Jak začít

Jak se připravit na pstruhovou sezonu

16. dubna je svátkem pro všechny vláčkaře a muškaře, začíná totiž pstruhová sezona a je možné lovit na umělou mušku i na přívlač. Přečtěte si, kde a za jakých podmínek chytat a jak se na lov lososovitých ryb vybavit.

16.03.2022 6 minut čtení

Jak se připravit na pstruhovou sezonu

16. dubna je svátkem pro všechny vláčkaře a muškaře, začíná totiž pstruhová sezona a je možné lovit na umělou mušku i na přívlač. Přečtěte si, kde a za jakých podmínek chytat a jak se na lov lososovitých ryb vybavit.

Pstruhová sezona: 16. 4. až 30. 11.

Pstruhová sezona trvá až do 30. listopadu. Technika vláčení a lov některých druhů ryb má sezonu o něco kratší a končí už 30. srpna. Od září tak můžete lovit už jen na umělou mušku.

Pstruhové revíry v ČR

V České republice je něco málo přes 500 svazových pstruhových revírů. Abyste v nich mohli chytat, musíte si koupit pstruhovou povolenku. K ní dostanete také aktuální seznam revírů. Na háčku vám tady nejčastěji skončí pstruh obecný, potoční, duhový, lipan podhorní a siven americký.

Rybářská stráž lov mimo vyznačená místa a období přísně trestá. Jestli si chcete pstruhy zachytat bez povolenky nebo mimo sezonu, zkuste soukromé revíry, kde pravidla lovu určuje majitel.

Techniky lovu lososovitých ryb

Lososovité ryby, ke kterým patří i pstruh, se loví nejčastěji na umělou mušku (muškaření) nebo přívlačí. Obě techniky spočívají v rozpohybování nástrahy a dají se provozovat ze břehu, z vody, ale i z plavidla, pokud to daný revír dovoluje. Každá metoda má svá pro i proti a vyžaduje jiné vybavení, i když některé kousky jsou stejné.

Nejoblíbenější je lov přímo z vody, kdy se v prsačkách na ryby pomalu procházíte vodou nejčastěji korytem řeky nebo potoka, hledáte podemleté břehy a místa, kde se ryby rády schovávají.

pstruhova sezona

Vybavení na muškaření

Muškaření je královskou disciplínou mezi rybolovnými technikami. Vyžaduje trpělivost, dobrou znalost ryb, chování tekoucích vod, zručnost a specifické muškařské vybavení, ale s trochou trpělivosti a cviku se všechno naučíte i z článků, knih a videí na YouTube.

Muškařský prut

Muškařský prut vybírejte podle délky a váhové kategorie zvané AFTMA značené # 1 až 9. Obecně lze říci, že čím nižší AFTMA, tím je prut jemnější. Univerzálním řešením je muškařský prut s hodnotou AFTMA #4. Hodí se jak k lovu na mokrou, tak na suchou mušku i nymfu.

Délka muškařského prutu se uvádí ve stopách (ft) a palcích ("). Na hustě porostlé potoky a menší řeky s omezeným manipulačním prostorem volte kratší pruty o délce 7,5 ft, na větší toky se hodí delší 9 ft.

Naviják a šňůra na muškaření

Muškařskou šňůru zvolte podle nástrahy a vybrané techniky, v některých případech můžete použít i vlasec. Muškařské šňůry, které plavou na hladině po celé délce (F), jsou univerzální a hodí se na nymfy i suché a mokré mušky.

Muškařské navijáky vybírejte podle hmotnosti, s lehkým se tak rychle neunavíte, tichosti a povrchové úpravy – matné povrchy nehází odlesky a neplaší ryby.

Mušky

Udělejte si také zásobu nástrah, tedy mušek. Mušky mají několik podob a napodobují poletující, utopený hmyz a nymfy. Suché mušky plavou a imitují poletující hmyz nad hladinou.

Další variantou jsou mokré mušky, napodobující utopený hmyz. Hodně oblíbené je muškaření na nymfu, které se hodí do mírně zakalených vod. Při muškaření se používají jednoduché háčky bez protihrotů, což je pro ryby méně zraňující.

pstruh

Vybavení na lov přívlačí

Lov pstruhů přívlačí je o něco jednodušší než muškaření. Systematickými náhozy prochytáte celou řeku, a to i v hůře dostupných místech, jako jsou úzká místa se silně zarostlými břehy, kde mívají muškaři potíže.

Prut na přívlač

Délku prutu na lehkou přívlač zvolte okolo 2 metrů. Obecně platí, že čím užší tok, tím kratší prut. Špička prutu by měla být velmi pružná, abyste poznali sebemenší záběr.

Naviják na přívlač

Důležitou součástí výbavy je tichý naviják, který nehází odlesky. Vyberte si nejlépe tenký (0,14 až 0,20 mm) fluorokarbonový vlasec. Pokud jdete po trofejních rybách, zvolte silnější. Sice budete mít méně záběrů, ale pořádná ryba vás nepřekvapí.

Nástrahy na přívlač

Klíčem k úspěchu jsou také vhodné nástrahy. Na jemnou vláčku se hodí drobné plandavky, woblery nebo rotační třpytky s chmýřím nebo bez. Nástrahy jsou doplněné trojháčky nebo většími háčky (než u muškaření) s protihroty.

Rybářské oblečení a výbava na pstruhovou sezonu

Lososovité ryby jsou velice ostražité, a proto se oblékněte nenápad-ně, abyste splynuli s okolní přírodou. Ideální je zelené, černé, hnědé nebo maskáčové oblečení.

Rybářská vesta k odkládání vybavení

Když jste v pohybu, potřebujete mít nástrahy, raketový podběrák, metr, vyprošťovač háčků na dosah. Skvělým pomocníkem je rybářská vesta se spoustou kapes a poutek. Některé modely mají zádovou kapsu, kam se vejde i hydrovak nebo rybářská bunda.

Prsačky na chození vodou

K pohybu ve vodě využijete nepromokavé prsačky neboli broďáky. Jedná se o vysoké kalhoty sahající až po prsa, z PVC gumy nebo neoprenu. Přečtěte si, jak vybrat prsačky. Pokud do nich nechcete investovat, chytejte ze břehu, ale časem zjistíte, že se nedostanete, kam byste chtěli.

Polarizační brýle ke zmírnění odlesků

Ke sledování vodní hladiny a toho, co se děje pod ní, se hodí polarizační brýle, které zmírňují odlesky.

Pokud potřebujete poradit s výběrem výbavy na pstruhovou sezonu, napište nám na info@chytapust.cz, nebo se zastavte u nás v prodejně.

Komentáře ke článku (0)

Zatím žádné názory

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR