Jak začít

Lov na feeder: akčnější než klasická položená

Pokud patříte k fanouškům položené, feeder vás určitě chytne. Je akční, technický a nabízí poměrně vysokou úspěšnost při lovu. To jsou tři hlavní důvody, proč feeder rozhodně stojí za zkoušku.

09.03.2022 4 minuty čtení

Lov na feeder: akčnější než klasická položená

Pokud patříte k fanouškům položené, feeder vás určitě chytne. Je akční, technický a nabízí poměrně vysokou úspěšnost při lovu. To jsou tři hlavní důvody, proč feeder rozhodně stojí za zkoušku.

Co je feeder a jak se liší od položené

Metoda zvaná feeder [fídr] k nám přišla z Anglie a vychází z klasické položené. Princip obou metod spočívá v pravidelném doplňování vnadící směsi na lovné místo. Metody se od sebe liší především v signalizaci záběru.

Čihátko versus špička prutu

Při lovu na položenou používáte čihátko nebo elektronický signalizátor záběru. Když chytáte takzvaně na feeder, nepoužíváte žádný indikátor. To, co se děje pod vodou, vám prozradí pohyb špičky prutu.

Po nahození uložíte prut do feeder stojanu (vidliček s feederovou hrazdou), tak aby s hladinou svíral úhel 45 až 60 °. Pak pořádně napnete vlasec na ryby, díky tomu se do špičky prutu přenesou sebemenší pohyby a vy poznáte, kdy zaseknout.

V čem jsou speciální feederové pruty

Konstrukční specialitou feederových prutů je vyměnitelná špička. K jednomu modelu jich dostanete hned několik – nejčastěji tři a další si můžete dokoupit. Špičky na feeder mají různou ohebnost a měníte je podle počasí a vody, na které chytáte. Každý feeder prut má jinou vrhací gramáž.

  • Picker slouží k chytání malých ryb nedaleko břehu.
  • Light a medium light feeder je skvělý na cejny, karasy, líny, ale utáhnete na něm i kapra.
  • Medium a medium heavy se hodí na lov větších ryb 30 až 40 metrů od břehu.
  • Feederové pruty heavy a extra heavy využijete při chytání trofejních kousků daleko od břehu.

Délka feeder prutu závisí na místě lovu. Zlatý střed představuje prut o délce 3,6 metru. Na zarostlá místa je ideální kratší prut o délce 3 až 3,3 metru. Modely s délkou nad 3,6 m volte na velké vodní plochy.

Jakou feederovou špičku zvolit

V popisech jednotlivých modelů se míra ohebnosti uvádí jako TC – testovací křivka v uncích (1 oz = 28,35 g). Údaj napovídá, při jakém zatížení sevře špička s rukojetí pravý úhel. Většina výrobců vám chce výběr usnadnit a ohebnost špiček rozlišuje slovně na:

  • light (jemné – nejohebnější) – využijete, když je voda jako zrcadlo,
  • medium (střední),
  • heavy (těžké),
  • ultra heavy (ultra těžké – nejméně ohebné) – hodí se do proudu a větrného počasí.

Ohebnost špiček poznáte na první pohled podle délky – čím delší, tím ohebnější.

krmítko na feeder

Feederové krmítko – detail, který rozhoduje

Správný prut, špička a vidličky na feeder jsou sice podstatné, ale úplně nejdůležitější částí je ta, která bude pod vodou – feeder montáž, ve které hraje prim krmítko napěchované návnadou a háčky s nástrahami v jeho okolí. Návnadu i nástrahu nahazujete společně, což je největší výhoda feederu oproti položené. Háček s nástrahou je vždy v těsné blízkosti návnady.

  • Feederové košíky mají různé velikosti, gramáže a tvary – ty s kruhovým průřezem se hodí na stojaté vody a hranaté do proudu. Gramáž určuje, jak daleko je dohodíte.
  • Krmítka method feeder se dobře nahazují a mají plochou základnu – vždy dopadnou návnadou a nástrahou nahoru. Do těchto krmítek musíte použít lepivou směs krmiva – method mix, aby se v něm udržela.

Správně zvolená kombinace návnady a krmítka vám umožní daleký nához, vypnutí vlasce a tím i přesnější detekci záběru.

Pronikněte do umění vnadění ryb pomocí krmiva a přečtěte si, jak na to.

 

Komentáře ke článku (0)

Zatím žádné názory

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR