Rady zkušených rybářů

Jak si na začátku sezóny zkontrolovat vybavení na ryby

Špinavé pruty, zbytky návnad ve futrále, chybějící háčky a zatuchlá rybářská vesta nejsou tím nejlepším uvítáním do nové rybářské sezóny. Abyste si svůj první den u vody skutečně užili, zkontrolujte si své rybářské vybavení s předstihem.

25.03.2021 6 minut čtení

Jak si na začátku sezóny zkontrolovat vybavení na ryby

Špinavé pruty, zbytky návnad ve futrále, chybějící háčky a zatuchlá rybářská vesta nejsou tím nejlepším uvítáním do nové rybářské sezóny. Abyste si svůj první den u vody skutečně užili, zkontrolujte si své rybářské vybavení s předstihem.

Začněte úklidem

Nezní to moc atraktivně, ale u vody za to budete vděční. Přineste si veškerou rybářskou výbavu, oblečení, obuv, ale i nástrahy na jedno místo.

Začněte vybalením rybářského batohu, pouzder na doplňky, obalu na pruty a organizérů na háčky, bižuterii. Pořádně je vyčistěte od zbytků a nečistot a nechte vyschnout.

Očistěte také všechno vybavení: pruty, navijáky, rybářské křesílko i nůž. K tomu vám nejlépe poslouží teplá voda s jemným čisticím prostředkem a hadřík. Odolné a zaschlé zbytky povolí snáz, když je předem odmočíte. K čištění navijáku a prutu, kde je spousta záhybů a zákoutí, vám dobře poslouží houbička a vyřazený zubní kartáček.

Nezapomeňte ani na oblečení a boty. Rybářská vesta nebo maskáče po dlouhých měsících ve skříni zatuchnou, proto je předem vyperte a naimpregnujte. S impregnací nezapomínejte ani na koženou nebo membránovou obuv.

Zapište si, co vám schází

Než začnete ukládat vybavení zpátky tam, kam patří, připravte si notes a tužku, mobil nebo notebook, zkrátka něco, kde si můžete zapsat, co potřebujete dokoupit. Doplňte zásoby háčků, bižuterie, vlasců a také krmných směsí, partiklů, boilies a nástrah.

rybarsky zapisnik

Zkontrolujte stav vybavení

Začněte tím nejdůležitějším – prutem a navijákem.

Údržba navijáku

Zkontrolujte stav navinutého vlasce. Pokud vám sloužil celou minulou sezónu, vyměňte ho za nový. Pak se vrhněte na samotný naviják. Ten je vhodné rozebrat a pročistit přibližně jednou za 2 až 3 roky a také po náročnější sezóně nebo po rybaření na moři. Když to neuděláte, zkrátí se jeho životnost.

K rozebrání navijáku si připravte: servisní knížku, návod, technický benzín, hadřík, mazací olej, vazelínu, křížové šroubováky různých velikostí, trubkový klíč, pinzetu, nožík a tác, talíř či jinou podložku na odkládání miniaturních součástek, které se rády ztrácí. Při rozkládání si naviják průběžně foťte, abyste věděli, jak ho složit zpátky.

Všechny součástky před opětovným složením očistěte od zbytků starého maziva pomocí hadříku technického benzínu – rozpouštědla, které se používá k čištění kovových součástek. Následně promažte. Ložiska olejem a převody vazelínou, ale promázávejte s mírou. Příliš mnoho maziva škodí stejně jako jeho nedostatek. Při mazání si dejte pozor na to, aby brzdné lamely zůstaly suché, jinak by nefungovaly správně.

Povrchové škrábance zalakujte, aby nezačal naviják reznout, k opravě drobných oděrek vám poslouží i lak na nehty.

Pokud si na rozebrání navijáku netroufáte, nedělejte to a odneste ho raději do servisu, což doporučujeme.

Lov z lodi

Servis prutu

Údržba prutu spočívá z velké části v důkladné očistě. Očka prutu zbavte nečistot, které se tam usazují z pletených šňůr nebo monofilů. K tomu použijte jemný hadřík a mýdlovou vodu. Zkontrolujte zda na prstencích nejsou drobné praskliny či jiná zdrsnění, která by mohla rozedřít vlasec. Poškozená očka vyměňte za nová.

Pak se zaměřte na údržbu sedla navijáku, jemným kartáčkem zbavte závity drobných nečistot, protože právě ty mohou způsobit zadrhnutí a následné poškození utahovacího šroubu.

Nezapomeňte ani na rukojeť prutu. Pokud do ní zapichujete háček při transportu, bude potřebovat opravit. Korkovou rukojeť zatmelíte pomocí lepidla a korkové drti. Pokud je pouze špinavá, umyjte jí jarovou vodou. K impregnaci poslouží včelařský vosk, který je nutné nanášet teplý. Přebytečný vosk otřete hadříkem. Zbytek práce za vás udělá v létě sluníčko a vosk se vpije do korku.

Abyste zabránili zbytečnému poškození během odkládání a při převozu, pořiďte si ochranné doplňky na prut.

Projděte si povinnou výbavu

Zkontrolujte si také, zda máte v pořádku povinnou výbavu:

Obnovení rybářského lístku

Než vyrazíte, podívejte se, jestli máte platný rybářský lístek a povolenku. Pokud se k rybaření vracíte po delší odmlce, nemusíte skládat zkoušky znovu, jen si obnovíte rybářský lístek.

Je to jednoduché, zajdete si na místně příslušný obecní úřad, předložte starý rybářský lístek a zaplaťte za nový. S obnoveným rybářským lístkem se už se jen stavíte do místní rybářské organizace, uhradíte zápisné a členství a koupíte si povolenku na ryby.

Zopakujte si také, jak správně zacházet s ulovenou rybou.

 

Komentáře ke článku (0)

Zatím žádné názory

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR