Zábava a inspirace

Rybí a rybářské legendy

Že není ryba jako ryba, všichni moc dobře víme. Ale existují potvůrky, u kterých to platí dvojnásob! Chcete se dozvědět, co se povídá o rybách, které znáte? Chcete poznat legendy, o kterých jste ještě vůbec neslyšeli, ať už jsou to ryby nebo rybáři? Na všechny tyhle otázky známe odpověď! A dokonce víme ještě i něco navíc.

05.02.2018 5 minut čtení

Rybí a rybářské legendy

Že není ryba jako ryba, všichni moc dobře víme. Ale existují potvůrky, u kterých to platí dvojnásob! Chcete se dozvědět, co se povídá o rybách, které znáte? Chcete poznat legendy, o kterých jste ještě vůbec neslyšeli, ať už jsou to ryby nebo rybáři? Na všechny tyhle otázky známe odpověď! A dokonce víme ještě i něco navíc.

Legendy o sumci

Sumec je dost známá a také hojně lovená česká ryba. Možná víte, na co ho nejspolehlivěji chytíte, ale slyšeli jste také o pověstech, které tohoto sladkovodního velikána provázejí? Je jich možná víc, než jste si mohli myslet!

 1. Představy o sumcích byly dřív trochu zkreslené. Obzvláště v době, kdy jsme ještě neměli celkově v oblasti biologie tolik poznatků. Vrátíme-li se asi o 120 let zpět, mohli bychom zaslechnout tehdejšího učence Karla Slavoje Amerlinga pronést tuto větu: "Vandruje do moře, jinak ležívá líný na dně řek na čekané. Nedostává–li se mu jeho potravy, žere i psy scíplé a těla lidská!"
 2. V letech 20. století už se podivná věc nejen vyprávěla, ale dokonce stala! Jeden skalenský rybář hovořil o místní tůni, která vždy hýřila rybím životem, a do níž byl vysazen právě sumec. Od té doby v tůni 7 let nikdo nezahlédl ani rybičku. Dokonce se jí začalo říkat "Mrtvá voda".
 3. Ale to není všechno, začalo přituhovat! Roku 1995 byl na Chebsku sumec dokonce nařčen z napadení mladé ženy, která si hrála na břehu s vodní hladinou. Údajně se tam sumci měli třít. Buďme soucitní, nám by se také nelíbilo, kdyby nás u tření někdo rušil...
 4. A nejenom žen se údajně sumcům zachtělo. Na Moravě byl uloven jeden, jemuž v žaludku našli psí obojek. Dodnes se ale neví, zda byl zároveň s ním zkonzumován i jeho majitel.
 5. A nejděsivější sumčí historka? Ta už zní opravdu trošku jako báje. Jeden rybář chytil sumce albína. Nepustli ho zpátky, ale zabil ho. Přesně za 18 měsíců byl nalezen u vody u nahozených prutů ve své rybářské sedačce mrtev.

 

Legendární giganti

Článek o největších rybách už jste si od nás mohli přečíst. Ale máme pro vás ještě opravdu legendární ryby!

 • VYZA VELKÁ - možná víte, že právě vyza je největší sladkovodní rybou. Tenhle jeseterovitý obr obývá vody Kaspického, Černého, Azovského a Jaderského moře, ale jednou za pár let se vydává do řek za účelem rozmnožování. Roste velmi pomalu, je schopná se dožít až 120 let a dorůst délky 8,5 m! Dnes kvůli narušení ekosystémů a znečištění vod na tak velkou vyzu zřejmě už nenarazíme.
  Absolutně největší ulovený jedinec vážil neuvěřitelných 1 571 kg!

 

 • HLÍSTOUN ČERVENOHŘIVÝ - neboli také "mořský had" je zase nejdelší rybou světa. Dorůstá délky kolem 12 m. Je jasné, že kolem ryby takových rozměrů se vytvořily mýty a legendy. Třeba ta, že je hlístoun "králem sleďů" a vede migraci lososů a právě zmíněných sleďů.
  Je to ryba žijící ve velkých hloubkách a spatřit ji je běžně takřka nemožné. Vědcům ze státní university v Lousianě se ho ale roku 2010 podařilo natočit!

 

 • MĚSÍČNÍK SVÍTIVÝ - tohle jméno si zapamatujte, kdybyste náhodou někdy byli v AZ kvízu a ptali se vás na nejtěžší rybu světa. Jedná se o takovou rybí kouli. Alespoň tak může na první pohled působit. Bývá kolem 3 m dlouhá a přes 4 m vysoká. Průměrný jedinec váží asi 1 400 kg. Nejtěžší doložené kusy ovšem přesáhly hranici 2 tun.

 

Jahodové boilies - legendární návnada

V 90. letech minulého století bylo boilies nástrahou de facto neznámou. Jen málo rybářů znalo jeho kouzlo a správný recept na jeho výrobu. Obchody tehdy nebyly tak dobře vybavené a zásobené jako dnes. Kdo znal tajemství přípravy především jahodového boilies, byl něco jako kaprařinový mág. Na tuhle návnadu se totiž daly chytit kusy dosud nevídaných rozměrů!

To, že boilies má téměř zázračné účinky, se mezi rybáři rychle rozkřiklo a najednou každý kaprař tuhle nástrahu chtěl. Prodejci rybářských potřeb vycítili závan velkých zisků, začala velkovýroba, přicházely nové značky a rázem bylo po legendě.

Legendární rybář

Kdo jiný by se mohl zapsat do rybářských dějin, než Jakub Vágner. Ten v současné době drží několik světových rekordů. Největší sladkovodní ryba, kterou ulovil, byla 307 cm dlouhá a 154kilová Arapaima Gigas a je dost dobře možné, že je tento úlovek jedinečný i v jiném ohledu. Patrně je to totiž největší sladkovodní ryba ulovená na sportovní prut.

Komentáře ke článku (0)

Zatím žádné názory

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR