Nedravé ryby

zpět do Atlasu ryb

Karas obecný

  • Karas obecný doba hájení: není
  • Nejmenší lovná míra karase obecného: není

Carassius carassius

Hospodářský význam karase obecného spočívá v odolnosti – zarybní i vody, kde by jiné druhy nepřežily. Mimoto slouží jako potrava pro dravé ryby. Pro rybáře představuje především odolnou nástražní rybku, ale větší kousky potěší i jako trofejéy. U karase není stanovena lovná míra ani doba hájení, takže na něj můžete vyrazit prakticky kdykoli.

Způsob života a potrava

Karas obecný se během dne vyhřívá u hladiny a v podvečerních hodinách vyráží za potravou. Žije převážně skrytě a neshlukuje se do větších hejn. Karas poměrně dobře odolává znečištění a na kvalitu vody není tak náročný jako jiné druhy.

Jeho specifickým znakem je vlastní tvorba kyslíku za pomocí kvašení, díky tomu přežije i dlouhé týdny pod ledem. Zimu tráví na hlubinách podobně jako kapři. Karasi se krmí především ve večerních hodinách, a to zooplanktonem a vodním rostlinstvem, ale nepohrdnou ani semeny a spadaným hmyzem na hladině.

Výskyt

Karas obecný patří mezi naše původní druhy ryb. Nejčastěji se vyskytuje ve stojatých a mírně tekoucích vodách, které se v létě vyhřejí. Narazíte na něj jak v dolních tocích velkých řek, tak v jezerech, zatopených důlních propadlinách, údolních nádržích a výjimečně i v rybnících. Mezi rybníkáři je ale považován za plevelnou rybu, která představuje potravní konkurenci kapra, takže se vysazuje minimálně.

Jak na lov karasů obecných?

Karasi obecní nejsou tak obezřetní jako kapři. Jen tak něco je nevyplaší a to, co zhltnou, si tak pečlivě neprohlíží, což z nich dělá poměrně snadnou kořist. Ideální způsob lovu je položená nebo plavaná těsně nade dnem.

Kdy na lov karase obecného

Dobrá doba na karasy je od června do prosince, ale největší úspěchy čekejte během podzimu, kdy jsou ryby velmi žravé a tvoří si zásoby na zimu. Ideální doba lovu nastává v podvečerních hodinách, to vyráží karasi za potravou. Přes den většinou nežerou.

Vybavení

Zkuste červy, žížaly, pečivo, kukuřici ovoněné aromatickými komponenty, které přilákají ryby z širšího okolí. Nástrahu prezentujte v blízkosti dna nebo přímo na něm tak, aby nezapadla do bahna. Pokud potřebujete karasy jako menší nástražní rybky, odložte prut a zkuste čeřínkování.

Tipy k lovu

●    Karas se po zaseknutí snaží dostat mezi vodní rostliny, kde se vlasec zamotá, a šance na jeho zdolání tak značně klesnou. Po záběru mu v tom musíte zabránit pořádným přitažením vlasce – dostanete ho k hladině, kde už tolik nebojuje.
●    Háček dobře skryjte do nástrahy, i když karas nepatří k nejostražitějším, odlesky by ho mohly odradit.

Zajímavosti: karas obecný

Jaké velikosti dorůstá karas obecný?

Největší kousky měří přes 40 cm a dosahují váhy 1 až 2 kilogramy.

Karas obecný vs. stříbřitý – jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Karas stříbřitý se od toho obecného liší stříbrným zbarvením, jeho tělo postrádá šedozelený podklad. Dalším znakem jsou větší šupiny a více vyklenutá (zaoblená) hřbetní ploutev. V našich vodách populace karasů obecných klesá.

Popis: jak vypadá karas obecný?

Karas obecný připomíná na první pohled kapra menších rozměrů. Nejvýraznějším rozdílem jsou chybějící hmatové vousy u karasů. Na těle převládá šedozelená barva, boky hází hnědé až stříbřité odlesky – záleží na prostředí, ve kterém ryba žije. Ryby zezarostlých vod se pyšní tmavšími odstíny než ty, které žijí v prosvětlených místech. 

U kořene ocasu se nachází tmavá skvrna – ta odlišuje karase obecného od poddruhu karase stříbřitého (Carassius auratus gibelio) a vyskytuje se také u zakrslých forem. Vysoké a zploštělé tělo kryjí poměrně velké šupiny. Můžete se však setkat i s menší formou karase (Carassius carassius humilis). Karasi se občas kříží i s kaprem. Pro kaprokarase jsou typické větší rozměry a minimálně dva vousky. 

Rozmnožování karase obecného

Karasi se třou po dosažení 2 let na jaře a v létě, když se voda oteplí alespoň na 15 stupňů. Na jednu jikernačku připadá okolo 400 000 jiker, které samice postupně naklade na vodní rostlinstvo, a to ve 3 až 5 várkách. Samci vypadají stejně jako samice.

Přečtěte si také

Komentáře ke článku (0)

Chceme atlas vylepšovat na základě zpětné vazby - podělte se se svými zkušenostmi - s rozsáhlejšími připomínkami doporučujeme nás kontaktovat napřímo přes e-mail.

Přidat příspěvek

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR