Novinky

Základní rybářské vybavení aneb bez čeho se správný rybář neobejde

Čeká vás první rybaření a netušíte, jak by měla vypadat vaše rybářská výbavička? Recept na univerzální rybářskou výstroj sice neexistuje a konkrétní výbava by měla podléhat způsobu lovu, ale i tak jsme pro vás připravili přehled základního rybářského náčiní, které se vám bude hodit prakticky vždy.

30.09.2013 5 minut čtení

Základní rybářské vybavení aneb bez čeho se správný rybář neobejde

Čeká vás první rybaření a netušíte, jak by měla vypadat vaše rybářská výbavička? Recept na univerzální rybářskou výstroj sice neexistuje a konkrétní výbava by měla podléhat způsobu lovu, ale i tak jsme pro vás připravili přehled základního rybářského náčiní, které se vám bude hodit prakticky vždy.

 

 

 

 

 

 

Bez prutu ani ránu

Jen těžko bychom našli důležitější rybářskou potřebu nežli prut. Ty se dělí do mnoha kategorií a to podle několika hledisek. Výběr prutu ovlivňuje způsob jeho použití, ale i to na jaké ryby máme zrovna políčeno. Můžete tak narazit na pruty, které jsou určeny pro techniku na plavanou a na položenou, vláčecí pruty, muškařské pruty a stále populárnější feederové pruty. Vedle nich se v sortimentu objevují také pruty, které slouží k lovu kaprů (tzv. kaprové pruty) a sumců (sumcové pruty), případně surfové a teleskopické pruty. Předtím, než zjistíte, který prut vyhovuje vám, jich pravděpodobně několik vystřídáte. Vždy se však řiďte pravidlem, podle kterého by se na prutu nemělo šetřit. Investice do lehkého, pružného, vyváženého a kvalitního prutu se vám mnohonásobně vyplatí. 

Vlasce a navijáky

Nedílnou součástí každého prutu jsou samozřejmě i vlasce a navijáky. I zde se ovšem výběr podřizuje technice lovu a rybám. Setkáte se tak s vlasci o různé síle a pružnosti a stejně tak i s mnoha druhy navijáků. Ty se liší nejen váhou, ale i typem brzdy (navijáky s přední brzdou, navijáky s volnoběžnou brzdou, navijáky s bojovou brzdou, navijáky se zadní brzdou...).

 

Nástrahy na ryby

Nezapomeňte ani na rafinované návnady a nástrahy, bez kterých byste ryby na háček nepřilákali. Pokud se vám zdá výběr prutů, vlasců a navijáků komplikovaný, volba vhodné nástrahy vám doslova zamotá hlavu. Musíte při ní nejen zohlednit druh ryby, ale zároveň podmínky, ve kterých rybaříte.

Podle rybářského řádu by měla rybářská výbava obsahovat také metr, podběrák, rybářský pean a vezírek.

 

Správné oblečení

Zkušení rybáři nelpí na kvalitním rybářském oblečení proto, aby udělali dojem na své méně zkušené kolegy. Jednoduše poznali výhody, které jim oblečení přináší. Pomineme-li holínky, brodáky a prsačky, bez kterých byl pohyb u vody takřka nemožný, jsou pro rybáře k dispozici také rybářské bundy, mikiny a svetry ze speciálních materiálů, díky kterým je rybaření ještě příjemnější. Během studených měsíců přijde vhod také termoprádlo a ostré sluneční paprsky zastaví čepice nebo kšiltovka. Věrným pomocníkem je také vesta s mnoha vnitřními i vnějšími kapsami. Praktická jsou především modely s odnímatelnými prvky, které zajišťují ventilaci.

 

Mít si kam sednout

Rybaření není otázkou desítek minut. U vody většinou strávíme i celý den a proto je důležité, abychom si udělali dostatečné pohodlí. Nehodláte-li sedět na pařezu nebo čupět, rozhodně se bez sedačky neobejdete. Mnohem komfortnější (ale i dražší) jsou skládací křesla a nastavitelná lehátka, jejichž součástí je i spousta praktických prvků.

 

A co dál?

Pokud se vám zdá, že v našem přehledu rybářského vybavení něco chybí, máte pravdu. Neradi bychom však zamotali hlavu začátečníkům a proto jsme dali do hromady jen hrubý základ. Náčiní, které je určeno ke specifickému lovu, vám detailně rozebereme někdy příště. A abychom nezapomněli – součástí povinné výbavy každého rybáře by měla být i trpělivost a úcta v přírodě.

Nezapomeňte si je zabalit, bude se vám s nimi rybařit mnohem lépe.

Komentáře ke článku (0)

Zatím žádné názory

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR