Jak začít

Jak se stát rybářem a co pro to musíte udělat

K tomu, abyste mohli začít rybařit, potřebujete jednak vybavení a také splnit několik podmínek podle českého práva. Podívejme se, o jaké se jedná.

14.05.2014 5 minut čtení

Jak se stát rybářem a co pro to musíte udělat

K tomu, abyste mohli začít rybařit, potřebujete jednak vybavení a také splnit několik podmínek podle českého práva. Podívejme se, o jaké se jedná.

Zkouška pro získání rybářského lístku

V první řadě budete potřebovat čas ke studiu na zkoušku pro získání prvního rybářského lístku. Zkoušky se nejčastěji konají v místních organizacích Českého nebo Moravského rybářského svazu. Až si některou vyberete (výběr je zcela na vás), ptejte se na doporučenou literaturu (nebo případně školení rybářských znalostí) a blízké termíny zkoušky. Okruhy k testu se týkají například znalosti legislativy o rybářství, detailních znalostí rybářského řádu, poznávání druhů ryb a vodních organismů, znalosti způsobů lovu ryb. Samotná zkouška bývá bezplatná, za vystavení prvního rybářského lístku však zaplatíte 100 Kč (platnost jeden rok), 200 Kč (tři roky) nebo 500 Kč (deset let). Rybářský lístek vystavuje pověřený obecní nebo městský úřad v místě vašeho trvalého bydliště oproti dokladu o úspěšném složení zkoušky.

Získání povolenky předchází členství v rybářském svazu

S rybářským lístkem se vydáte zpět do místní organizace (dále MO) rybářského svazu, kde si do ní podáte přihlášku (pozor, organizace nemá povinnost vás přijmout) a zaplatíte za zápis nového člena MO (cena se pohybuje okolo 1 000 Kč) a roční členský příspěvek MO (přibližně 400 Kč). Ceny se v jednotlivých místních organizacích liší. Jakmile se stanete členem MO rybářského svazu, vyplývají vám z toho navazující práva a povinnosti (platby členských příspěvků, pracovní povinnosti, z nichž se lze vyplatit, a další podle stanov Českého a Moravského rybářského svazu). Dále si zde zakoupíte povolenku k lovu ryb (tu lze zakoupit v MO i bez členství v ní, její cena je pak přibližně pětinásobná oproti členské). Ceny ročních povolenek se v roce 2014 pohybují od 800 do 1 500 Kč na oblast MO. Za celorepublikovou povolenku (ta neplatí v revírech Jihočeského územního svazu) letos zaplatíte 2 900 Kč nebo 3 200 Kč. Povolenky se vydávají zvlášť na pstruhové a mimopstruhové vody. V jednotlivých MO lze koupit povolenky i jen na několik dní, které se pohybují v řádu stovek korun.

Povinné rybářské vybavení, které ukládá zákon

Zákon uvádí jako povinné vybavení každého rybáře podběrák pro vytahování úlovků z vody, peán na vyndávání háčku z ryby, vezírek k uchovávání živých ryb a metr k měření délky (lovné míry ryb jsou uvedeny v rybářském řádu). Rovněž si k vodě nesmíte zapomenout brát svůj rybářský lístek, povolenku a přehled docházky a úlovků, který je rybář jednou ročně povinen odevzdat své MO rybářského svazu.

Základní vybavení pro různé druhy rybolovu

Zda budete za vybavení utrácet stovky nebo tisíce, je jen na vás a vašich finančních možnostech. Prut lze koupit za několik stokorun i mnoho tisíc, cena navijáku se pohybuje od necelých 200 Kč a obdobně jako u prutu končí u desítek tisíc. Pro muškaření potřebujete navíc jen mušky a pak je jen na vašem zvážení, zda budete chtít i podběrák, košík a brodící boty. Třpytkaři zase potřebují sadu třpytek, trojháčky, drátky a lanka. Láká-li vás spíše plavaná, počítejte s náklady na splávky, stojany (vidličky), číhátka a nějakým rybářským křeslem nebo alespoň židlí. Pro pohodlný přenos věcí zase oceníte pouzdro na pruty nebo kufřík s rozšířenou výbavou.

Tip na závěr

K zvládnutí základů rybářství je výborná kniha 1000+1 rada pro rybáře, která vychází ve stále nových nákladech již mnoho let a obsahuje mnoho důležitých informací, tipů a pravd, jejichž znalost se vám ve vašem koníčku budou hodit.

Věříme, že po přečtení tohoto textu jste na otázku “jak se stát rybářem” našli dostatek odpovědí. Velmi rádi vám odpovíme i na další otázky a pomůžeme vám s výběrem rybářských potřeb podle vašich představ a možností – k oslovení využijte náš kontaktní formulář nebo živý chat.

Galerie

Jak se stát rybářem a co pro to musíte udělat

Článek se týká produktů

Komentáře ke článku (0)

Přidat příspěvek

Zatím žádné názory

Další články ze sekce Jak začít

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR