Zábava a inspirace

Rybolov v Polsku

Polsko a jeho pobřeží s Baltským mořem je pro Čechy kompromisem, když chtějí vyrazit na moře, ale Norsko či Španělsko představují dlouhou cestu a větší náklady. Náš severní soused těmto zemím může velmi dobře konkurovat. Velké řeky jsou útočištěm kapitálních sumců, moře nabízí lososy, tresky, platýse či mořské pstruhy v celé jejich kráse. Plánujete-li Polsko navštívit jako rybář, seznamte se se základním informacemi, které se vám budou hodit.

19.09.2017 5 minut čtení Komentář (1)

Rybolov v Polsku

Polsko a jeho pobřeží s Baltským mořem je pro Čechy kompromisem, když chtějí vyrazit na moře, ale Norsko či Španělsko představují dlouhou cestu a větší náklady. Náš severní soused těmto zemím může velmi dobře konkurovat. Velké řeky jsou útočištěm kapitálních sumců, moře nabízí lososy, tresky, platýse či mořské pstruhy v celé jejich kráse. Plánujete-li Polsko navštívit jako rybář, seznamte se se základním informacemi, které se vám budou hodit.

Oblíbené oblasti a revíry

Řeky, jezera

Zejména severní část Polska je známá svými na ryby bohatými řekami a jezery. V zimě stojí za to vyrazit na Mazurská jezera a zdejší rybolov pod ledem. V sezóně patří mezi oblíbené oblasti hlavně:

Jezero Wdzydze

V obrovském severním jezeře s mnoha ostrůvky ulovíte docela vzácného pstruha jezerního.

Jezera Wigry a Drawsko

Ledovcová jezera ležící na opačných koncích země. Wigry se nachází jen kousek od hranic s Litvou, Drawsko je zase na západě Polska. Obě jezera ale obývá Síh malý v pěkných hejnech.

Jezero Hańcza

Je nejhlubším jezerem v Polsku, konkrétně 108 metrů a umožňuje lov s kuší pod hladinou. Zdolat můžete například mníky nebo obří okouny. Nachází se kousek od jezera Wigry u hranic s Litvou.

Řeka Narew

Narew, pramenící už v Bělorusku, tvoří pravý přítok Visly a je bohatá na krásné sumce.

Řeka Warta

Řeka táhnoucí se středem a západem Polska, v Německu se pak vlévá do Odry. Nabízí hezké úlovky v podobě candátů.

Řeka Visla

Nejdelší polská řeka, která pramení u nás v Beskydech a táhne se od jihu k severu země. Co se týče ryb, má toho hodně co nabídnout. Oblíbení jsou zejména amuři a sumci.

Také skoro ve všech řekách, které jsou spojené s Baltským mořem, můžete narazit na úhoře.

Moře

Loví se hlavně tresky na pilkery s peříčky a twistery, a to celoročně.

Wladyslawowo – město je známé pro svůj rybářský charakter už velmi dlouho. Loví se zejména z kutru v hlubinách.

Kolobrzeg – mělčina 20-40 m

Leba – mělčina 20-40 m

Dánský ostrov Bornholm – hlubina

Gdaňsk – hlubina

Ze břehu nebo v přístavech můžete chytit mořského pstruha, lososa, sledě. V květnu se vytahují i jehlice. V místech, kde se vlévají řeky a voda není tak slaná, se dají chytit cejni, plotice, úhoři nebo platýsi.

Předpisy, povolenky a ceny

Jako téměř všude, i v Polsku je zapotřebí vlastnit nejen rybářský lístek, ale také platné povolení k rybolovu. Rybářský lístek vám stačí český, platné povolení prodávají pobočky polského rybářského svazu, které jsou v každém krajském městě.

Pro cizince stojí povolenka 200 zlotých a opravňuje rybáře lovit všemi metodami, a to i v noci s kuší. Nesmíte ale používat potápěčskou výbavu.

Plánujete-li rekreačně lovit v pobřežních vodách Baltského moře, je potřeba zaplatit poplatek za lov ryb a společně s dokladem o zaplacení a např. občankou se případně prokazujete kontrole. Poplatek se hradí stejně u poboček polského rybářského svazu a ceny prozatím byly následující:

  • Na týden – 30 zlotých
  • Na měsíc – 70 zlotých
  • Na rok - 140 zlotých
  • 50% slevu mají důchodci, děti a studenti do 24 let.
  • 75% slevu mají rodiny, které vlastní tzv. kartu velké rodiny (Kartę Dużej Rodziny)

Žádné poplatky rybář hradit nemusí, pokud se chystá lovit z kutru společně s kapitánem. Povolenka je v ceně, kterou platíte kapitánovi a vaše rybářská činnost spadá pod jeho rybářskou licenci.

Povolení k lovu v řekách a na jezerech lze zakoupit i on-line přes aplikaci okon.

Základní výbava

Zaplatíte-li si rybolov na kutru s kapitánem, ve většině případů si veškerou výbavu můžete půjčit. Vy si akorát zajistěte teplé oblečení, gumáky a nepromokavou vrstvu. Budou se hodit i nějaké tabletky proti nevolnosti. Vlny jsou mnohdy silné a na kutru je to pak jako na horské dráze. Horská dráha ale jede pár minut, na kutru strávíte několik hodin.

Tresky se loví vláčením na pilker okolo 300 g nebo na twistery s pevným prutem na mořský rybolov. Na některých řekách se provozuje i tzv. trolling (přívlač s woblerem taženým za lodí), na který se také vyrábějí speciální pruty.

Na plážích a v přístavech se loví na klasickou položenou. Úlovky jsou ve dne i v noci, dle aktivity různých ryb. Jako nástrahy se používají píseční červi, rousnice nebo kousky ryb. Platýse můžete chytit i na feeder. Nástrahy doporučujeme minimálně 80g.

Tipy:

  • Zmražení úlovků bývá v ceně výpravy na kutru
  • Na plážích je třeba nahazovat dál na hloubku, alespoň za první písečnou hranu. Doporučujeme pořídit zátěže s bodci, které zajistí pevnější uchycení na dně.
  • Platýsi a úhoří jsou nejaktivnější v noci.

Komentáře ke článku (1)

Michalica 19.07. 11:08:43

Bol som na dovolenke v Mjedzizdrojoch a týždenné povolenia ma vyšlo na 7 Zl.Treba poslať poštovou poukážkou na NBP O/Gdańsk

60 1010 1140 0003 5822 3100 0000 a do správy pre adresáta napísať "za wykonanie rybolowstwa rekreacijnego za tydžeň" meno a adresu hotela,alebo ubytovne kde sa budete zdržiavať /nikto ma tam nekontroloval tak že my to bolo dobré tak na dve veci/.Na to povolenie možno loviť aj v Štetíne v Odre,alebo v jazere Dabie.Štetín síce neleží pri mory,ale spadá pod morské právo.Inak v lete je bieda tam niečo väčšie uloviť.Chytal som akurát malé ostrieža,plotice a nejaké slede,haringy.

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR