůře,
 • 2 podvodní pušky.

Komentáře ke článku (0)

Zatím žádné názory

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR