Jak začít

Postarejte se o své rybářské vybavení tak, aby vám vydrželo

Pokud patříte k těm, kteří v zimě ukládají rybářskou výbavu k ledu, využijte dlouhé zimní večery, věnujte jí chvilku. Až se oteplí, popadnete tašku a můžete s plnou parádou vyrazit. U vody vás nebudou čekat nepříjemná překvapení v podobě plesnivého rohlíku z minulého roku, chybějících háčků nebo zatuchlého oblečení. V článku vás provedeme celou údržbou.

25.01.2022 5 minut čtení

Postarejte se o své rybářské vybavení tak, aby vám vydrželo

Pokud patříte k těm, kteří v zimě ukládají rybářskou výbavu k ledu, využijte dlouhé zimní večery, věnujte jí chvilku. Až se oteplí, popadnete tašku a můžete s plnou parádou vyrazit. U vody vás nebudou čekat nepříjemná překvapení v podobě plesnivého rohlíku z minulého roku, chybějících háčků nebo zatuchlého oblečení. V článku vás provedeme celou údržbou.

Všechno si dejte na jedno místo

Na začátku si dejte všechno vybavení včetně oblečení a bot na ryby na jedno místo a postupně berte věc po věci. Vyložte tašku, rybářskou vestu, krabičky na návazce – zkrátka všechno, co používáte k přenášení a uskladnění své výbavy.

Návnady a nástrahy: vyhodit, nebo uzavřít a uskladnit

Pokud vám zůstaly zbytky návnad či nástrah – krmiv, dobře je uskladněte, nebo se jich zbavte. Zbytky pečiva raději vyhoďte, jinak hrozí, že doma položíte základy molí kolonii. Otevřené partikly a boilies zamrazte – uchovají si svou pachovou stopu a nezkazí se. Dobře je uzavřete do plastového boxu nebo sáčku, abyste si jejich aromaty „nezamořili“ celý mrazák. Některé rybářské kbelíky (míchačky) jsou vhodné i ke skladování v mrazáku.

Jestli jste všechno poctivě využili, udělejte si nové zásoby návnad a nástrah.

Pruty, navijáky: promazat a servisovat

Základ své výbavy, tedy rybářský prut a naviják si dobře zkontrolujte. U prutu se zaměřte na stav oček, pokud nejsou úplně hladká, vyměňte je. U větších poškození, jako jsou praskliny v těle prutu, se raději obraťte na profesionální servis prutů a rybářského vybavení. Naviják vyčistěte, promažte a vyměňte vlasec nebo šňůru. Nevíte, jak na to? Přečtěte si o údržbě navijáku a prutu.

Rybářská technika: vyměnit baterie

Máte ve výbavě signalizátor záběru nebo čelovku na noční lov? Pak nezapomeňte vyměnit nebo dobít baterie. To samé vás čeká i v případě echolotů na loď nebo nahazovacích echolotů – deeperů. Jestli je používáte často, pořiďte si k nim náhradní baterii a rychlonabíječku.

Oblečení a boty na ryby: vyprat a vyčistit

Všechno oblečení vyperte a boty pořádně vyčistěte. Pokud jste investovali do funkčního rybářského oblečení z merino vlny, speciálních syntetických vláken nebo do kousků s membránou, neházejte ho do pračky s běžným oblečením, poškodili byste jejich vlastnosti. Přečtěte si pokyny k údržbě jednotlivých modelů na štítku a řiďte se jimi.

ikony praní

Funkční oděvy ze syntetiky a merino vlny

Obecně platí, že čím jemněji budete s funkčním oblečením zacházet, tím lépe. Přeperte ho v ruce nebo v pračce na 30 °C na program sport nebo jemné prádlo a použijte speciální prací prostředek na funkční oblečení. Jednotlivé kousky převraťte naruby, pozapínejte všechny zipy a do pračky toho nedávejte moc najednou. Funkční oblečení nesušte v sušičce ani ho nežehlete.

Údržba oblečení s membránou

To, že se oblečení s membránou jako třeba rybářské bundy nebo kalhoty nemá prát, je mýtus. Právě naopak, pokud je svrchní membrána špinavá, neplní svou funkci, jak má. Proto bundy a kalhoty s membránou pravidelně perte speciálním pracím prostředkem a po uschnutí obnovte jejich vodoodpudivé vlastnosti impregnačním sprejem.

Tašky na ryby: vyklepat a otřít

Textilní tašky a batohy na ryby vyklepejte, kapsy a zákoutí vysajte. Nečistoty očistěte navlhčeným hadříkem. Kbelíky a plastové boxy na návazce a drobnosti vymyjte a důkladně vysušte. Pokud objevíte zrezivělé háčky a bižuterii, vyhoďte je a pořiďte si nové.

Rybaříte celoročně?

Pak si přečtěte, jak se správně obléct na zimní rybaření, abyste se i v mrazivém počasí cítili příjemně. Základem úspěchu je cibulové vrstvení správných kousků oblečení od spodního prádla až po bundu.

Komentáře ke článku (0)

Zatím žádné názory

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR