Zábava a inspirace

Rybolov v Norsku - základní výbava

Už víme, kde jsou oblíbené norské revíry a oblasti, kam nejčastěji vyráží sportovní rybáři a jaké ryby v Norsku můžeme ulovit. Je tady poslední článek ze seriálu o rybolovu v Norsku a nám už jen zbývá probrat, co vše se bude v Norsku při lovu hodit. Vyjmenujeme si nejen základní potřebnou výbavu pro úspěšný rybolov podle způsobu lovu, ale také si připomeneme, co si nesmíme zapomenout zabalit pro sebe. Severské země jsou překrásné, ale dokážou být kruté. Kvalitní oblečení a lékárnička jsou jen stručným základem. Tak se na to pojďme podívat podrobněji. Začněme například s přívlačí.

10.11.2016 9 minut čtení Komentář (4)

Rybolov v Norsku - základní výbava

Už víme, kde jsou oblíbené norské revíry a oblasti, kam nejčastěji vyráží sportovní rybáři a jaké ryby v Norsku můžeme ulovit. Je tady poslední článek ze seriálu o rybolovu v Norsku a nám už jen zbývá probrat, co vše se bude v Norsku při lovu hodit. Vyjmenujeme si nejen základní potřebnou výbavu pro úspěšný rybolov podle způsobu lovu, ale také si připomeneme, co si nesmíme zapomenout zabalit pro sebe. Severské země jsou překrásné, ale dokážou být kruté. Kvalitní oblečení a lékárnička jsou jen stručným základem. Tak se na to pojďme podívat podrobněji. Začněme například s přívlačí.

Přívlač

Norské členité pobřeží je ideální pro vláčení ze břehu. Bez problémů takhle chytneme tresky obecné i polaky. Se správnou udicí a nástrahou můžeme zažít velmi hezké chvilky i na souši. Pro přívlač ze břehu se hodí pružné pruty dlouhé cca 3 metry s jemnou špičkou. Vrhací zátěž o hmotnosti 20–40 g a středně velký smekací naviják (přibližně o velikosti 40) je optimální. Na navijáku je potřeba alespoň 250 metrů monofilu hrubého 0,3 mm, případně splétanou šňůru o minimálním průměru 0,15 mm se silným návazcem o délce tak 2 metry. Při ruce byste měli mít i vylovovací hák nebo podběrák pro případ, že vybrané místo nenabízí zrovna dobré vylovení. 

 pletená šňůra ultra braid pletená šňůra master catfish

Šňůry Catfish Green i Ultra Braid Strong vykazují pevnost a sílu za nejnáročnějších podmínek.

K přívlači z lodi se bude hodit o něco kratší prut do 3 metrů s vyšší vrhací zátěží mezi 30–80 g. Jinak je výbava stejná až na monofil, který by měl být hrubší – 0,35 mm. Stejně jako u přívlači na souši, i zde je nutné mít naviják s jemnou brzdou, protože ryby často podnikají divoké výpady.

Jak u břehu, tak na lodi se loví s umělými nástrahami bez vedlejších návazců. Na pobřeží dobře poslouží malé modré nebo červenožluté pilkery do 40 g. S mírným břehem pod vodou a krátkým hodem se dají použít i třpytky nebo wobblery s váhou kolem 25 g. Na moři se osvědčily jigové hlavičky o váze mezi 15–30 g osázené barevnými twistery nebo gumovými rybkami.

Ačkoliv hlubinná přívlač není příliš rozšířená, Norové takto loví zcela běžně a úspěšně. Jednoduše z navijáku upevněného na lodi pouští 30–50 metrů šňůry s montáží a pomalu ji táhnou za lodí.

Lov na pilker

Lov na pilker je nejrozšířenější způsob lovu sportovních rybářů v Norsku. Dá se totiž touto metodou ulovit spousta druhů ryb a lze lovit ve všech hloubkách. Váha pilkeru se odvíjí od driftu, protože pohyb lodě je, zvlášť pro hlubinný lov na pilker, zásadní. Ve výbavě byste měli mít na výběr pilkery o váze 50–500 g. Osvědčené jsou modrobílé či červenobílé pilkery. S přibývající hloubkou ale barva ztrácí význam.

Kromě pilkerů by na montáži měl být alespoň jeden vedlejší návazec, ale klidně dva nebo tři připevněné na návazec pod pilkrem s odstupem asi 40 cm. Jako návazec se hodí monofil silný 0,6–1,2 mm. Mezi barvy návazců, které se osvědčily, patří například červená, černá či zelená. Používá se krátký, lodní prut do 2,7 metrů. Hmotnost zátěže by se měla pohybovat mezi 100–300 g. Středně velké multiplikátory rychleji odvíjí vlasec při spouštění nástrahy a dá se velmi citlivě nastavit brzda.

 

Ve výbavě byste měli mít na výběr pilkery o váze 50–500 g

V mělkých vodách do 30 metrů se osvědčily pruty s jemnou a pružnou špičkou do 3 metrů. V mělkých vodách bude ale nástraha odhozena, proto se pro tento případ hodí raději smekací navijáky. Kmenová šňůra může být splétaná 0,15 mm silná. Návazec z monofilního vlasce s průměrem 0,35 mm by měl být dlouhý asi 1,5 metru. Pilkery postačí s váhou 5 gramů. Klidně ale můžeme použít i těžší jigy do 80 gramů s dlouhými červenými, žlutými nebo zelenými twistery. Není potřeba montovat žádné vedlejší návazce.

Příbojový rybolov

Příbojový rybolov se na severu stává čím dál populárnější. Je to opravdové dobrodružství. Na pobřeží a ve fjordech se používají delší kaprářské pruty až 4,5 metru dlouhé s vrhací zátěží 80–200 gramů. Také bude potřeba klasický stojan se třemi tyčemi a při rybolovu z pobřeží je ideální klidně velký smekací naviják s dobrou brzdou, který pojme aspoň 200 metrů monofilu silného 0,4 mm. Na nástrahu se hodí mořští červi, vařené maso z mušlí, garnáti či kousky sleďů nebo makrel.

Muškaření

Když hladina řeky dovolí, trpěliví rybáři na prověřených tocích loví lososy. Často se ale stává, že je vody málo a lososi netáhnou, jindy je zase mnoho vody a silný proud. Proto stále častěji rybáři nahazují mušku i na moři – a to s překvapivým úspěchem. Strímrem přelstíte spoustu mořských ryb. Pro rybaření na fjordu je základem muškařský prut o délce asi 2,7 m a naviják odolný slané vodě. Šňůra by měla být potápivá a návazec stačí krátký kolem 1 metru. Důležitý je dostatek podkladové šňůry, alespoň 100 metrů.

Lov s přírodní nástrahou

Velmi napínavý lov, protože nikdy nevíte, jaká ryba zabrala. Pro klasický lov s přírodní nástrahou se hodí 30lb prut tak do 2,2 metrů. Co se týče navijáků, pro lov na živočišnou nástrahu volte jedině multiplikátor, který pojme aspoň 300 metrů splétané šňůry s průměrem 0,3 mm a má spíše rychlejší převod. Čím je cívka užší, tím lépe. Na návazec je potřeba odolný a měkký monofil, silný aspoň 1 mm.

multiplikátor

Balzer Multiplikátor Hitra 4000 LCL je ideální a cenově dostupný naviják pro rybolov v Norsku. 

Postačí vám velmi jednoduchá montáž s háčkem za zátěží. Přírodní nástraha bohatě stačí. Zvýšit úspěch ale můžete třeba rotační třpytkou před nástrahu, která velmi láká platýse. Zátěž nemusí být těžká, stačí tak 100 g, podle proudu a driftu můžete ubrat nebo přidat. Délku prutu rybáři volí okolo 3 metrů s vrhací zátěží od 40 do 160 g. Bude se hodit také podběrák.

Doteď jsme se věnovali výbavě, která nám usnadní lov kapitálních kousků. Kromě hromady rybářského náčiní si taky musíme přibalit „pár drobností“ pro sebe, protože Norsko je drsná krajina, kde se počasí mění skoro mrknutím oka.

lidská výbavička – na co nezapomenout

Kromě všeho vybavení pro úspěšný rybolov je také na místě dobře vybavit sebe. Norsko je sice země s mírným, ale velmi proměnlivým podnebím. Klidně si přibalte kraťasy a tričko, protože velmi teplé dny jsou zcela běžné; stačí ale jen hodinka a vy se najednou schováváte před silným větrem, deštěm, klidně i sněhem. Důležité jsou tedy hlavně teplé a nepromokavé oblečení. Nejlépe nepromokavý rybářský overal nebo sada – bunda a kalhoty. Nezapomeňte i na čepici a rukavice (stačí bezprstové), pevnou nepromokavou obuv nad kotníky a holínky.

      rybářské botyrybářské holínky

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V sebepříjemnějším počasí je pevná a bezpečná obuv základem.

Na druhou stranu ale počítejte s prosluněnými noci, takže se nezapomeňte mazat opalovacím krémem, hodit se bude i repelent na hmyz. Pro jistotu přibalte i lékárničku se základní výbavou na ošetření malých ranek, ke kterým na lodi můžete přijít velmi snadno. Pro jistotu u sebe mějte i tabletky proti mořské nemoci.

Ať už se tedy vydáváte lovit kamkoliv, nepodceňujte výbavu. Jak se říká – lepší nosit, než se prosit. Přejeme na moři mnoho zážitků, krásných úlovků, vymodlené počasí a hlavně žádné úrazy.

Komentáře ke článku (4)

Jirka 13.01. 07:35:13

Které "tabletky proti mořské nemoci " máte na mysli? V Česku, logicky, nic takového k prodeji není.

Tomáš 13.01. 07:56:06

Dobrý den, Jirko. V léčbě mořské nemoci se uplatňují stejné léky jako u nevolnosti při cestování jinými dopravními prostředky. Mezi nejznámější léčivý přípravek patří Kinedryl, který je dostupný bez lékařského předpisu. Hezký zbytek dne, tým Chyť a pusť.

Martin 16.01. 19:41:56

Postafen v norsku v lekarne

Luboš 17.01. 10:22:55

Dobrý den, Martine, děkujeme za doplnění. Pěkný den, tým Chyť a pusť.

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR