Rady zkušených rybářů

Jak na sumce ze břehu pomocí trhací bójky nebo podvodního splávku

Sumec dorůstá úctyhodných rozměrů i hmotnosti a je to bojovník. Svým ohromným tělem dává do boje opravdu všechno. Vytažení dvoumetrového sumce vyžaduje jak kvalitní vybavení, tak fyzičku, ale je to zážitek na celý život. V článku zjistíte, jak na lov sumců ze břehu pomocí trhací bójky nebo podvodního splávku. Naučte se používat tyto techniky a vytáhněte svou životní trofej.

02.06.2024 6 minut čtení

Jak na sumce ze břehu pomocí trhací bójky nebo podvodního splávku

Sumec dorůstá úctyhodných rozměrů i hmotnosti a je to bojovník. Svým ohromným tělem dává do boje opravdu všechno. Vytažení dvoumetrového sumce vyžaduje jak kvalitní vybavení, tak fyzičku, ale je to zážitek na celý život. V článku zjistíte, jak na lov sumců ze břehu pomocí trhací bójky nebo podvodního splávku. Naučte se používat tyto techniky a vytáhněte svou životní trofej.

Na lov sumce se připravte s předstihem

Příprava začíná doma. Abyste zvýšili úspěšnost lovu, přečtěte si,  sumec velký (Silurus glanis). Oblíbené jsou velké toky s bahnitým dnem, ale sumci bývají vysazováni i na stojatých vodách.

Kde nahodit 

Výběr místa je klíčový. Pokud máte nahazovací echolot (Deeper) nebo jste na lodi s klasickým echolotem, prozkoumejte dno a pátrejte po překážkách, kde by se mohl skrývat. Zatopené budovy, balvany, stromy nebo podemleté břehy představují oblíbené sumčí skrýše.

Kdy na sumce

Doba hájení sumců velkých končí 15. června, tedy v době, kdy jsou nejdelší dny v roce. Sumci jsou noční lovci a vyráží nejčastěji za potravou za tmy, takže si musíte počkat na setmění, nebo začít brzo ráno. Tam, kde je povolen non-stop lov, chytejte přes noc. Sumci bývají nejaktivnější za teplých nocí, když se blíží změna počasí (před deštěm).

Jak na lov sumců ze břehu

Sumce můžete chytat klasicky ze břehu jen tak, že nahodíte a použijete podvodní splávek, nebo zkusíte trhací bójku – k nastražení této montáže potřebujete zavážecí loďku, rybářský člun nebo belly boat.

Lov sumců na bójku – položená ze břehu se zavážením

K nejoblíbenějším technikám patří lov sumců na trhací bójku. Krása montáže spočívá v propojení dvou částí. První z nich je samotná montáž se splávkem, která je vlascem připevněna ke druhé části –  kotevní bójce (bójka + kotevní zátěž) – jejím úkolem je udržet celou sestavu na lovném místě. Při záseku se obě části oddělí.
 
Použijte splávek neboli kačenu (220 až 440 g) pod ní připojte dostatečně velkou zátěž (olovo), aby se hezky postavila, a nad ní přes obratlík upevněte trhací bójku, nebo ji připevněte přes trhací vlasec ke skále, stromu nebo jiné překážce. Zbytky trhacích šňůr si po sobě ukliďte! 

Ke kmenové šňůře připojte pomocí obratlíku návazec na sumce z odolné návazcové šňůry, která se jen tak neprodře o sumčí kartáče ani o překážky pod vodou. Na konec přidejte velký pevný háček – jednoháček nebo trojháček. Jednoháčky jsou šetrnější k rybám. Když se vám sumec utrhne, jednoháčku se zbaví snáz než trojháčku. Jako signalizátor záběru, použijte rolničku nebo otřesové hlásiče.

Vhodnou nástrahu představuje živá rybka nebo velké ovoněné pelety. Pokud používáte živou nástražní rybku, napíchněte ji přes tlamku – má to hned několik výhod: 

  • poraníte ji minimálně, takže ji můžete použít víckrát, nebo jí pak pustit,
  • přelstíte tím sumce – když si rybku objede vousy, pravděpodobně nenarazí na háček a ochotně ji zhltne.

Pomocí belly boatu nebo člunu si připravenou montáž odvezete na předem vybrané místo

Podvodní splávek – 100% lov sumců ze břehu

Když jste na vodách, kde nemůžete zavážet, ale jste odkázání na nahazování, vsaďte na montáž na sumce s podvodním splávkem

Na kmenovou šňůru přidejte zarážku, navlékněte olůvko a hned za něj přidejte podvodní splávek, který si bude jezdit po kmenové šňůře mezi obratlíkem a olůvkem se zarážkou. Po nahození se zvedne ode dna a bude nadnášet nástrahu v požadované hloubce. Koncový návazec je krátký, mezi háčkem a připojovacím obratlíkem je jen 10 až 15 cm. Jako nástrahu použijte velký chomáč žížal nebo pelety.

lov sumce na trhací bójku

Jak upravit montáž na sumce, aby byla co nejefektivnější

Sumci mají Weberův aparát – ústrojí, které zachytává vibrace. To v praxi znamená, že když do kmenové šňůry fouká vítr nebo okolo ní prochází proud,  vibruje a sumec to cítí. Abyste minimalizovali přenos rušivých vibrací, použijte k propojení kmenové a návazcové šňůry 2 obratlíky a mezi ně vložte kroužek, který zmírní přenos vibrací do návazcové šňůry.  

Nepodceňujte vybavení na sumce

2metrový sumec může vážit 50 až 60 kg, a to se v našich vodách vyskytují i větší kusy, které prověří nejen vás, ale i vaši výbavu. 

Sumcový prut a naviják

Sumce můžete chytat nejen na položenou, ale i na přívlač. Ať tak, či onak investujte do odolného sumcového prutu s velkou nosností. K univerzálním patří 2,70 metrů dlouhé pruty – s těmi se dá chytat jak ze břehu, tak z lodi.  K lovu sumců ze břehu potřebujete také robustní naviják s velkou kapacitou cívky, která musí pojmout minimálně 200 m silné pletené šňůry (kmenové) s nosností 60 až 70 kg. Na lov s těžkou nástrahou se hodí multiplikátory nebo sumcové navijáky s přední brzdou

Manipulace s uloveným sumcem

Velký sumec se vám do podběráku nevejde, k bezpečnému vytažení na břeh použijte speciální rukavice, které ochrání vaše prsty před sumčími kartáči. Pokud chcete rybu přeměřit, netahejte ji po zemi, ale položte ji na navlhčenou podložku – bude se vám s ní lépe manipulovat a neporaníte ji.

Jak na sumce na řece 

Inspirace a dobrých rad není nikdy dost, podívejte se, jak jsme chytali sumce na řece s Jakubem Vágnerem. 

 

 

 

 

Komentáře ke článku (0)

Zatím žádné názory

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR