Rady zkušených rybářů

Jak na úhoře říčního na řece i na stojaté vodě

Úhoř říční patří mezi nejzáhadnější ryby v našich vodách. Je to noční dravec s hadovitým tělem a velmi specifickým rozmnožovacím procesem. Lov úhořů patří k nezapomenutelným zážitkům, které by měl aspoň jednou za život vyzkoušet každý rybář. Poradíme vám, kam a kdy se na úhoře vydat a jakou techniku i nástrahy zvolit.

20.02.2024 5 minut čtení

Jak na úhoře říčního na řece i na stojaté vodě

Úhoř říční patří mezi nejzáhadnější ryby v našich vodách. Je to noční dravec s hadovitým tělem a velmi specifickým rozmnožovacím procesem. Lov úhořů patří k nezapomenutelným zážitkům, které by měl aspoň jednou za život vyzkoušet každý rybář. Poradíme vám, kam a kdy se na úhoře vydat a jakou techniku i nástrahy zvolit.

Kde: výskyt úhořů závisí na vysazování

Výskyt úhoře říčního je kvůli překážkám na jeho původních migračních trasách závislý na umělém vysazování, proto narazíte na tuto jinak typicky říční rybu i na stojatých vodách. Více se o rozmnožování úhořů dozvíte v atlasu ryb českých vod. Než vyrazíte na úhoře, zjistěte si, kde se vysazuje. Poptejte se mezi rybáři nebo zamiřte do místní organizace rybářského svazu.

Úhoř není vyloženě stanovištní rybou a za potravou je ochoten vyrazit takřka kamkoli, ale přece jen jsou místa, kde se zdržuje častěji. S oblibou vyhledává místa s bahnitým dnem, do kterého se může přes den ukrýt. Při lovu úhořů na řece se zaměřte na tišiny, slepá ramena, podemleté břehy a místa s velkými balvany a potopenými stromy, které mu poskytují úkryt.

Úhoř se zaměřuje také na úseky, kde snadno přijde k potravě (vodní hmyz, blešivci, červi, mlži a ryby). Když nahodíte u ústí potoka či řeky, zvýšíte svou šanci na záběr. Jeho oblíbeným místem jsou také mola a kotviště lodí nebo jezy.

TIP: vyberte si místo s dobrým přístupem k vodě
Při výběru lovného místa počítejte s tím, že vytahování úhoře na břeh představuje tak trochu oříšek. Je to slizká hadovitá ryba, která se pokouší zalézt do všemožných úkrytů a hodně se kroutí.

Kdy: noc, podmračený den, déšť a zakalená voda

Úhoři nejvíc berou v noci, ale za potravou vyráží, i když je zamračeno, prší, blíží se bouřka a když je voda zakalená. Brzy zjara potřebují ryby doplnit ztracené tukové zásoby po zimě a jsou dravější = snáz je chytíte už v podvečer a za správného počasí i přes den. Během dne se úhoři skrývají ve svých úkrytech, spíše v hlubších místech a při lovu jde o vyhledávání těchto lokalit. Až se setmí, vydávají se za potravou na mělčiny, takže nemusíte nahazovat daleko od břehu.

TIP: zopakujte si pravidla nočního rybolovu
Noční lov má své nezaměnitelné kouzlo, ale i pevná pravidla. Za jejich neznalost a porušení můžete přijít o povolenku. Pro jistotu si proto zopakujte pravidla nočního rybolovu.

Lov úhořů v noci

Rybář v noci

Na rousnice, červy a mrtvé rybky

Nabídněte úhořům červy, larvy vodního hmyzu, menší živé či mrtvé rybky, žížaly nebo neodolatelné masité rousnice (po dešti vylézají na trávník nebo na cestu). Pokud se vám nechtějí pracně chytat, vsaďte na umělé rousnice, které nejenže vypadají věrohodně, ale mají pro úhoře i lákavé aroma, a navíc skvěle absorbují atraktanty

TIP: co nejpřirozenější nástražní rybka
Malé nástražní rybky (do 10 cm) nachytejte v místě, kam půjdete na úhoře. Budou to druhy, na které jsou zvyklí. Větší rybku nasekejte na kousky, dobře fungují i vnitřnosti.

Zapojení „voňavých“ přísad se vyplácí, úhoři totiž neloví zrakem, ale pomocí čichu a kořist cítí i na velké vzdálenosti. Tma jim proto nejenže nevadí, ale dokonce usnadňuje lov.

Jak: na položenou, plavanou nebo na feeder

Při lovu na položenou opatřete vlasec průběžnou zátěží, gramáž i tvar upravte podle typu vody. Na řeky se hodí ploché zátěže, na stojaté vody zvolte klidně kulatá rybářská olůvka. Při lovu úhořů na feeder se hodí méně ohebná špička (medium), silnější kmenový vlasec a místo krmítka větší zátěž s očkem. Za zkoušku stojí i plavaná, vzhledem k nočnímu lovu si ale vyberte splávek, do kterého můžete vložit chemické světlo, nástrahu pak prezentujte těsně nade dnem.

Návazec na úhoře by měl být dlouhý 30 až 60 cm, začněte ho obratlíkem s karabinkou, kterým oddělíte kmenový vlasec od zbytku – úhoři se během zdolávání neskutečně kroutí, obratlík zabrání zbytečnému zamotávání vlasce.

TIP: silný vlasec se vyplatí
Sílu kmenového vlasce či šňůry trochu nadsaďte. Úhoř se často zamotává a tenký vlasec by se hned utrhnul.

Když úhoř zabere, tak ho rychle odtáhněte ode dna a od všech překážek (dokáže se omotat a zajet do skulin), a pořádně se do toho opřete, nehledě na to, jestli zrovna klade odpor, nebo ne, úhoř při zdolávání střídá prudké výpady s odpočinkem.

S uloveným úhořem říčním zacházejte opatrně, použijte větší podběrák s drobnými očky a pogumovanou sítí. Sahejte na něj jen mokrýma rukama a co nejméně to jde – agresivní sliz se špatně smývá. 

Dejte si pozor na úhoří krev! Obsahuje jedovaté toxiny a umí podráždit kůži i sliznice.

Další zajímavá ryba – mník jednovousý

Pokud vás baví zdolávání méně obvyklých ryb našich vod, seznamte se s mníkem jednovousým, který je jako jedna z mála ryb nejaktivnější v zimě. Ideální doba na jeho lov je listopad a prosinec. Od 1. ledna do 15. března je pak hájený.

Komentáře ke článku (0)

Zatím žádné názory

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR