Rady zkušených rybářů

Jak na kapry v zimě?

Zimní chytání kaprů je pro vášnivé rybáře, kteří nevydrží do sezóny, a nedá jim to si zajít k vodě. Není se čemu divit, je to nádherný koníček a odpočinek v krásné zasněžené přírodě má to svoje kouzlo. Není to běžná rybařina, jak spousta z nás zná. Je to o trpělivosti a pevných nervech vydržet u vody.

17.02.2015 6 minut čtení

Jak na kapry v zimě?

Zimní chytání kaprů je pro vášnivé rybáře, kteří nevydrží do sezóny, a nedá jim to si zajít k vodě. Není se čemu divit, je to nádherný koníček a odpočinek v krásné zasněžené přírodě má to svoje kouzlo. Není to běžná rybařina, jak spousta z nás zná. Je to o trpělivosti a pevných nervech vydržet u vody.

Hlavně se pořádně obléct a něco dobrého na zahřátí sebou. Voda je chladná a kapři se chovají jinak než v létě - bývají velmi opatrní a nepříjmají skoro žádnou potravu. V mnoha článcích a knížkách se dozvíme, že kapři v zimě tzv. "nežerou". Každý má na to jiný názor.

Na zimu vždy zvolím jinou strategii, chytání. Jakou se vám zde budu snažit popsat a vysvětlit.

Základní úspěch je v nástraze. Volím vždy boiles. V každé situaci. V dnešní době zná boilie skoro každý vášnivý rybář, takže se používá velmi často a ryby se na něj za ten dlouhý čas také naučili. Kde jsou ty časy, když kapr boilie ignoroval. Doba se mění, a proto se musíme také přizpůsobit. Proto boilies používám na všech vodách. Druhá hlavní otázka je, jaký typ boilies zvolit. Sladké? Ovocné? Masové? Kořeněné? Potápivé? Plovoucí? To je na zamyšlení. 

Na zimní chytání se mi vždy osvědčilo plovoucí boilies sladké (ovocné) příchutě. Minulým rokem mi hodně šlapala příchuť Brusinka. Nádherně voní a krásně vábí kapry. Ale jak je známo, není brusinka jako brusinka. Každý výrobce, používá jiné tekuté potravy, moučky a další tajemství dané firmy. V zimě se snažím používat spíše fluor barvy.

Nikomu nechci nutit dané značky. Jak je dneska u hodně rybářů zvykem. Já značky často střídám a hodnotím, která mi více sedí. No hlavně, na kterou mi to jezdí :-). Plovoucí boile v zimě používám proto, že kaprům se lépe nasává než klasické potápivé boile. Příchuť si můžete zvolit klidně i jahodu. Připomínám sladké.

Boilie ze dna mívám 1,5-2 cm. Zbylé 2 cm mi krásně zaplní rozdrcené boilie z PVA punčochy. A háček nejde ani vidět. PVA punčocha je v zimě velmi důležitá. Hlavně pozor jaký typ pva punčochy kupujete, každá se chová jinak. Je to jak u boilesu. Punčochu používám jemnější, na zimní chytání, aby se v studeně vodě pěkně rozpustila. Můžeme si pořídit i pva sáčky. Mají stejný účel, ale už se mi hodně krát stalo, že jsem vytáhl pva sáček z vody nerozpuštěný. Při PVA sáčku doporučuji jehlou propíchat dírky. Tak se sáček rychleji ve vodě rozpustí a tak rychleji boilie muže účinkovat, co se v zimě zvlášť hodí. Vše závisí na teplotě vody. PVA šňůrky v zimě nepoužívám.

V zimě se snažím boilie, co nejvíc rozdrtit a ne házet do vody v celku - boilie v celku kapra rychle nasytí. Hlavně se nebát v prodejně, nebo na internetových diskuzích k danému produktu zeptat, co vlastně kupuji. Krmení a vnadění v zimě je opačné jak v létě. Lépe měně než více. Jak už jsem zmiňoval, kapří mají zpomalený metabolismus a potravu přijímají v malých dávkách. Kapr vám nasaje například 5 kuliček boilie a muže být nasycen. A už nemusí příjmat potravu například celý týden. Boilie je lepší vždy rozdrtit na malé částice a rozházet kolem až to kapra na daném místě zdrží, ale ne nasytí! A na vaší nástraze ani nedojde k povšimnutí. Je to klíč k úspěchu. 

V zimě často přes den (odpoledne) kapří moc nespolupracují. Záběru jsem často docílil, až se setměním nebo brzo k ránu. Převážně si dané místo, kde budu chytat, hledám co nejblíže k domovu. Má to výhodu, že si dané místo můžete předem připravit a hlavně přikrmit. Často si místo přikrmuji 2-6 dnů předem. Stačí každý den, hodit 5 kuliček na dané místo a kapři se naučí na naše místo jezdit. Není třeba, krmit mnoho, jde nám o to, abychom kapry naučili na náš boiles (příchut).

 Zásadou je si stanovit přesný bod kde boilie každý den hodíme.

Když jdeme na naše místo chytat, už žádné přikrmování nedoporučuji. Tak si kapry maximálně vyplašíme. Stačí k háčku přidat pouze PVA punčochu z POP-UP návnadou a lehce nahodit. Musíme byt velice opatrní při náhozu. Už se mi mnohokrát stalo, že při prudkém náhodu nebo dokrmování, jsem kapry z daného místa ztratil (vyplašil). Proto volím zimní chytání blízko břehu nebo blízko potopenému stromu. Kde si můžu pohodlně, rukou přikrmit při chystání daného lovného místa. 

Danou hloubku u břehu v zimě volím 3-5 m, každý břeh není stejný. Proto si hloubku měřím před přípravou místa, abych ryby nevyplašil. Návazec volím jednoduchý, čím měně hadiček, kroužku a podobně, tím je návazec lehčí a pro nás učinější. Délku volím kratší. Dávám 15-20 cm. Jeden vám zde ukážu, jaký jsem si letos zvolil:

Háčky používám celoročně č. 6. Háček je základní část návazce proto na háčcích penězi nešetřím. Narovnáváni háčku je často běžné. Osvědčila se mi značka KORDA. 

Háček vždy vyladím vlasovým rovnátkem. Bez rovnátka dneska už ani k vodě nejdu. Má to krásný efekt při záseku kapra. Co je velmi důležité na finálním zákroku. Na značce vážně nezáleží, účinnost rovnátek bude pořád stejná. Pokud chceme ušetřit, můžeme si koupit smršťovací trubičky. Které stačí pouze nahřát pod párou. To už záleží na vás. Jaký typ si zvolíte.

Důlěžitá je i volba šnůry, na kterou se můžu spolehnout. Do vody nikdy nevidíme a ryby dobře vědí, kde se daný potopený strom nebo prudký lom kamení zrovna nachází. Šňůrka musí byt pevná a odolná proti škeblím apod. Tady můžu názorně ukázat, jak se oplatí, koupit kvalitnější Šňůrku:

Mezi stromy a kamení nám dá kapr zabrat. Často to odnese návazec.

Nikdy nevíme, co za velikána zrovna taháme. Návazec ještě doladím koncovou gumičkou anti tangle sloves. Další důležitá koncová úprava návazce. Při prudkých náhozech nebo špatnému větru nikdy nevíme, zda nám návazec leží ve vodě tak jak má. Proto si vždy návazec doladím anti tangle sloves (koncová gumička). A můžu klidně sedět a nebát se že se mi návazec ve vodě při náhozu zamotal. Navázání je velmi jednoduché. Stačí gumičku převléct na Šňůrku a poté nasunout do obratlíku. Který zakončí náš hotový návazec. Popis vázaní vždy najdete na zadní stránce produktu. Je to velmí jednoduché. 

Teď už jen stačí nahodit a hlavně vyrazit k vodě.

Přeju hodně úspěchu v novém roce 2015.

Marek Palowski

Komentáře ke článku (0)

Zatím žádné názory

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR